Ceny nehnuteľností: Realitný trh sa mení, odborník vysvetľuje, aká budúcnosť nás čaká

  • V prvom kvartáli roka ceny nehnuteľností na bývanie krátkodobo stagnovali
  • Podľa odborníkov však stagnoval aj dopyt
  • Aký to bude mať vplyv na ceny?
Na snímke sídlisko Námestie mieru v Detve.
Ilustračný obrázok, TASR/Silvia Tannhauserová
  • V prvom kvartáli roka ceny nehnuteľností na bývanie krátkodobo stagnovali
  • Podľa odborníkov však stagnoval aj dopyt
  • Aký to bude mať vplyv na ceny?

V prvom kvartáli roka ceny nehnuteľností na bývanie krátkodobo stagnovali, pričom medziročné hodnoty nárastov spomaľovali. Informoval o tom Štatistický úrad SR s tým, že realizačné ceny nehnuteľností na začiatku roka 2023 zamrzli a medzikvartálny pokles cien nových domov a bytov bol tlmený rastom cien starších nehnuteľností.

Spomalenie nastalo v medziročnom zvyšovaní cien. V dvoch krajoch sa nehnuteľnosti dokonca predávali v priemere lacnejšie ako pred rokom.

Na začiatku roka 2023 zostali realizačné ceny nehnuteľností na úrovni predošlého štvrťroka. Podľa Štatistického úradu SR trend zlacňovania skutočných predajných cien nehnuteľností z konca minulého roka nepokračoval. Zmena však nastala v prípade trendu vývoja a ceny nových nehnuteľností, ktoré medzikvartálne poklesli o 2,8 %. 

V minulom roku to boli práve ceny nových nehnuteľností, ktoré dynamicky rástli. „Súčasne sa ceny existujúcich nehnuteľností medzikvartálne mierne zvýšili o 0,9 percenta,“ uvádza ŠÚ SR. 

Trend pred niekoľkými dňami prišiel s informáciou, že slovenský realitný trh je zamrznutý, čo vedie k tomu, že aktuálne patrí kupujúcim. Oslovili sme tak realitného makléra Ondreja Straku z kancelárie RE/MAX EXTRA Trenčín a opýtali sa ho na blízku budúcnosť slovenského realitného trhu.

Bude stagnácia pokračovať?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Trend, Štatistický úrad SR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá