Černosi zomierajú na COVID-19 častejšie ako belosi

  • Tvrdí to nová štúdia britského centrálneho štatistického úradu
  • Aj po zohľadnení veku či demografických faktorov mali černosi dvakrát vyššie riziko úmrtia na COVID-19 ako belosi
black and white
Unsplash - Wassim Chouak, Unsplash - Piotr Wilk
  • Tvrdí to nová štúdia britského centrálneho štatistického úradu
  • Aj po zohľadnení veku či demografických faktorov mali černosi dvakrát vyššie riziko úmrtia na COVID-19 ako belosi

Černosi vo Veľkej Británii zomierajú na ochorenie COVID-19 častejšie ako belosi. Tvrdí to nová štúdia britského centrálneho štatistického úradu, podľa ktorej majú členovia viacerých etnických skupín väčšiu pravdepodobnosť úmrtia na ochorenie.

Černošky sú vystavené oproti beloškám 4,3-krát vyššiemu riziku úmrtia, u mužov je to o 4,2-krát viac. „Štatisticky významne zvýšené riziko úmrtia“ majú aj ľudia z Bangladéša, Pakistanu či Indie. Rozdiely sú spôsobené sčasti sociálno-ekonomickými nevýhodami a ďalšími faktormi. „Zvyšné okolnosti súvisiace s rozdielmi sme zatiaľ nevysvetlili,“ uvádza štúdia.

Aj po zohľadnení veku či demografických faktorov mali černosi dvakrát vyššie riziko úmrtia na COVID-19 ako belosi. „Príčiny tejto disproporcie musíme urýchlene vyšetriť,“ napísal vo štvrtok na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter tieňový minister spravodlivosti David Lammy, ktorý správy označil za „desivé“. „Musíme vykonať kroky na ochranu černochov a černošiek, ako aj ľudí zo všetkých prostredí,“ dodal.

Dáta zahŕňajú obdobie do 10. apríla. Pri výskume čerpali aj z predchádzajúcich štúdií, podľa ktorých černosi vo Veľkej Británii zomierajú oveľa častejšie ako ich bieli rovesníci. Institute for Fiscal Studies minulý mesiac uviedol, že ľudia tmavej pleti afrického pôvodu majú 3,7-krát vyššie riziko úmrtia v nemocnici na COVID-19 ako belosi. V štúdii napísali, že úmrtia nemožno zdôvodniť len geografiou a demografiou.

Zistenia podporujú aj správy v USA, kde Afroameričania zomierajú na ochorenie v oveľa vyššej miere. Napríklad v Chicagu bolo 72 percent z celkového počtu mŕtvych černochov. Afroameričania tam tvoria 30 percent populácie. V Louisiane je to o dve percentá viac a spomedzi všetkých obetí tvoria 70 percent.

Zdroje: SITA, BBC.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK