Česi pracujú na prístroji, ktorý dokáže otestovať 10-tisíce vzoriek za deň

  • Róbert Mistrík rozprával o švajčiarskom prístroji, ktorý dokáže otestovať až 4-tisíc vzoriek denne
  • Českí vedci však pracujú na robotovi, ktorí dokáže otestovať 10-tisíce vzoriek denne
  • Už začali prvé testy a čakajú na certifikáciu
Šimpon Šicko – Kto pomôže (2)
Unsplash
  • Róbert Mistrík rozprával o švajčiarskom prístroji, ktorý dokáže otestovať až 4-tisíc vzoriek denne
  • Českí vedci však pracujú na robotovi, ktorí dokáže otestovať 10-tisíce vzoriek denne
  • Už začali prvé testy a čakajú na certifikáciu

Tisíce vzoriek na koronavírus by mohol denne otestovať robot z Ústavu molekulárnej genetiky Akadémie vied ČR v Prahe. Výkonný robot „pracuje“ v areáli ústavu AV ČR v Prahe-Krči.

„Primárnym účelom robotickej stanice je testovanie malých molekúl vo veľkom množstve v testoch s vysokou priepustnosťou. V určitých aplikáciách je schopná spracovať až 100.000 vzoriek denne, my ju používame napríklad pre testy vo veľmi ranej fáze vývoja liekov,“ povedal pre ČTK na pracovisku David Sedlák z ústavu molekulárnej genetiky.

Prístroj v Prahe podľa neho vedci využívajú zhruba desať rokov. Bežne sa robot podieľa napríklad na projekte profilovania jadrových receptorov a rade ďalších výskumov.

Pri testoch na koronavírus by robot podľa vedcov začínal asi na tisícke vzoriek denne. „Je ale možné, že sa časom, po optimalizácii testovaní a protokolov, dostaneme aj na vyššie čísla,“ uviedol Sedlák. Podľa riaditeľa ústavu Petra Drábera zaberie úprava, po ktorej môže testovanie vzoriek na koronavírus začať, niekoľko dní.

„Z nosných výterov sa vírus dostane do tekutiny, načo treba izolovať ribonukleovej kyselinu (RNA). Izolácia RNA je ten nízkopriepustný bod, ktorý sa vykonáva po pomerne malých, individuálnych krokoch. My sa teraz všetko snažíme automatizovať tak, aby sa to dalo robiť skutočne vo veľkom a robot bol využiteľný pre tento krok,“ vysvetlil riaditeľ ústavu. Dodal, že ideálny bolo bolo získať povolenie v budúcom týždni, iný vývoj už označil ako „brzdu“.

zdroj: unsplash.com

Súhlas Štátneho zdravotného ústavu na testovanie už dostali Ústav molekulárnej medicíny na Univerzite Palackého v Olomouci, centrum CEITEC Masarykovej univerzity a parazitologický ústav Akadémie vied ČR v Českých Budějoviciach. Rovnako veľká robotická stanica tohto typu je podľa Sedláka v Česku len v Prahe a práve v Košiciach.

Jasno je už zrejme aj ohľadom testu, ktorý bude využívaný. Prikláňam sa k tomu, že by sme používali test Charité Berlin. Je špecifický, validovaný, je to vlastne referenčný test,“ povedal Sedlák. Protokol k novému testu na koronavírus vedcom poskytla aj súkromné laboratórium Tilia, ich testu však v Česku doteraz chýbajú certifikácie.

Námestník ministra zdravotníctva Roman Prymula, ktorý stojí na čele Ústredného krízového štábu ČR, vo štvrtok uviedol, že vďaka zapojeniu akademických pracovísk sa výrazne zdvihne kapacita existujúceho testovanie formou PCR testu. Trvá až šesť hodín. V noci na stredu v Prahe pristálo tiež prvé lietadlo z Číny s dodávkou 150.000 rýchlotestu. Budú využívané u ľudí s príznakmi choroby.

Zdroj: ČTK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá