Ceny bytov v Bratislave zamierili raketovo nahor, najmä v jednej časti

  • Ceny bytov medziročne klesli
  • V časti Bratislavy však šli výrazne nahor
  • Novoohlásené projekty atakujú rekordné úrovne
Bratislava, ako hlavné mesto, nemusí byť kvôli vysokým poplatkom vždy najlepšou voľbou pre kúpu investičnej nehnuteľnosti.
Ilustračný obrázok, TASR/Jaroslav Novák
  • Ceny bytov medziročne klesli
  • V časti Bratislavy však šli výrazne nahor
  • Novoohlásené projekty atakujú rekordné úrovne

Podľa údajov Národnej banky Slovenska sme svedkami nepretržitého rastu cien nehnuteľností na Slovensku, s výnimkou obdobia medzi rokmi 2008 a 2014, kedy došlo k poklesu cien. Trh s realitami sa však postupne vracia do normálu a stabilizuje sa.

Rozdiel medzi cenami starších bytov a novostavieb narastá. Medziročne však ceny bytov klesli a vrátili sa na úroveň spred dvoch rokov. Vyplýva to z aktuálnych údajov aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk, o ktorých informuje TASR.

Ceny sa pri starších a nových bytoch líšia

„Narastá rozdiel medzi staršími bytmi, ktorých ceny klesajú viac, a novostavbami, ktoré si svoju hodnotu držia, respektíve v niektorých novších projektoch aj rastú. Vidieť tiež rozdielny vývoj podľa lokalít. Je to signál, že trh už v niektorých častiach Slovenska našiel rovnováhu a stabilizoval sa,“ priblížil analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Michal Pružinský.

Prečítajte si 7 užitočných tipov, ktoré vám pomôžu efektívne predať vašu nehnuteľnosť.
Reklama
Predať rýchlejšie
Reklama
Predať rýchlejšie
Portál Nehnuteľnosti.sk má v ponuke viac ako 80-tisíc nehnuteľností. Kľúčom k úspešnému predaju je správne vyplnený inzerát.

Cenové ponuky sa podľa údajov realitného portálu líšia pri novších a starších bytoch, čo sa v silnejších lokalitách prejavilo v medzikvartálnych nárastoch cien. Pri menších bytoch to bolo najvýraznejšie vidieť v Prešove (+11,5 %), Košiciach II (+6,02 %), Trnave (+5,93 %) a v Bratislave V (+5,21 %).

V treťom štvrťroku poklesu cien odolávali trojizbové byty. Ako vyplýva z údajov realitného portálu, tie medzikvartálne najviac zdraželi v Trnave (+12,42 %), Košiciach II (+4,24 %), Prešove (+3,73 %) a Trenčíne (+3,47 %).

Na snímke sídlisko Námestie mieru v Detve.
zdroj: TASR/Silvia Tannhauserová

Ceny bytov vzrástli aj v centre Bratislavy, výrazný je najmä medziročný nárast. Podľa údajov realitného portálu ceny väčších bytov v bratislavskom Starom Meste medziročne vzrástli až o 16,87 %.

„Cena trojizbových bytov v centre Bratislavy neklesá ani v krízových obdobiach. Majitelia týchto nehnuteľností vedia, že skupina prémiových zákazníkov v lokalite je stabilná a dostatočne veľká. Ukazuje sa to aj na cenovkách novoohlásených projektov v tejto časti mesta, ktoré opäť atakujú rekordné úrovne,“ doplnil údaje Pružinský.

Nehnuteľnosti mierne zlacneli, priemerná rozloha bytov klesá

V druhom štvrťroku 2023 sa v rámci novostavieb v Bratislave predalo 187 bytov, čo nie je v porovnaní s inými štvrťrokmi obzvlášť neobvyklé. Priemerná cena síce prekonala hranicu 5-tisíc eur na meter štvorcový s DPH, no stalo sa tak len v dôsledku novej ponuky nadštandardných bytov v centre mesta.

Priemerná absolútna cena bytov vzrástla na 311-tisíc eur s DPH, no po očistení o novú ponuku dosiahla 303-tisíc eur s DPH, čo v medziročnom porovnaní takisto nepredstavuje zmenu, ako sme ťa informovali v tomto článku na začiatku augusta.

Priemerná rozloha ponúkaných bytov dosiahla 61,57 metra štvorcového, čo predstavuje medziročný pokles o 1,8 % a potvrdzuje pokračovanie trendu znižujúcej sa rozlohy nových bytov. Menšie byty sú pre kupujúcich atraktívnejšie najmä z dôvodu nižšej ceny.

sídlisko dlhé diely
zdroj: TASR/Dano Veselský

Oproti priemernému predaju z rokov 2020 a 2021 však ide o pokles počtu predaných bytov o 70 %, čo značí, že sa trh stále nachádza vo fáze hlbokého prepadu dopytu.

Priemerná cena predaných bytov dosiahla 4 742 eur na meter štvorcový, čo oproti prvému štvrťroku predstavuje mierny pokles o 1,88 %, no medziročne naopak nárast o 7,36 %. Priemerná absolútna cena dosiahla 305-tisíc eur s DPH.

„Ďalší vývoj bude závisieť od toho, ako sa bude vyvíjať makroekonomická situácia a predovšetkým, či sa podarí skrotiť infláciu. Tá je totiž zodpovedná za vysoké úrokové sadzby, ktoré majú na dlhodobé investície ako kúpa nehnuteľnosti výrazný vplyv. Do konca roku 2023 však významné zmeny neočakávame a predpokladáme tak, že sa situácia nezmení a ceny budú aj naďalej stagnovať,“ uzavrel hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik.

Zdroje: Národná banka Slovenska, TASR, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá