Ceny bytov v Bratislave klesajú ako lavína. Za posledný rok padli o viac ako 10 %

  • Priemerná cena za meter štvorcový klesla porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom
  • Celkové ceny bytov klesli o viac ako 12 %
bytovka
Ilustračný obrázok, Unsplash/Brandon Griggs
  • Priemerná cena za meter štvorcový klesla porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom
  • Celkové ceny bytov klesli o viac ako 12 %

Koncom tretieho štvrťroka tohto roku sa na bratislavskom sekundárnom trhu s bytmi objavili byty s priemernou jednotkovou cenou 3 408 eur za meter štvorcový. Táto cena klesla o 2,16 % v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. Ako ukazujú údaje od spoločnosti Bencont Investments, tento pokles cien trvá na trhu so staršími bytmi už 12 mesiacov.

Ceny sú od svojho pomysleného vrcholu, ktorý dosahovali v júli až septembri 2022, aktuálne nižšie o 12,08 %. K o niečo väčšiemu percentuálnemu poklesu prišlo pri priemernej absolútnej cene.

Dynamika cien

Tá sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom znížila o 3,24 %, respektíve za obdobie posledného roka od svojho vrcholu klesla až o 13,38 %. V ponuke starších bytov sa tak nachádzali byty s celkovým priemerom ich absolútnych cien vo výške 212 784 eur.

Medzi bratislavskými okresmi v poslednom období vyčnievalo najmä Staré Mesto. Priemerná jednotková cena klesla medziročne najmenej a v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom dokonca mierne vzrástla o 2 %. Ostatné bratislavské okresy za posledný rok zaznamenávali podobný vývoj, keď sa u nich medziročný trend poklesu cien pohyboval v rozpätí od 11,45 % do 13,54 %.

Vývoj nájomného

V Bratislave bolo možné si v treťom štvrťroku prenajať byt v priemere za 927 eur aj s energiami. Celkové priemerné nájomné sa tak oproti predošlému štvrťroku zvýšilo o 2,6 % a v porovnaní s predošlým rokom o 13,67 %.

Na priemerný dvojizbový byt v Bratislave tak bolo potrebných v priemere 831 eur na úhradu nájmu a prislúchajúcich energií. Pod nárast nájomného sa podpísalo najmä pretavovanie zvýšených cien energií, ale aj nárast dopytu po nájomnom bývaní.

Bencont Group sa zaoberá analýzami realitného trhu, komodít a realitným developmentom. Jeho spoločnosti realizovali alebo realizujú okrem iného aj projekty Rínok Rača, Jurský obytný park a Krone vo Svätom Jure, Nový Martin v Martine, Tujetoin v bratislavskej Dúbravke, Valerian a Mendelsohn v Podunajských Biskupiciach, prevádzkujú apartmánový dom Família v Novom Smokovci.

Zlacňovanie nielen v hlavnom meste

Ceny slovenských bytov poklesli po druhom štvrťroku vo všetkých segmentoch a regiónoch v medziročnom porovnaní. Výrazný pokles bol zaznamenaný v menších bytoch, pričom Bratislava IV bola výnimkou s miernym nárastom cien. Najvýraznejší pokles cien 2-izbových bytov bol v Prešove, Košiciach a iných lokalitách.

Na snímke sídlisko Námestie mieru v Detve.
zdroj: TASR/Silvia Tannhauserová

Segment 3-izbových bytov reagoval na pokles cien neskôr a najviac klesli v Prešove, Trenčíne a Košiciach. Napriek tomu, že na trhu sú stále novostavby, trh sa dá stabilizovať. Pri kúpe nového bytu klienti majú výhodu vyšších štandardov a iných výhod od developerov. Pri kúpe nehnuteľnosti je dôležité zvážiť polohu, rozpočet, financovanie a časový horizont.

Trojizbové byty sú lacnejšie

Podľa údajov Národnej banky Slovenska ceny nehnuteľností na Slovensku všeobecne rastú. A to s výnimkou obdobia medzi rokmi 2008 a 2014, kedy došlo k ich poklesu. Trh s nehnuteľnosťami sa však postupne stabilizuje. Rozdiel medzi cenami starších bytov a novostavieb narastá, pričom novostavby si udržiavajú hodnotu alebo rastú v niektorých lokalitách.

Vývoj cien nehnuteľností závisí aj od lokality, pričom menšie byty zaznamenali nárast cien v niektorých oblastiach. Trojizbové byty odolali poklesu cien a zdraželi v určitých oblastiach. Priemerná cena novostavieb prekonala 5 000 eur na meter štvorcový s DPH, ale stále existuje záujem o menšie byty kvôli nižším cenám. Počet predaných bytov klesol o 70 % oproti rokom 2020 a 2021, čo naznačuje pokles dopytu na trhu s nehnuteľnosťami.

Drahé hypotéky

Nájomné bývanie je Slovensku populárne kvôli drahým hypotékam, inflácii a vysokým cenám energií, ktoré sťažujú vlastníctvo nehnuteľností. Podľa septembrového prieskumu Invest in Slovakia býva v nájme 15 % opýtaných, pričom 48 % z nich plánuje zostať v nájme päť alebo viac rokov.

IIS-Najomne byvanie SR 2023
zdroj: Invest in Slovakia

Podľa prieskumu BÝVANIE NA SLOVENSKU 2023 býva vo vlastnom vyše 60 % opýtaných.

Tento trend otvára príležitosť pre investorov a developerov, ktorí investujú do nájomného bývania. Trh s nájomným bývaním na Slovensku sa stále rozvíja. Invest in Slovakia plánuje projekt investovania do rezidenčných nehnuteľností na dlhodobé prenájmy, ktorý by umožnil mikroinvestorom získať pravidelné príjmy.

Zdroje: SITA, Redakcia, Invest in Slovakia, NBS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá