Ceny bytov v Bratislave prerážajú všetky stropy. Dať za bývanie pol milióna nie je nič výnimočné

  • Bývanie v Bratislave je čoraz drahšie
  • Analytici odhadujú, že zvyšovanie cien sa len tak ľahko nezastaví
  • Najdrahšie bývanie je v centre mesta
  • Bývanie v Bratislave je čoraz drahšie
  • Analytici odhadujú, že zvyšovanie cien sa len tak ľahko nezastaví
  • Najdrahšie bývanie je v centre mesta

Nie je tajomstvom, že Bratislava patrí medzi najdrahšie mestá. Okrem všetkého to zahŕňa aj bývanie. Práve jeho cena na konci tretieho kvartálu dosiahla rekordnú sumu. Ak rozmýšľaš nad kúpou bytu v hlavnou meste Slovenska, budeš si musieť siahnuť do vrecka.

Analytici z Bencont Investments v prieskume zistili, že priemerná absolútna cena bytu prvýkrát prekonala hranicu 250 000 eur. Pozoruhodné je, že priemerná rozloha bytov sa aj napriek veľkej cene stále znižuje.  

Bývanie v centre meste za pol milióna

Ako uvádza tlačová správa, táto suma vychádza z jednotkovej ceny bytov v novostavbách, ktorá predstavuje 4 073 eur za meter štvorcový, a to vrátane dane z pridanej hodnoty (DPH).

Medziročné tempo rastu predstavovalo až 15 %, no oproti druhému štvrťroku sa ceny pohli len o 1,6 %. Tieto čísla neplatia len pre okres Rača, kde medzikvartálne ceny bytov v novostavbách vzrástli o viac než 5 %.

Okrem toho, že priemerná absolútna cena bytov sa prvýkrát v histórií Bratislavy vyšplhala na úroveň 250 000 eur, v Starom Meste dokonca prvýkrát presiahla čiastku 500 000 eur. Podľa analytikov je najdrahšie bývanie v centre mesta.

Bratislava bývanie byty novostavby analýza
zdroj: Bencont Investments

Slabá výstavba nových bytov v Bratislave

To, čo sa oproti predchádzajúcim štvrťrokom mierne znížilo, je predaj bytov. Koncom tretieho štvrťroka 2021 bolo v ponuke voľných novostavieb v Bratislave približne 2 142 bytov.

Medziročne tak došlo k 20 % poklesu počtu voľných bytov, pričom ponuka sa znížila na úroveň z obdobia pred pandémiou. Avšak, tento fakt kráča ruka v ruke so zistením, že nových bytov v hlavnom meste nepribúda.

Analytici tvrdia, že za týmto poklesom stojí hlavne nízky počet nových bytov. V priebehu posledného štvrťroka ich bolo len niečo cez 100. Spolu s nízkou ponukou sa znižuje aj dopyt ľudí.

Za tretí štvrťrok bol zaznamenaný pokles predaja o 20 % na 642 bytov. Toto číslo však predstavuje bežný, sezónny pokles, ktorý súvisí s dovolenkovými mesiacmi júl a august.

bývanie Bratislava Slovensko prieskum
zdroj: Unsplash/Martin Ketler

Najmenšie byty sú v Rači a Ružinove

O niekoľko percent klesla aj priemerná rozloha bytov, a to o necelých 5 % na 63,35 m². Ako uvádza tlačová správa, rozlohou najmenšie byty sa ponúkali v okresoch Bratislava II a Bratislava III, kde sa rozloha bytu nachádza pod 60 m².

Príčinou majú byť novostavby, ktoré ponúkajú malé, takzvané štartovacie byty. V tomto prípade ide hlavne o periférie mestských častí Rača a Ružinov.

Sporíš si na vlastné bývanie?

Aj napriek tomu, že sa v Bratislave II ponúkali najmenšie byty, ich ceny rástli najprudšie. „Trh tu akceptoval zvyšovanie cien bytov nielen vo vyššej, prémiovej kategórií bytov, ale aj v prípade štartovacích bytov na okraji okresu,“ uviedol hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik. 

Ako dodal, najpredávanejšími ostali 2-izbové byty, ktoré tvorili takmer 50 % celkového predaja novostavieb v Bratislave. Už tradične za nimi nasledovali 3-izbové byty a 4-izbové byty.

Bratislava bývanie byty novostavby analýza
zdroj: Bencont Investments

Slováci investujú do nehnuteľností

Ceny bytov v Bratislave sú v porovnaní nielen s históriou, ale aj predošlými mesiacmi rekordné. Avšak zdá sa, že dopyt toto zvýšenie akceptuje a podľa analytikov zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa tieto skutočnosti mali meniť.

Nie je to len o potrebe bývania. V súčasnosti môžeme pozorovať trend kúpy nehnuteľnosti, ktorý je veľmi silný. Ako uvádza tlačová správa, celé to podporuje aj fakt, že investícia do nehnuteľností je jednou z najpopulárnejších foriem uloženia peňazí Slovákov.

Ak si plánuješ kúpiť byt v hlavnom meste Slovenska, mal by si sa poponáhľať. Ceny sa totiž budú naďalej zvyšovať. A to aj napriek tomu, že vysoké ceny už teraz znižujú kúpyschopnosť obyvateľstva.

bývanie Bratislava Slovensko prieskum
zdroj: Unsplash/Martin Katler

Vplyvom toho sa množstvo potenciálnych kupujúcich presúva do okolitých obcí Bratislavy. „To pre mesto predstavuje problém, keďže táto časť obyvateľstva má často trvalý pobyt nahlásený mimo Bratislavy, aj keď využíva infraštruktúru hlavného mesta,“ vysvetľuje Bruchánik.

Platy nerastú, ceny bytov áno

V Bratislave pracujú aj ľudia z okolitých obcí, ktorí sa do hlavného meste denne presúvajú. Pre mesto to spôsobuje problém v cestnej doprave. Podľa Bruchánika by čiastočným riešením mohlo byť sprehľadnenie, zjednodušenie a zrýchlenie povoľovacích procesov. 

Vďaka tomu by sa zvýšila výstavba, na trhu by vznikla konkurencia, ktorá by zabránila ďalšiemu cenovému rastu. Pokiaľ by totiž rast cien pokračoval aktuálnym tepom 10 – 15 % medziročne, tak by sa Bratislava skôr či neskôr ocitla v realitnej bubline.

Hlavnému mestu to môže vážne uškodiť. Ako objasnili analytici, tempo rastu by sa však malo postupne znižovať práve v dôsledku poklesu kúpyschopnosti obyvateľstva. Môže za to fakt, že mzdy rastú pomalšie ako ceny nehnuteľností.

Zdroj: Bencont

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech