Ceny bytov ani cez pandémiu neklesli. Vieme, prečo tie v Bratislave ešte porastú

  • Podľa analýzy spoločnosti Across, byty v Bratislave budú ešte rásť
  • Počas pandémie bolo zaznamenané určité spomalenie, avšak len v apríli
  • Dôvody rastu tkvejú aj v nezamestnanosti
Unsplash / Martin Katler
  • Podľa analýzy spoločnosti Across, byty v Bratislave budú ešte rásť
  • Počas pandémie bolo zaznamenané určité spomalenie, avšak len v apríli
  • Dôvody rastu tkvejú aj v nezamestnanosti

Napriek tomu, že dopyt po nehnuteľnostiach na bývanie pod vplyvom pandémie mierne opadol, stále ostáva vysoký.

Tento mierny pokles môže krátkodobo spomaliť rast cien nehnuteľností, no ak si očakával okamžité dramatické prepady po vzore roku 2009, budeš pravdepodobne sklamaný.

Podľa analýzy, ktorú zverejnila investičná spoločnosť Across, v druhom štvrťroku nehnuteľnosti medziročne zdraželi o viac ako 11 %, čo predstavuje najrýchlejšie tempo rastu za posledných 12 rokov. Oproti prvému štvrťroku tohto roku sa podľa údajov Národnej banky Slovenska ceny nehnuteľností zvýšili o 3,6 %.

Momentálne sa oplatí kupovať vily

Priemerná cena bytov medziročne vzrástla až o 9,5 %, domy zdraželi o viac než 7 %. Podľa analytika NBS Romana Vrbovského sa zvýšila najmä priemerná cena štandardných rodinných domov, zatiaľ čo priemerné ceny rodinných víl, naopak, medzikvartálne klesali. Podľa neho je pre vily je v posledných rokoch typické striedanie období výrazného rastu a poklesu.

Ceny bývania rástli vo všetkých krajoch, s výnimkou Banskobystrického kraja. Najvýraznejší rast zaznamenal Košický kraj, kde sa ceny nehnuteľností medzikvartálne zvýšili o takmer 24 %, medziročne až o 33 %. Východ Slovenska je tak druhým najdrahším miestom na bývanie. Prvenstvo si dlhodobo drží Bratislavský kraj. 

zdroj: Unsplash/Martin Katler

Prečo je v Bratislave stále draho

Podľa ďalšej anlýzy, ktorú vypracovala spoločnosti Bencont sa pandémia prejavila na realitnom trhu iba v apríli, keď došlo k spomaleniu dopytu po nehnuteľnostiach. Ten sa však počas mája a júna výrazne obnovil a vzhľadom na pretrvávajúcu nízku ponuku nedošlo k žiadnym výpredajom. Nezmenené ostali najmä ceny novostavieb v hlavnom meste.

Avšak prečo teda ceny bytov v hlavnom meste nezaznamenali žiaden pokles, práve naopak, stále stúpajú? Odpoveď spočíva v nedostatku bytov v ponuke. Hoci počas druhého štvrťroka došlo k nadpriemernému prírastku nových bytov, takéto čísla by sa museli opakovať niekoľko štvrťrokov po sebe, aby na trhu vyvolali konkurenčný boj medzi predávajúcimi.

Týmto spôsobom by sa mohli ceny bytov posunúť smerom nadol. Rovnako by musela klesnúť kúpna sila obyvateľstva v dôsledku vysokej miery prepúšťania v odvetviach s pridanou hodnotou. V Bratislave sa však ani jedna z uvedených možností nejaví ako pravdepodobná.

Problém dostať nové ponuky na realitný trh obmedzuje extrémne nízky počet vydaných stavebných povolení a miera nezamestnanosti, ktorá sa drží pod 5 %. Z analýzy spoločnosti Bencont ďalej vyplýva, že práve toto bude naďalej  prehlbovať problém nedostatku bytov, čo môže v budúcnosti vyhnať obyvateľov hlavného mesta do okrajových lokalít a satelitov. Z toho dôvodu očakávajú analytici v daných lokalitách v horizonte 2-3 rokov ďalší rast cien na úrovni približne 5 % ročne.

Zdroje: TS / Across, Národná banka Slovenska, Bencont

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá