Ceny nehnuteľností naprieč Európou: V týchto krajinách sa oplatí kúpa vlastného bývania

  • Európske nehnuteľnosti zaznamenali za posledné tri mesiace roku 2023 pokles cien
  • Na druhej strane, nájomné vzrástlo až v 26 krajinách
Kupovanie nehnuteľnosti, obývačka
Európske nehnuteľnosti zaznamenali vyššie ceny Reprofoto: Freepik/Freepik, Unsplash/R ARCHITECTURE
  • Európske nehnuteľnosti zaznamenali za posledné tri mesiace roku 2023 pokles cien
  • Na druhej strane, nájomné vzrástlo až v 26 krajinách

Európske nehnuteľnosti vlani zaznamenali o niečo vyššie ceny. Náklady na domy v rámci eurozóny však za posledné tri mesiace roku 2023, naopak, klesli. Jednou z krajín, ktorú zníženie cien najviac zasiahlo, bolo Luxembursko.

Ceny nehnuteľností tam klesli o 14,4 %, po 13,9-percentnom poklese v predchádzajúcich troch mesiacoch. Podľa Indexu cien nehnuteľností, ukazovateľa Eurostatu, sa v rámci eurozóny priemerné ceny nehnuteľností za posledné tri mesiace roku 2023 v porovnaní s predchádzajúcim rokom znížili o 1,1 %.

Ako uvádza portál Euronews, ceny domov za Európsku úniu ako celok vykázali medziročný rast o 0,2 %, pričom nájomné sa zvýšilo o 3,0 %. Ako sme už uviedli, ceny nehnuteľností v Luxembursku klesli na najnižšiu úroveň od konca roka 2020. Pokles bol spôsobený kombináciou vysokých úrokových sadzieb a straty chuti investorov na prenájom.

Došlo k výraznému poklesu transakcií na trhu s bývaním. Ku koncu roka 2023 zaznamenali iba polovičný počet obchodov, ktoré sa uskutočnili v roku 2022. 

Osem krajín v Európe oznámilo pokles cien nehnuteľností za posledné tri mesiace roku 2023. Ceny v Nemecku klesli o 7,1 %, zatiaľ čo Fínsko zaznamenalo pokles o 4,4 %.

Najvyšší nárast cien nehnuteľností bol zaznamenaný v Poľsku, kde ceny vyskočili o 13 %. Ďalšími v poradí boli Bulharsko a Chorvátsko, kde ceny nehnuteľností vykázali rast o 10,1 % a 9,5 %. 

Európske nehnuteľnosti majú v hľadáčiku aj Slováci

V porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi končiacimi sa v septembri boli ceny nižšie celkovo v 11 krajinách. Francúzsko zaznamenalo pokles o 2,7 %, kým ceny v Lotyšsku klesli o 2,5 %. Správy z Talianska boli veselšie, keďže ceny zostali stabilné. Najvyšší nárast v tomto období bol zaznamenaný v Poľsku, o 4,8 %, v Chorvátsku o 3,4 % a v Írsku, ktoré zaznamenalo rast o 3 %.

Eurostat informoval, že po prudkom poklese medzi druhým štvrťrokom 2011 a prvým štvrťrokom 2013 zostali ceny nehnuteľností medzi rokmi 2013 a 2014 viac-menej stabilné. Začiatkom roka 2015 nasledoval rýchly rast a ceny domov rástli rýchlejšie ako nájomné až do tretieho štvrťroka 2022.

Od štvrtého štvrťroka 2022 ceny nehnuteľností klesali dva štvrťroky po sebe, potom opäť vzrástli v druhom a treťom štvrťroku 2023 a mierne klesli vo štvrtom štvrťroku 2023.

Ceny domov a nájomné v Európskej únii sa od roku 2010 do druhého štvrťroka 2011 vyvíjali podobne, teraz sa ale vyvíjajú inak. Zatiaľ čo nájomné odvtedy až do druhého štvrťroka 2023 neustále rástlo, ceny domov sa vyvíjali iným spôsobom, vrátane poklesu a rýchlejšieho nárastu.

Ako sme už písali, o kúpu nehnuteľnosti v zahraničí majú záujem aj Slováci. Spomedzi krajín Európskej únie vlastnia druhý najvyšší počet bytov a domov v Dubaji v pomere k veľkosti ich ekonomiky. Do nehnuteľností investovali takmer pol miliardy dolárov, čo predstavuje 0,44 % hrubého domáceho produktu (HDP) našej krajiny.

Kupujúcich na tejto netradičnej lokalite láka najmä subtropické podnebie, pomerne rýchle a letecké spojenie z Európy, množstvo medzinárodných škôl a zdravotná starostlivosť na vysokej úrovni, ale aj priaznivé ceny pre dobre situovaných klientov.

Zdroje: Euronews , Eurostat, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá