Česi nám závidia Matoviča. Páči sa im jeho boj proti korupcii a schopnosť odstaviť najsilnejšie politické strany

  • Českého redaktora zaujala osobnosť Igora Matoviča počas nedávnej návštevy Českej republiky a tvrdí, že susedná krajina tiež jedného potrebuje
  • Podľa jeho slov je v krajine problémom dominantná strana Andreja Babiša, ktorú iné politické strany či hnutia nedokážu poraziť
  • Redaktor sa domnieva, že Matovič by to dokázať mohol
matovič a babiš
TASR/Michal Svítok
  • Českého redaktora zaujala osobnosť Igora Matoviča počas nedávnej návštevy Českej republiky a tvrdí, že susedná krajina tiež jedného potrebuje
  • Podľa jeho slov je v krajine problémom dominantná strana Andreja Babiša, ktorú iné politické strany či hnutia nedokážu poraziť
  • Redaktor sa domnieva, že Matovič by to dokázať mohol

Návšteva slovenského premiéra Igora Matoviča u našich českých susedov rezonuje médiami. Premiér a predseda vlády sa dohodli na otvorení hraníc medzi Slovenskom a Českom, čím umožnili neobmedzené vycestovanie do susednej krajiny. Zdá sa však, že Čechom viac učaril premiér Matovič, než samotný fakt slobodného cestovania.

Redaktor českého portálu Aktuálne.cz David Klimeš publikoval komentár, v ktorom píše, ako veľmi Česká republika potrebuje svojho vlastného Igora Matoviča.

„Včerajší hosť zosobňuje všetko, čoho by sa v Česku musel Andrej Babiš obávať – ostrú protikorupčnú rétoriku, nevypočítateľnosť, ktorá súpera udržuje v neustálom napätí, dobre dávkovaný populizmus a vysoko vyvinutý cit pre to, čo si práve krajina želá,“ skonštatoval hneď v úvode Klimeš.

V Česku chýba Matovičova strana, ktorá by sa postavila Babišovi 

V podobne oslavujúcom duchu sa niesol aj zvyšok komentáru. Klimeš opisuje, ako Matovič odstavil od moci Roberta Fica a jeho stranu a dodáva, že podobnú osobnosť by potrebovala česká politika, aby zosadila Andreja Babiša. „Nič také ale v ponuke opozičných českých strán teraz ani vzdialene nie je,“ uviedol redaktor.

Podľa Klimeša by minulý rok ešte nikomu nenapadlo, že najbližšie parlamentné voľby vyhrá práve Igor Matovič. Týmto smerom chváli Slovákov za to, že sa vzopreli SMER-u a polemizuje o tom, či by bolo niečo podobné možné aj v jeho krajine.

Český problém spočíva v silnej nadvláde populistického hnutia ANO, za ktorým stojí práve Babiš. Mnohí dúfali, že po posledných voľbách do snemovne bude hnutiu dýchať na krk ODS, Občianska demokratická strana. Ako ale vysvetľuje Klimeš, Klausovej strane ODS sa dlhodobo príliš nedarí.

matovič
zdroj: TASR/Martin Baumann

Matovič pochopil, že dôležité sú aj emócie 

Víťazstvo Igora Matoviča ako „poriadne protestnej, rozčúlenej nálože“ by malo byť pre Českú republiku inšpiráciou. „Pokiaľ proti sebe máte zdiskreditovanú a skorumpovanú vládnu stranu, ktorá sa neštíti spolupráce s extrémistami, nepomôže proti nej len dokonale prepracovaný program,“ tvrdí Klimeš.

Matovič to vraj pochopil a vyškolil Pellegriniho i Fica v ich vlastnej disciplíne. Tá okrem populizmu spočíva predovšetkým v dávke autentickej emócie. 

Podľa Klimeša by v českom prostredí mohli mať podobnú moc Piráti, liberálna politická strana. Zatiaľ však nemajú jasno v tom, s kým by radi spolupracovali a tým pádom, rovnako, ako Matovič Fica, zdiskreditovali Babišovu vládu.

Budúcnosť českej politiky je nejasná 

Klimeš sa domnieva, že je len otázka času, kedy sa v českej politike niečo pokazí. Český politický systém podľa jeho slov nie je kalibrovaný na dlhodobo silnú dominantnú stranu, ktorú predstavuje ANO. „Česká politika sa až príliš vzdialila časom, kedy spolu súperili aspoň dve porovnateľne silné alternatívy,“ dodal Klimeš.

Česko preto zúfalo potrebuje svojho Igora Matoviča, ktorý by podľa Klimeša mohol zmeniť postavenie dominantnej strany ANO. Autor komentáru by totiž vo vláde rád videl aj iné mocné strany než len tú Babišovu. Domnieva sa, že bez niekoho, ako je náš slovenský premiér, to ale nepôjde.

Zdroje: Aktualne, Pravda

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK