Češi nás opäť predbehli. Na Vltave postavili prvý dom z 3D tlačiarne. Pozri ako to v ňom vyzerá

  • Dom ležiaci na rieke Vltava vznikol pomocou 3D tlačiarni v dielni architektonického štúdia Scoolpt
  • Ceny sa budú pohybovať okolo 200 eur na noc
BeFunky-collage-69
Scoolpt - Prvok
  • Dom ležiaci na rieke Vltava vznikol pomocou 3D tlačiarni v dielni architektonického štúdia Scoolpt
  • Ceny sa budú pohybovať okolo 200 eur na noc

Česi prednedávnom predstavili novinku aká v celej republike a ani u náš ešte nie je. Dom ležiaci na rieke Vltava vznikol pomocou 3D tlačiarni v dielni architektonického štúdia Scoolpt a má názov Prvok. Elipsovitými oknami sa pozeráš na Prahu, ktorú máš doslova na dlani. Z domu máš výhľad na Národné divadlo, zo sprchy môžeš pozorovať Karlov most a z postele Slovanský ostrov s Palácom Žofín. 

V dome nemá cenu hľadať pravoúhlé steny. Je oblý a steny má drážkovito vytlačené z tlačiarne. Objekt je výtvorom architekta Michala Trpáka a ako sám uvádza, môže byť hotový za necelé dva mesiace. 

zdroj: Scoolpt - Prvok

Linka do kúpeľne zo 6000 rokov starého dubu

Dvom je dvojizbový, rozprestiera sa na 43 metroch štvorcových a na hladine sa doslova vznáša. Hrubá stavba by mala byť dokončená za necelé dva dni, ale finálne úpravy trvajú dlhšie. Prvok by mal budúcim obyvateľom poskytnúť tri miestnosti, čiže obývaciu miestnosť s kuchyňou, spálňu a kúpeľňu so záchodom.

Celý dom je navrhnutý pre dvoch stálych rezidentov a mal by ponúkať radu všemožných moderných technológii ako je napríklad recirkulačná sprcha, vzdialené ovládanie či chytré hospodárenie s vodou. 

Dom je celý vytlačený, dokonca aj jeho vodovodná batéria. Je unikátny nielen technológiami a formou, ale aj zelenou strechou s materiálmi, ktoré sa rozhodli použiť architekti. 

 „Princípy upcyklácie nás doviedli k využitiu recyklovaného dreva. So spoločnosťou ERCtech testujeme taktiež špeciálny betónový recyklát,“ pre Czechcrunch vysvetlil Michal Trpák, sochár a autor návrhu Prvoka, ktorý na ňom spolupracuje spoločne s Buřinkou, stavebnou sporiteľňou Českej sporiteľni.

Ďalšou perličkou na dome je kúpeľňová doska s  umývadlom, ktorá je vyrobená zo špeciálneho materiálu. Ide o subfosíly dub starý 6000 rokov, ktorý bol vyťažený na Oravsku. Takisto exkluzívny materiál je použitých na kuchynských policiach, ktoré sú vytvorené z 220 000 prúžkov zlepenej subfosílnej dýhy. O svetlo sa po zotmení stará sklenená stena z recyklovaných črepov.

Prvok ešte nie je ukotvený

Ako sa žije v 3D vytlačenom dome si budeš môcť vyskúšať aj ty. Aktuálne je Prvok zakotvený pri Streleckom ostrove, pripravený na prvotné prehliadky, neskôr bude prevezený na jednu z pražských náplaviek, kde bude do konca septembra. 

Na týchto miestach bude možné si dom zatiaľ len prehliadnuť. Následne počítame s tým, že nájdeme kotvisko, ktoré ešte nie je finálne vybrané, ale pôjde o miesto v rámci Prahy, prípadne v jej blízkom okolí. Tam si potom bude možné dom prenajať trebárs aj na niekoľko dní,“  pre Forbes.cz odpovedal Ladislav Trpák, ktorý spolu s bratom Michalom za vznikom prvého 3D domu v Česku stojí.

zdroj: Scoolpt - Prvok

Ceny sa budú pohybovať okolo 200 eur na noc

Samotný prenájom bude možný až po ukotvení. Cena sa odhaduje okolo 5000 českých korún, čo je v prepočte okolo 200 eur za noc. 

Prvok pritom z Prahy nepochádza. Na Vltavu sa dostal z Českých Budejovíc, kde na 3D tlačiarni vznikli jeho  dve krídla, ktoré tvoria spálňu, kúpeľňu, stredovú obývaciu časť a kuchyňu. Následne tento rozložený dom putoval do Prahy, odkial cez tri plavebné komory poplul až k provizórnemu pontonu na Střelecký ostrov. Ako uvádzajú sami architekti, pôvodný ponton mali vyrobený na mieru zo Švédska, avšak ten zadržali dôsledku koronavírusu. 

Náklady za 380 000 eur

Dom, na ktorého stavbu nemusíš hnúť ani prstom. O vytlačenie jeho základov sa postará robotické rameno, ktoré pochádza z Trpákovho sochársko-architektonického ateliéru Scoolpt. Robot, ktorý pracoval v automobilových továrňach je dnes schopný tlačiť betón.

Prvok dlhý 13 metrov a vážiaci viac než 30 ton je prototypom s luxusným vybavením a prvkami chytrej domácnosti. Aj preto sa náklady na jeho vznik pohybujú okolo 10 miliónov korún, čo je v prepočte 380 000 eur.

 „Toto bol prvý pokus. U ďalších už nebude potreba tak veľkého množstva ručnej práce, protože radu úkonov nahradí automatizácia. Počítame s tým, že predajná suma za rovnako veľký dom so štandardným vybavením by mohla byť 4,5  až 5 miliónov korún,“ uviedol Ladislav Trpák pre Forbes.cz.

zdroj: Scoolpt - Prvok
Zdroje: Scoolpt, Forbes.cz, Czechcrunch.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK