Černákovi väzenie nezatvorilo ústa, naopak, začal spievať. Boss bossov nezabudol na ľudí, ktorí ho v minulosti zradili

  • O Mikulášovi Černákovi vie takmer každý Slovák
  • Je najznámejším mafiánom na Slovensku a hovorí sa mu aj boss bossov
  • Pobyt vo väzení bossovi rozviazal jazyk a z kamarátov sa tak stali nepriatelia
TASR/Dušan Hein TASR/Martin Baumann
  • O Mikulášovi Černákovi vie takmer každý Slovák
  • Je najznámejším mafiánom na Slovensku a hovorí sa mu aj boss bossov
  • Pobyt vo väzení bossovi rozviazal jazyk a z kamarátov sa tak stali nepriatelia

Z najobávanejšieho mafiána, ktorý vraždil bez výčitiek, urobil pobyt za mrežami úplne inú osobu. Pred rokom sa priznal k 16 trestným činom a zároveň tvrdil, že sa za svoje skutky hanbí. Médiá využíval ako prostriedok ospravedlnenia poškodeným. Momentálne sa Černák nachádza vo väzení, kde si odpykáva doživotný trest. 

V roku 2023 si mafián môže požiadať o podmienečné prepustenie. O dva roky tak obávaný boss môže byť na slobode. Aby si podmienečné prepustenie poistil, Černák po istom čase vo väzení začal rozprávať. A rozprával toľko, že z jeho bývalých kamarátov sa veľmi rýchlo stali jeho nepriatelia. 

Mikuláš Černák
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Spievať začal až za mrežami

O zradách, s ktorými sa stretol, píše Černák vo svojej knihe Prečo som prelomil mlčanie. V knihe opisuje všetky problémy, ktorým čelil už od roku 2005. Tvrdí, že ho zradili jeho najbližší. Podľa jeho vlastných slov ide o osoby, za ktoré by dal ruku do ohňa. Z týchto osôb sa však stali jedno veľké sklamanie.

„Vieš dobre, že som bol odsúdený v Prešove aj za vraždy, ktoré si spáchal ty. Bol si za mojou mamou, za tie roky, čo som vo výkone trestu, či niečo nepotrebuje? Do dnešného dňa som bol ticho,“ tieto slová adresované Jánovi Kánovi z roku 2014 zverejnila TV Markíza.  

V knihe Černák odkrýva pozadie viac než 36 vrážd, a to aj napriek tomu, že popol na hlavu sype aj sám sebe. Okrem knihy bol ochotný s políciou spolupracovať aj inak. Okrem toho, že im povedal všetko, čo vedel, ukázal im aj „hroby“, do ktorých so svojimi kumpánmi pochovával svoje obete.

Vražda Holuba

Nebolo to ani tak dávno, kedy sa Černák pred súd postavil naposledy. Na začiatku roka 2020 sa pred senátom Špecializovaného trestného súdu v banskej Bystrici objavil aj boss bossov. Išlo o pojednávanie starých vrážd, ktoré sa začalo v roku 2019.

Za vraždami mala stáť známa mafiánska skupina sýkorovcov, ktorá si na zoznam obetí pripísala aj Róberta Holuba. Ten v 90. rokoch vládol východnému Slovensku. Bol to ten mafián, ktorému nerobilo problém dobiť policajta na smrť. Vraždu napokon nikto neriešil, pretože Holub so svojou skupinou to uhrali na nehodu.

Jeho skupina mlátila Košičanov železnými tyčami a sekerami. Róbert Okoličány je stále na úteku, problémy teraz robí jeho syn

Keďže mafiáni z celého Slovenska považovali tohto pána za nepohodlného, bolo potrebné sa ho zbaviť. O koniec Holuba sa napokon postaral Jozef Roháč, ktorého prezývali aj Potkan. Zaujímavosťou je, že s vraždou bossa východného Slovenska súhlasil aj Mikuláš Černák.

Z Černáka sa tak stal veľmi rýchlo kľúčový svedok celého prípadu. Podľa webu Pluska inicioval hon na Holuba práve Černák. Dôvodom mali byť podiely v mäsokombináte a možné nebezpečenstvo, ktoré Černákovi hrozilo.

zdroj: Archív Mikuláš Černák

Navrhnutý obžalobou

V súdnom procese z roku 2020 Černák svedčil proti sýkorovcom, ktorých kvôli vražde kontaktoval. Podľa denníka Pravda Černák vypovedal, že objednávka vraždy Holuba pôvodne patrila jeho gangu. K účasti na vražde sa Černák v minulosti priznal a súd mu schválil dohodu o vine a treste. 

Dôvodom priznania sa bolo prelomené mlčanie, ktorého cieľom bolo pomôcť objasniť staršie prípady. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v januári 2020 povedal, že Černák je svedok, ktorý bol navrhnutý obžalobou. 

Život najznámejšieho mafiánskeho bossa, ktorý v 90. rokoch ovládol Slovensko: ,,Som síce zločinec, ale mám svoju darebácku česť“

„Bola preukázaná jeho účasť na vražde Róberta Holuba a v súvislosti s tým uzavrel predtým dohodu o vine a treste, za ktorú bol právoplatne odsúdený. Považujem ho za jedného zo svedkov, pretože tak vo vzťahu k tomuto skutku ako i ostatným, je viacero kľúčových svedkov, ide najmä o členov skupiny sýkorovcov, ktorí sa priamo na nich zúčastnili a vykonávali ich,“ povedal v roku 2020 pre TASR. 

Milan Lučanský, kamarát mafie

O tom, že Černák vo väzení nezaháľa, svedčí aj jeho facebooková nástenka, ktorá je plná zaujímavých príspevkov. Keď sa v roku 2018 schyľovalo k voľbe nového policajného prezidenta, horúcim adeptom bol Popradčan Milan Lučanský, ktorý sa prezidentom napokon stal. Stal sa ním však aj napriek tomu, že už pred jeho zvolením v médiách kolovala informácia, že je to osoba, ktorá má blízko k ľuďom z podsvetia. 

Jeho slabosťou neboli len drahé autá, ale aj tínedžerky. Vrah Petra Steinhübela nie je dodnes známy

Práve Lučanský bol v roku 2005 členom vyšetrovacieho tímu, ktorého cieľom bolo odhaliť Černákovu činnosť a jeho ďalších spolupracovníkov. Šéfom tohto tímu bol Ivan Ševčík, ktorý sa taktiež chcel stať prezidentom Policajného zboru. Tím sa na konci vyšetrovania stretol s úspechom, pretože sa mu podarilo dolapiť Černáka, čím bolo postarané o jeho budúcnosť.

V roku 2018 adresoval Černák list ministrovi vnútra, v ktorom stálo: „Píšem preto, nakoľko sa nedávno ku mne dostali informácie, že niektorí bývalí mafiáni, Ján Kán a spol., sa už tešia na výmenu policajného prezidenta, lebo vraj sa na miesto pána gen. Tibora Gašpara chystá ich človek, ktorým je práve gen. Milan Lučanský.“ Černák v liste napísal, o že o Lučanskom má veľmi vážne pochybnosti.

zdroj: Facebook/Mikuláš Černák

Pomáhal zradcom

V liste Černák poukázal aj na fakt, že po odvolaní z jeho prípadu Lučanský zlikvidoval nazbierané dôkazy a iné materiály, ktoré sa týkali Černákových popráv. „Od roku 2005 vedel, kde sú pochovaní poškodení, miesta mu ukázal Miloš Kaštan, ale Lučanský nekonal. Takýmto jeho nekonaním došlo aj k premlčaniu trestného stíhania voči šiestim osobám, vrátane Jána Kána.

Černák zároveň pochválil vyšetrovaciu činnosť Tibora Gašpara, ktorý sa podľa neho snažil vyšetriť závažné trestné činy aj napriek tomu, že Lučanský sa to snažil zmariť. K samotnej likvidácii materiálov sa vyjadril aj Lučanský pre Nový Čas: „Chcem uviesť, že veci ako zápisky, poznámky, plány, fotky, dokumentované veci týkajúce sa vyšetrovania trestnej činnosti M. Černáka, ktoré sme viedli, som si zobral so sebou, ale tieto som zničil po tom, ako som bol medializovaný v súvislosti s útekom Karola Mella do zahraničia.

zdroj: Archív Mikuláš Černák

V liste Černák odporúčal preverenie majetkových pomerov Lučanského. „Bolo by vhodné preveriť, kedy sa začalo pánovi Lučanskému ako policajtovi dariť, a či to skutočne nebolo v čase, keď jeho tím riešil trestnú činnosť skupiny černákovcov. Z celej skupiny obvinil len mňa a pár mŕtvych mafiánov. Ján Kán a ďalší si dodnes užívajú slobodu s nie malým kapitálom. Podľa mojich informácií pán Lučanský nebol do roku 2005 vôbec takým bohatým policajtom.

Keď sa v roku 2020 rozhodlo, že bývalý šéf polície Lučanský pôjde aj s ďalšími obvinenými z kauzy Judáš do väzby, bývalý boss podsvetia sa veľmi potešil. Jeho radosť bola až taká, že ju ukázal celému Slovensku na svojom Facebooku. 

„Dnes som si dal do okna čižmu pre Mikuláša a on mi do nej posadil Judáša.“ 🙂- Mikuláš Černák, 6.12.2020…V…

Posted by Mikuláš Černák on Sunday, December 6, 2020

Natrel aj Ruska

V roku 2020 sa konalo súdne konanie, ktorého súčasťou nebol len Černák, ale aj Marián Kočner a Pavol Rusko. Černák svedčil proti Ruskovi. Zároveň ho obvinil, že si uňho v minulosti objednal vraždu obchodnej spoločníčky Sylvie Volzovej.

Podľa denníka SME potvrdil Ruskovu návštevu Černáka na jeseň 1997 v sídle jeho firmy v Banskej Bystrici jeden z niekdajších Černákových kumpánov Slavomír Surový. Hoci sa stretnutia priamo nezúčastnil, videl, ako sa za Ruskom a Černákov zatvorili dvere. 

Spolupracoval s mafiánmi a na dno stiahol aj celú svoju rodinu. Ako sa z chalana z Liptovského Hrádku stal „mediálny magnát“

„Potom vozidlo odišlo a do veľkej kancelárie prišiel Miki (Černák). Zavrel dvere a začal sa smiať. Povedal, že ten blázon Rusko si prišiel objednať vraždu svojej spoločníčky Sylvie Volzovej,“ povedal Surový na súde. 

Rusko ponúkal Černákovi za vraždu až 20 miliónov korún, no to sa Mikulášovi očividne málilo a ponuku odmietol. Tvrdil, že Ruska nepozná a je dosť možné, že ide o akúsi pascu. 

Vypovedať bola aj bývalá riaditeľka kancelárie expredsedu vlády Vladimíra Mečiara – Anna Nagyová, ďalej Ján Kán a ďalší spoločníci Černáka. 

zdroj: Archív Mikuláš Černák

V kauze prípravy vraždy však nefiguruje len Ruskovo meno. V spisoch sa objavili aj mená ako Róbert Lališ, už spomenutý Černák a Miloš Kaštan. Práve Lališ a Kaštan sa na posledné pojednávanie exportovať nedali.

Podľa obžaloby si mal Rusko vraždu objednať u Černáka, ktorý do akcie prizval sýkorovcov. Aj napriek tomu, že Rusko a Lališ účasť na vražde rázne popreli, Černák s Kaštanom sa k účasti priznali. Po obvinení z prípravy vraždy dostal Rusko monitorovací náramok. Stal sa tak nielen najznámejším Slovákom, ktorý ho dostal, ale aj Slovákom, ktorý ho mal najdlhšie. 

Zdroje: Pluska, Pravda, TASR, TV Markíza, Denník N, Topky, SME, TV Noviny, Noviny.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech