Ceny potravín drasticky klesajú. O desiatky percent zlacneli obľúbené potraviny (PREHĽAD)

  • Ceny sa k predkrízovému obdobiu len tak rýchlo nevrátia
  • Trend ale naznačuje čoraz optimistickejšiu situáciu
  • Priniesli sme ti aj tabuľku s prehľadom cien
ObchodneCentrum07_15_3_2020690180
Ilustračné foto TASR/František Iván
  • Ceny sa k predkrízovému obdobiu len tak rýchlo nevrátia
  • Trend ale naznačuje čoraz optimistickejšiu situáciu
  • Priniesli sme ti aj tabuľku s prehľadom cien

V rámci prekvapivého zlepšenia hospodárskej situácie došlo k výraznému poklesu cien potravín, pričom takmer polovica položiek je v súčasnosti lacnejšia ako v minulom roku. Tento pozitívny posun sa pripisuje spomaleniu inflácie, ktorá sa postupne vracia na štandardnú úroveň, čo pre spotrebiteľov znamená významný moment úľavy.

V celej Európskej únii vrátane Slovenska sa štátom darí dostať infláciu pod kontrolu po tom, čo takmer rok čelili desivým číslam. Ceny potravín, ktoré sa kedysi pohybovali na hranici 30-percentného medziročného nárastu, zaznamenali v posledných údajoch pozoruhodný pokles a vo februári sa priblížili k úrovni iba 3 %, informujú tvnoviny.sk.

Tento trend je čoraz zreteľnejší v maloobchodných predajniach, čo signalizuje fázu cenovej stability.

Napriek týmto zlepšeniam a úspešnému zmierneniu inflácie však dva roky bezuzdného rastu cien zanechali citeľné následky. Očakávať teda v dohľadnom čase návrat k predkrízovým cenovým úrovniam je naďalej nereálne, čo vyplýva aj z dát štatistického úradu.

Ceny klesajú

Na pozadí kolísajúcich cien potravín sa objavuje potešujúci trend: až polovica sledovaných potravín prešla do „cenovo dostupnejšieho“ sortimentu a v porovnaní s predchádzajúcim rokom zaznamenala výrazný pokles cien.

Podľa makroekonomického analytika Mariána Kočiša v rozhovore pre tvnoviny.sk, „medziročne, rovnako ako v januári, zlacneli dve kategórie potravín: mlieko, syry a vajcia, ako aj oleje a tuky“.

Naopak, spotrebitelia sa postupne prispôsobujú rastúcim cenám chleba, pečiva a mäsových výrobkov. Tento zmiešaný súbor cenových pohybov odráža prebiehajúce úpravy na trhu s potravinami a signalizuje výzvy aj príležitosti pre domácnosti, ktoré sa v týchto meniacich sa ekonomických podmienkach snažia vyrovnať svoje rozpočty na nákup potravín.

V tabuľke si môžeš pozrieť porovnanie vývoja cien potravín oproti minulému roku v mesiaci február.

Maloobchodníci sú optimistickí

Maloobchodníci vyjadrujú optimizmus, že ceny by sa v blízkej budúcnosti mohli vrátiť na úroveň spred minulého roka. Ministerstvo financií v tejto nádejnej situácii dalo jasne najavo, že ceny regulovať nebude.

Namiesto toho sa snaží posilniť postavenie spotrebiteľov tým, že im poskytne zdroje na nájdenie najvýhodnejších nákupných možností.

Prudký nárast cien vykazuje známky zmiernenia, pričom náklady na potraviny sa nezvyšujú tak rýchlo, ako tomu bolo takmer počas celého minulého roka.

Zdá sa, že sa karta obracia, keďže maloobchodníci čoraz častejšie odkazujú na znižovanie cien. Spotrebitelia nachádzajú úľavu najmä v nižších cenách mliečnych a mäsových výrobkov, píše RTVS.

O svoje postrehy sa podelil Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) v rozhovore pre RTVS: „V prípade, že nedôjde k nepriaznivým zásahom do konkurenčného prostredia, predpokladáme postupný návrat na cenovú úroveň spred roka.“

Toto vyjadrenie podčiarkuje opatrne optimistickú prognózu vývoja na trhu a signalizuje možné zmiernenie finančnej záťaže, ktorú v poslednom období pociťujú spotrebitelia.

Zdroje: tvnoviny.sk, RTVS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá