Česi dohnali americký vynález do extrému, musia nosiť dve chirurgické rúška. Je to nezmyslel, reaguje vedec

  • V Česku budú od polnoci zo stredy na štvrtok povinné respirátory alebo dve chirurgické rúška
  • Dve chirurgické rúška nemusia zabránia šíreniu koronavírusu, a môžu byť skôr kontraproduktívne
  • Americká štúdia od CDC vykázala dobré výsledky pri kombinácii látkového a chirurgického rúška
  • Pred dvoma chirurgickými rúškami varuje aj samotné CDC
rúško
Unsplash/Mika Baumeister
  • V Česku budú od polnoci zo stredy na štvrtok povinné respirátory alebo dve chirurgické rúška
  • Dve chirurgické rúška nemusia zabránia šíreniu koronavírusu, a môžu byť skôr kontraproduktívne
  • Americká štúdia od CDC vykázala dobré výsledky pri kombinácii látkového a chirurgického rúška
  • Pred dvoma chirurgickými rúškami varuje aj samotné CDC

V Česku budú od polnoci zo stredy na štvrtok občania povinní nosiť respirátory alebo dve chirurgické rúška na miestach, kde sa združuje vyšší počet ľudí. Nebudú tak už stačiť len látkové rúška, ako to bolo doteraz. Rozhodla o tom v pondelok vláda ČR, informuje portál Novinky.cz.

Podľa portálu iROZHLAS.cz dve chirurgické rúška nemusia zabrániť šíreniu koronavírusu, ale môžu byť skôr kontraproduktívne. Uviedol pre portál vedúci Oddelenia chémie a fyziky aerosólov Akadémie vied Vladimír Ždímal. Podľa ministerstva zdravotníctva ČR ide o alternatívu, než si ľudia zaobstarajú respirátory.

Nová štúdia potvrdila, že takýto spôsob nosenia rúška dokáže znížiť prenos vírusu až o 96,4 %

Dôvodom pre sprísnenie pravidiel má byť britský variant 

Pôvodne malo začať platiť pravidlo o nosení respirátorov alebo dvoch rúšok už od utorka. Zmeny avizoval už minulý týždeň český minister zdravotníctva Jan Blatný. Ako vtedy uviedol, respirátory budú povinné v obchodoch, verejnej doprave i na zastávkach, nemocniciach, v ambulanciách či zariadeniach služieb.

Dôvodom pre sprísnenie pravidiel je podľa slov Blatného zhoršená epidemiologická situácia súvisiaca so šírením nákazlivejšieho tzv. britského variantu koronavírusu.

zdroj: TASR/AP, Petr David Josek

Minister ľuďom odporučil, aby používali respirátory typu KN95 alebo FFP2, ktoré vďaka tomu, že lepšie priliehajú ku tvári a tesnia, poskytujú lepšiu ochranu pred nákazou koronavírusom. Riešenie pri tých, ktorým sa nepodarí zaobstarať si respirátor, by mohli byť podľa ministra napríklad dve chirurgické rúška na sebe.

Rezort zdravotníctva takisto uvažuje, že povinnosť nosiť respirátor, nanorúško alebo dve chirurgické rúška zavedie aj na pracoviskách.

Povinnosť nosiť respirátor alebo jedno zdravotnícke rúško bude platiť od štvrtka aj na stavbách alebo v iných vonkajších priestoroch, v ktorých sú odstupy medzi ľuďmi menšie než dva metre.

Dve chirurgické rúška nedávajú žiaden zmysel, uviedol Ždímal 

České nariadenie pravdepodobne vychádza zo štúdie amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ktoré skúmalo nový trend v USA – nosenie chirurgického rúška prekrytého látkovým rúškom. Dvojité rúško dokáže blokovať až 92,5 % častíc od zdroja nákazy.

Expozícia človeka, ktorý rúško nemá, sa znížila na 82,2 %, ak má zdroj nákazy dvojité rúško. Ak je, naopak, zdroj bez rúška a príjemca s dvojitým rúškom, jeho expozícia sa zníži o 83 %. Ak mali zdroj aj prijímač obaja dvojité alebo „zauzlované“ rúška, expozícia príjemcu sa znížila o 96,4 %. 

zdroj: CDC

Ministerstvo zdravotníctva ČR ale nariadilo nosenie dvoch chirurgických rúšok, ktoré môžu byť skôr kontraproduktívne. „Hnevám sa, že tu v Čechách sú z toho dve chirurgické rúška, čo nedáva vôbec žiadny zmysel,“ uviedol Ždímal. Vedec uviedol, že dve chirurgické rúška môžu dokonca chrániť menej ako jedno. „Druhým rúškom zvýšite odpor proti dýchaniu, čo pravdepodobne povedie k tomu, že sa zvýši tok v trase, kde odpor nie je“ uviedol pre iROZHLAS.cz. „Pridaním ďalšej vrstvy tak zvyšujete pravdepodobnosť preniku škvarami medzi tvárou a rúškom.“

Pred dvoma chirurgickými rúškami varuje aj samotné CDC, ktoré uvádza, že chirurgické rúško by sa nemalo prekrývať druhým chirurgickým rúškom.

České ministerstvo zdravotníctva pre iROZHLAS.cz tvrdilo, že ide o dočasné opatrenie, dokiaľ si ľudia nezaobstarajú účinnejšie respirátory.

Zdroje: Novinky.cz, iROZHLAS, CDC, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK