Čerpacie stanice značky Oliva definitívne končia. Odkúpil ich známy gigant

  • Čerpacie stanice Oliva boli na trhu 10 rokov
  • Teraz ich odkupuje gigant Benzina
Tankovanie na benzínke
Ilustračný obrázok, Unsplash/Erik Mclean
  • Čerpacie stanice Oliva boli na trhu 10 rokov
  • Teraz ich odkupuje gigant Benzina

Benzina ako značka čerpacích staníc tu je pomerne dlhú dobu. Jej štart môžeme pripísať ešte roku 1958 za čias Československa. Po revolúcii sa firma dostala do súkromného vlastníctva a na Slovensku stratila práva na používanie značky. Len pred pár rokmi sa spoločnosť vrátila a dnes hlási expanziu, pri ktorej odkupuje značku čerpacích staníc Oliva. 

Logo koníka sa stalo ikonou

Celá história spoločnosti siaha do roku 1958. Práve v tomto roku bol založený národný podnik Benzina. V tom čase už mali 979 čerpacích staníc po celom území Československa. Logom sa stal koník v kombinácii s ozubeným kolieskom, ktoré majú doteraz.

Tragická nehoda na Zochovej zastávke v Bratislave

Po revolúcii v roku 1989 však na trend privatizácie doplatila aj Benzina, kedy padla do rúk súkromnej osoby. Stratila tým oficiálne práva na používanie značky Benzina na Slovensku. Znie to ako nešťastný koniec, no dnes je gigantom s úspechom, o ktorom jej zakladatelia možno ani nikdy nesnívali.

Spoločnosť však v roku 1995 vstúpila do skupiny ORLEN Unipetrol a stala sa jej súčasťou. V tej dobe v Českej republike prevádzkovala 419 čerpacích staníc. Má na svedomí aj prvú celkom samoobslužnú a hlavne vždy dostupnú čerpaciu stanicu v Česku. Vodiči mohli natankovať nonstop 24 hodín denne a 7 dní v týždni od roku 2011.

V roku 2019 však ohlásila legendárna sieť čerpacích staníc veľký návrat na slovenský trh a otvorila prvú čerpaciu stanicu v Malackách.

Žiadne bagety či hot-dogy

Sieť čerpacích staníc značky Oliva fungovala na Slovensku od roku 2012. Spoločnosť Oliva group, s. r. o., spravovala ešte donedávna celkom 39 prevádzok. 

Celý koncept tejto siete bol skutočne jednoduchý a zároveň veľmi sympatický. Išlo o stanice, ktoré fungovali na samoobslužnom princípe s platbou pomocou platobnej karty. V určitých časoch si tam však vedel nájsť aj zamestnancov, ktorí ti s obsluhou pomohli. Celá spoločnosť mala len do 100 zamestnancov.

čerpacia stanica
zdroj: Čerpačky Oliva

Priestory boli vždy malé a nenápadné, aby nevytŕčali a zbytočne na seba neupozorňovali. Rovnako tak išlo aj o ponuku. V ich ponuke si nenašiel žiadne energetické nápoje, cigarety, voňavky alebo škrabky na okno. Jediné produkty, ktoré mali, boli palivo do áut a kvapalina do ostrekovačov. 

Oliva končí

Portál Forbes informoval, že skupina Orlen začiatkom januára 2022 ohlásila skutočne veľkú investíciu. Veľkým krokom bolo spojenie sa so skupinou Lotus a tým sa priblížili najväčším hráčom v hre. To, čo znamenala táto fúzia pre Orlen, je, že v rámci spolupráce by prevzali celkovo 41 čerpacích staníc od maďarskej spoločnosti MOL, ktorú vlastní Slovnaft.

Ďalšia investícia do expanzie prišla len pár mesiacov neskôr, kedy odkúpili všetky čerpacie stanice vyššie spomínanej spoločnosti Oliva, s. r. o. To im umožní prevádzkovať ďalších 39 prevádzok.

nápis a na pozadí benzíneka
zdroj: Čerpačky Oliva

Podľa portálu Finstat OLIVA group, s. r. o., v roku 2021 zvýšila zisk o 457 % na 553 560 eur a tržby narástli o 17 % na 47,95 milión eur.

„Vážení zákazníci, čerpačky Oliva sa s vami lúčia. Chceme sa vám preto veľmi pekne poďakovať za vašu podporu a priazeň, ktoré ste nám počas 10 rokov spoločnej cesty prejavovali. Sme veľmi radi, že sme vám mohli poskytovať kvalitné služby, či už na cestách za zážitkami, alebo za povinnosťami. Prajeme vám aj naďalej veľa šťastných kilometrov na cestách. Čerpačky budú postupne prechádzať rebrandingom a zmenou na novú sieť,“  takto sa na svojom webe rozlúčila sieť Oliva so svojimi zákazníkmi.

Na trhu ešte nie sú jednotkou ako v Česku

Všetky tieto investície sa určite vyplatili, keďže sa Benzina vďaka nim stane 3. najväčším prevádzkovateľom čerpacích staníc. To, že sú umiestnený medzi najväčšími hráčmi sa ukázalo aj na tržba a obrate. Podľa portálu Finstat spoločnosť ORLEN Unipetrol Slovakia s. r. o. v roku 2021 zvýšila zisk o 44 %, čiže cez 3,3 milióna eur a tržby jej narástli o 37 % a prevýšili hranicu 452 milióna eur.

Prvenstvo si niekoľko rokov už statočne drží Slovnaft, ktorý je na trhu od roku 1949 a v súčasnosti prevádzkujú 253 staníc. Toto číslo predstavuje 29 % celkového počtu všetkých čerpačiek na Slovensku. V súčasnosti 100 % akcií Slovnaftu kúpila maďarská spoločnosť MOL, ktorá vyčíslila hodnotu tejto siete až na 608 miliónov eur. Ako uvádza Finstat, tak spoločnosť SLOVNAFT, a.s. sa v roku 2021 dostala do zisku z -81,89 milióna eur na takmer 25 miliónov eur a tržby jej narástli o 51 % na 4,060 miliardy eur.

benzínka
zdroj: Kami Profit

Druhým najväčším konkurentom Benziny, a zároveň druhým najväčším prevádzkarom čerpacích staníc, sa stala sieť značky OMV. Tento rakúsky koncern založený v roku 1956 a sídliaci vo Viedni aktuálne prevádzkuje 91 prevádzok po celom území Slovenska.

benzínka
zdroj: OMV

Podľa portálu Finstat Spoločnosť OMV Slovensko, s. r. o., v roku 2021 zvýšila zisk o 63 % na 18,30 miliónov eur a tržby jej narástli o 28 % na 767,1 miliónov €.

Zdroje: Benzina, Oliva, Forbes, Finstat/OLIVA group s.r.o., Oliva, Finstat/OMV Slovensko, s.r.o.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá