Česi vymysleli tablety, ktoré ťa nakopnú. Vraj sa po nich budeš až 6 hodín tešiť a zvýšiš svoj výkon

  • Jedna jediná talbeta plná prírodných extraktov ti pomôže plne sa sústrediť a zvýšiť výkon
  • Česi priniesli na trh neuveriteľný výživový doplnok pre gamerov
  • Jeho účinok však neulahodí každému, líši sa na základe tvojich predispozícií
  • Jedna jediná talbeta plná prírodných extraktov ti pomôže plne sa sústrediť a zvýšiť výkon
  • Česi priniesli na trh neuveriteľný výživový doplnok pre gamerov
  • Jeho účinok však neulahodí každému, líši sa na základe tvojich predispozícií

V lekárni ich nenájdeš, nejedná sa o liečivo. Mladí Česi, ktorí za značkou Madmonq stoja, svoj produkt označujú za výživový doplnok. Tableta je tvorená z rastlinných extraktov, ktoré ťa „nakopnú“. Prioritne ju autori zacielili na hráčov video hier. Vraj im dodá vytrvalosť a nebudú pociťovať únavu. 

Na trhu je len krátko, a preto nie sú známe účinky dlhodobého užívania. Okrem nej sú v tabletách verejnosti dostupné aj rôzne iné rastlinné kombinácie od iných spoločností, ako ginko, guarana, taurín či kofeín. Účinok, ktorý Česi opisujú, sa však nepodobá na žiadnu z týchto látok. Napokon, aj THC či psilocybín sú len látky obsiahnuté v rastlinách.

Malá tableta, ktorú neprehĺtaš

Svojím výzorom pripomína cukrík. Nie je to však úplne pravda. Jej chuť je veľmi špecifická. Množstvo ľudí spočiatku nevie, čo si má o „cmúľacej“ fialovej tablete myslieť. Málokto by ju však očakával v ústach gamera. Práve pre nich bol Madmonq stvorený.

„Pre mňa boli hry ako Warcraft alebo Dota úplné srdcovky. Vďaka svojim skúsenostiam som začal rýchlo vnímať, že vášniví hráči väčšinou neriešili svoje zdravie ako súčasť výkonu,“ opisuje 32-ročný Michal Noga zhruba štyri roky starú realitu pre Czechcrunch.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by MADMONQ® (@madmonq)

Podľa autorových slov nie je forma tablety ideálna, no doposiaľ sa mu nepodarilo prísť s nápadom, ako dostať tak vysokú koncentráciu a pomer látok do kompaktnej formy. To, že tabletu neprehĺtaš, ale necháš ju voľne rozpustiť v ústach alebo ju rozžuješ, poskytuje obsiahnutým látkam možnosť vstrebať sa prostredníctvom ústnej dutiny a pôsobiť čo možno najrýchlejšie a najefektívnejšie.

Mesačná dávka je 28 tabliet

Podľa autorov sa mesačná dávka tohto výživového doplnku pohybuje na 28 fialových tabletách. Po požití začínajú pôsobiť do 20 minút a ich efekt trvá od 3 do 6 hodín. Pre Czechcrunch uviedli, že tableta má maximálne povzbudivý efekt a zvyšuje osobný výkon a koncentráciu.

Osobnosť roka Matej Michalko a jeho firma Decent nevyplatili ľudí a dlhujú peniaze. Sľubuje skorú nápravu

„Po menej ako dvadsiatich minútach prichádza nabudenie, ktoré potom vydrží tri až šesť hodín. Človek je po celú dobu motivovaný, chce sa mu pracovať, sústredí sa. Vždy hovorím, že je to taká 110 % výkonnosť,“ vraví podnikateľ.

Noga ďalej tvrdí, že si v predošlých rokoch všimol, že hráči väčšinou nedbajú o svoje zdravie, a preto sa rozhodol opustiť vtedajšiu prácu a vybudovať zdravý výživový doplnok na čisto rastlinnej báze, ktorý pomôže okrem zvýšenia výkonu zároveň udržať v tele dostatok potrebných minerálov a stopových prvkov.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by MADMONQ® (@madmonq)

Zbraň v boji s prokrastináciou

Ďalej uvádza, že tableta môže pôsobiť aj ako zbraň v boji s prokrastináciou. „Učíme hráčov starať sa o svoje zdravie. Do istej miery by sme Madmonq mohli nazvať aj liekom na prokrastináciu,“ tvrdí spoluautor Andrýsek.

Táto teória znie síce lákavo, ale na základe faktu, že prokrastináciu zapríčiňujú nedostatočne vycvičené vôľové vlastnosti a lenivosť, by sme tento účinok od obyčajnej povzbudzujúcej tablety očakávať určite nemali.

Bolesti hlavy či neschopnosť zaspať

Túto „super-tabletu“ sa rozhodol vyskúšať aj Filip Voržáček z potrálu Czechgamer. „Mesačné balenie tohto nutričného doplnku obsahuje 28 špeciálnych tabletiek. Ak by som mal použiť terminológiu samotných predajcov, tak ide o čisté kopance plné energie.

Ich účinok je postavený na striktnej prírodnej báze, z čoho nebudem, samozrejme, vyvodzovať žiadne závery, keďže všetko, čo v dnešnej dobe človek vidí v oblasti stravovania, sa snaží honosiť nápismi ako BIO a podobne. Farmaceutický priemysel z toho kruhu tiež nevyčnieva,“ vraví Voržáček.

Po skúsenosti s Manmonq, o ktorú sa podelil aj so svojimi priateľmi, sa dostavilo niekoľko reakcií.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by MADMONQ® (@madmonq)

Ako prvé preskúmal zloženie tablety. Ak sú ingrediencie na obale pravdivé, všetky extrakty pochádzajú z rastlín či priamo nadväzujú na vstrebávanie rastlinného extraktu. Po užití tablety sa však žiaden zázrak nestal.

„Nástup eufórie ako po dávke extázy sa skutočne u mňa nedostavil, avšak do pol hodinky prišiel prvý odklon od zavedenej rutiny. Sedel som pred PC a pracoval na recenziách, keďže som si toho tradične ku koncu roka zase naložil plnú plienku, keď som si zrazu začal uvedomovať menšie zlepšenie sústredenia. Nasledujúce tri hodiny som strávil tvorbou niekoľkých článkov a celú dobu som si vôbec nevšímal okolie a dokonca ani pulzujúci telefón. Toto bežne nerobím a určite tento efekt korešponduje s letákom od Mandmonq,“ vraví Voržáček.

Na rôznych ľudí pôsobí inak

Ďalej dodáva, že toto bola prvá aj posledný zmena, ktorú mu spôsobila tableta. Následne sa do sýta najedol a zaspal. Ani jedna z týchto vecí by sa približne 5 hodín po užití tablety stať nemala. U jeho brata, ktorý je menej zvyknutý na príjem kofeínu či povzbudzujúcich prvkov, sa tableta prejavila v podobe bolesti hlavy a nevoľnosti.

Tablety priniesol aj na párty, kde ich rozdal svojim priateľom. Nektorí pocítili príjemné povzbudenie, iných to celkom strhlo. „Tridsaťročná slečna si s veľkou dôverou v mnou ponúknutý produkt stúpla do radu a už po niekoľkých minútach začala vykazovať neobvyklé výkyvy v zmysle rýchlosti konverzácie. Každú tému hodenú do pléna chcela až prehnane rozoberať do detailov a ani jej pohyb po miestnosti nepatril k úplne bežným. Jednoducho pobehovala hore dole ako splašené kura,“ dodáva Voržáček.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by MADMONQ® (@madmonq)

Legislatívne odobrený kontroverzný doplnok

Madmonq sa neodporúča užívať osobám mladším ako 18 rokov. V príbalovom letáku podľa Važečku neexistuje upozornenie, že by sa nemal užívať v kombinácii s alkoholom. Jeho prívrženci naň reagujú rôzne na základe ich fyzických aj psychickým predispozícií a senzibility voči rastlinným extraktom.

Napriek pomerne známym rastlinám, ktoré sú pôvodcom povzbudenia po užití tablety, nevieme, aký výsledný efekt bude mať jej užívanie v priereze rokov. Pravdepodobné však je, že vzhľadom na čistotou extraktov by nemuselo priniesť viac problémov, ako ktorýkoľvek iný výživový doplnok z tejto kategórie. Ingredienciami je až 29 rastlín, o ktorých sa môžeš dozvedieť viac na oficiálnom webe Madmonq.

Ďalšou neodbytnou otázkou, ktorá sa nám naskytá, je to, či vzhľadom na určenie výživového doplnku gamerskej komunite nemôžu predisponovaní jedinci prepadnúť hazardným hrám, prípadne či produkt fatálne neovplyvní už teraz závislých hráčov.

Zastupujeme tretinu najbohatších ľudí na Slovensku a v Čechách. Pritom sme pred 20 rokmi začínali na nule (ROZHOVOR)

História si pamätá množstvo prešľapov

Ako spoločnosť sa stále vyvíjame a nie je možné vopred predísť všetkým chybám, čo môžeme badať aj na histórii Nemecka. Tvrdá, vysoko návyková syntetnická droga pervitín, bola v čase 2. svetovej vojny obľúbeným, voľne predajným riešením pre únavu, nechuť k práci či nedostatok sústredenosti.

Užívala ju aj nemecká armáda, čo jej dalo množstvo sily a schopnosť napredovať bez spánku a opätovne poraziť svojich súperov. V domácnosti sa táto droga nachádzala vo forme tabliet, ale aj lahodnej čokolády, ktorá mala vyriešiť tvoje problémy. S pervitínom sa roztrhlo vrece. Malé dávky zvyšovali výkonnosť ľudí a prinášali im radosť. Dnes už vieme, že dlhodobé užívanie tejto drogy má fatálny dopad na jednotlivca i spoločnosť.

Naším cieľom, samozrejme, nie je prirovnávať akýkoľvek prírodný výživový doplnok k tvrdým drogám, no veríme, že užívaniu akejkoľvek povzbudzujúcej tablety by malo predchádzať jej dôkladné naštudovanie a posúdenie vlastného zdravotného, a teda ako psychického, tak i fyzického stavu.

Zdroje: Czechcrunch, Czechgamer, Madmonq

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK