Ceny nehnuteľností rastú do astronomických výšok. Najviac v meste, kde by to čakal málokto

  • Vyzeralo to nádejne, keď bolo na Slovensku istý čas badať útlm rastu cien bytov
  • Dnes je opäť všetko inak a ich ceny idú opäť hore
  • Najväčšie zdražovanie sa však tentokrát netýka Bratislavy
nehnutelnosti, byty, bratislava, kosice
TASR/Dano Veselský, Milan Kapusta
  • Vyzeralo to nádejne, keď bolo na Slovensku istý čas badať útlm rastu cien bytov
  • Dnes je opäť všetko inak a ich ceny idú opäť hore
  • Najväčšie zdražovanie sa však tentokrát netýka Bratislavy

Na jeseň minulého roka sa dynamický rast cien bytov spomalil, prvý štvrťrok 2021 však ukázal, že záujem Slovákov o nové bývanie ešte zďaleka nie je uspokojený. Dopyt po 2-izbových bytoch opäť vytlačil za tri mesiace ich ceny v Žiline (o 4,1 %), Bratislave I (4,4 %), Trenčíne (4,8 %) i Banskej Bystrici (5 %). Potvrdzujú to údaje realitného portálu Nehnuteľnosti.sk.

Najväčšie zdražovanie však zaznamenali Košice. Menšie byty vo východnej metropole zdraželi od Silvestra v priemere až o 10,5 % a medziročne o 19 %. Najväčšie extrémy však vidno v centre Košíc. Za 2-izbový byt tam dnes zaplatíš priemerne 128-tisíc eur, čo je o 14,3 % viac ako pred štvrťrokom a o 25,5 % viac ako pred rokom.

Priemerné predajné ceny 2-izbových bytov v Bratislave sa hýbu v rozmedzí od 161-tisíc eur do 237-tisíc eur. V Banskej Bystrici je to 115-tisíc eur, v Nitre 96-tisíc eur, v Prešove 100-tisíc eur, v Trenčíne 90-tisíc eur, v Trnave 104-tisíc eur a v Žiline 114-tisíc eur.

„Situácia na realitnom trhu v Košiciach svedčí o akútnom nedostatku bytov vo všetkých segmentoch. Cena trojizbových bytov sa v centre Košíc za prvý kvartál zvýšila tiež, o 20,6 %, a mierne tam vzrástli aj nájmy, napriek tomu, že na celom Slovensku už niekoľko mesiacov klesajú,“ dodáva Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Segment 3-izbových bytov bol v prvom kvartáli celkovo ustálený. Okrem častí Košice I, Žiliny, bratislavského Ružinova a Nového Mesta ich ceny rástli len minimálne, v Prešove a časti Košice III dokonca klesli.

Trendom sú menšie byty

„Byty s väčšou metrážou predstavujú stabilné bývanie pre väčšie rodiny a nie je o ne taký vysoký záujem, ako o štartovacie bývanie pre mladé páry, či investičné menšie byty,“ vysvetľuje Pružinský.

Ako ďalej dodáva, môžeme to vidieť na medziročnom rozdiele ceny 3-izbových bytov, ktorý je rádovo nižší ako pri 2-izbových. V centre Bratislavy, ktoré nie je typickou lokalitou pre rodinné bývanie, väčšie byty za posledný rok dokonca zlacneli o 2,5 %.

Špecifický trend v segmente 3-izbových bytov je znázornený aj na grafe vývoja cien bytov v Bratislave za posledných 5 rokov. Kým cenová krivka 2-izbových bytov vo všetkých mestských častiach rastie pomerne plynulo, pri trojizbových môžeme vidieť niekoľko zlomov.

zdroj: Nehnuteľnosti.sk

 

Priemerné predajné ceny 3-izbových bytov v Bratislave sa hýbu medzi 178-tisícami eur až po 307-tisíc eur. V Banskej Bystrici je to 133-tisíc eur, v Nitre 111-tisíc eur, v Prešove 115-tisíc eur, v Trenčíne 105-tisíc eur, v Trnave 130-tisíc eur a v Žiline 141-tisíc eur.

„Zmeny vo vývoji cien 3-izbových bytov väčšinou súvisia s vývojom nových developmentov v hlavnom meste. Nachádzajú sa v okrajových častiach Bratislavy a realitný trh ovplyvňuje začiatok a ukončenie ich predajných kampaní,“ upozorňuje Michal Pružinský, analytik Nehnuteľnosti.sk.

Expert na reality Martin Haring pre Startitup konštatuje, že pokles cien sa očakáva skôr v prípade drahších nehnuteľností. „Nikto z nás nemá krištáľovú guľu, ale skôr si myslíme, na základe toho, že trh sa hýbe, aj keď možno pomalšie aj v dnešných dňoch, ľudia sú rozhodnutí kúpiť. Ceny nehnuteľností sa skôr stabilizujú, v niektorých regiónoch môže byť prepad, skôr pri drahších nehnuteľnostiach, ale do budúcna by sme sa mali vrátiť na ceny, ktoré sme mali pred pandémiou a určite ceny budú ďalej rásť.“

Kúpiť či predať?

A čo by odborník na reality poradil ľuďom, ktorí momentálne uvažujú nad predajom a naopak tým, ktorí si chcú nehnuteľnosť zaobstarať? „Tým, že sa trh nezastavil, nevidím dôvod, prečo by ľudia nemali svoju nehnuteľnosť predávať, resp. tí, ktorí sú rozhodnutí kupovať, kúpiť. Nehnuteľnosti vnímam ako komoditu, ktorá z dlhodobého hľadiska bude určite rásť. Do budúcna si myslíme, že bude menšia skupina ľudí vlastniť vyššie percento nehnuteľností a tie budú prenajímať, čím sa viac priblížime západu,“ dodáva Martin Haring z realitnej kancelárie ALL 4 LIFE.

Zdroje: Nehnuteľnosti.sk, ŠUSR, ALL 4 LIFE

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech