Ceny bývania na Slovensku dosiahli nové maximum, kde zaplatíte najviac?

  • Priemerná cena metra štvorcového v bytoch a domoch na Slovensku v treťom štvrťroku dosiahla 1603 eur
  • Najdrahšie bývanie na Slovensku je v Bratislavskom kraji
Pixabay.com
Pixabay.com
  • Priemerná cena metra štvorcového v bytoch a domoch na Slovensku v treťom štvrťroku dosiahla 1603 eur
  • Najdrahšie bývanie na Slovensku je v Bratislavskom kraji

Bývanie na Slovensku zdraželo v tohtoročnom treťom štvrťroku na nové maximum. V medziročnom porovnaní stúpli ceny bytov a domov najrýchlejšie od globálnej ekonomickej krízy. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnila Národná banka Slovenska (NBS).

Oproti rovnakému obdobiu minulého roka to predstavuje nárast o 9,7 percent, tempo rastu bolo najrýchlejšie za posledných 11 rokov.

„Aktivity na slovenskom trhu s bývaním sú ovplyvňované predovšetkým nedostatočnou ponukou cenovo dostupných bytov, ale aj relatívne lacnými úvermi na bývanie,“ uviedli v komentári analytici NBS. Žiadatelia o pôžičky na Slovensku ťažia z nízkych úrokových sadzieb v eurozóne, ktorej členom je aj krajina pod Tatrami.

Najdrahšie bývanie v Bratislave

Bývanie na Slovensku zdražuje hlavne kvôli bytom, ktorých cena je oproti predkrízovému obdobiu o 17 percent vyššia. Naopak, ceny domov za svojim maximom z roku 2008 ešte zaostávajú o 3,5 percenta.

Tradične najdrahšie bývanie na Slovensku je s odstupom v Bratislavskom kraji, kde je aj najvyššia životná úroveň z celej krajiny. Vo väčšine slovenských regiónov priemerná cena bývania v treťom štvrťroku rástla rýchlejšie ako príjmy domácností.

Bratislava (Pixabay.com)
zdroj: Bratislava (Pixabay.com)

Ekonómovia NBS predpokladajú, že ceny bývania na Slovensku budú stúpať aj v budúcom období, tempo zdražovania by ale mohlo spomaliť.

NBS už vlani v lete sprísnila pravidlá poskytovania úverov, a to vrátane hypoték. Cieľom opatrenia je okrem iného zamedziť výraznému zadlžovaniu obyvateľov krajiny v porovnaní s ich príjmami. Tempo rastu čerpaných úverov spotrebiteľmi následne uvoľnilo.

V Česku ešte predvlani rástli ceny nehnuteľností po väčšinu roka najrýchlejšie v celej Európskej únii, v priemere o 16 percent.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech