Česká ulica je „luxusom Európy“. Ak hľadáš darčeky, nájdeš ich na jednej z najdrahších ulíc sveta

  • Poradenská spoločnosť porovnávala 49 krajín sveta
  • V rebríčku nechýba ani Bratislava
Na snímke je Praha
Ilustračný obrázok, Unsplash/William Zhang
  • Poradenská spoločnosť porovnávala 49 krajín sveta
  • V rebríčku nechýba ani Bratislava

Ulica Parížska v Prahe sa dostala do zoznamu 20 najdrahších nákupných ulíc sveta na základe výšky nájomného. Informuje o tom portál O peniazoch s tým, že prvá priečka jej patrí v strednej a východnej Európe. V celej Európe je jedenástou najdrahšou nákupnou ulicou.

Tieto údaje vyplývajú z rebríčka poradenskej spoločnosti Cushman & Wakefield. Prvenstvo aj v tomto roku patrí hornej časti Piatej Avenue, ktorá sa nachádza v New Yorku.

Poradenská spoločnosť porovnávala 49 krajín sveta na základe najvyššieho dosahovaného nájomného v najdrahšej nákupnej ulici. Do rebríčka sa každý rok dostane jedna najdrahšia ulica z každej krajiny.

Čo sa týka najvyššieho nájomného, ktoré na ulici Parížskej je, to dosahuje až 2 700 eur za meter štvorcový. Zaujímavosťou je, že táto ulica je najdrahšou v Česku druhý rok po sebe. V roku 2022 z trónu zosadila ulicu Na Příkope. Hoci sa ulica Parížska stále nachádza v prvej 20, v porovnaní s minulým rokom si pohoršila. V roku 2022 sa totiž umiestnila na 17. mieste, čo bolo najvyššie umiestnenie českej ulice za posledných 18 rokov.

V rebríčku sa umiestnilo aj Slovensko, patrí mu nelichotivé 42. miesto. Na 30. priečke sa nachádza Maďarsko a pred Slovenskom sa umiestnilo aj Srbsko, Poľsko, Chorvátsko, Slovinsko, Rumunsko a Bulharsko.

Ako sme už uviedli vyššie, najdrahšou ulicou je newyorská Piata Avenue, kde ročné nájomné predstavuje 20 384 eur za meter štvorcový. Druhú priečku obsadilo talianske Miláno s ulicou Via Montenapoleone. Tretie miesto patrí hlavnej ulici v Hongkongu Tsim Sha Tsui. Do prvej päťky sa dostala aj londýnska New Bond Street a parížska Avenue des Champs-Élysées.

Vedúci tímu prenájmu maloobchodných priestorov pre strednú a východnú Európu v spoločnosti Cushman & Wakefield Jan Kotrbáček konštatuje, že Parížska ulica je už dlhodobo primárnym cieľom luxusných značiek, ktoré do tohto regiónu vstupujú.

Tiež dodáva, že luxusné značky považujú Prahu v rámci Európy za veľmi žiadanú destináciu a práve Parížska ulica je unikátnou lokalitou pre prezentáciu ich tovaru. „Táto trieda a jej okolie je s úplným prehľadom najkrajšou, najkompaktnejšou luxusnou destináciou v strednej Európe a má najširšiu ponuku zastúpených značiek,“ uzatvára.

Francúzska ulica s noblesou

Ak navštevuješ Prahu, je možné, že si sa po tejto luxusnej ulici prešiel bez toho, aby si o tom vôbec vedel. Parížska ulica vychádza zo Staromestského námestia a je plná luxusných obchodov. Ponáša sa na francúzske bulváre a pri každom kroku sa budeš cítiť akov Paríži.

Milovníci luxusných kúskov tu zoženú kabelku Louis Vuitton, topánky od Prady, doplnky od značiek Cartier či Swarovski, no nechýba tu ani móda značky Dolce & Gabbana. Portál Grand Magazine túto ulicu označuje ako manifestáciu luxusu a úspechu.

Zaujímavosťou však je, že táto ulica nebola synonymom noblesy. V minulosti tu totiž panovala chudoba.

Jej história sa totiž spája so sanáciou Židovského mesta na prelome 19. a 20. storočia. Z tohto obdobia sú na ulici zachované len niektoré pamiatky. Pôvodnou stavbou je napríklad staronová synagóga a kostol svätého Mikuláša, po ktorom sa ulica volala pôvodne.

Počas sanácie z tejto ulice zmizlo takmer 470 domov a jej dôvodom boli aj hygienické dôvody. V minulosti bola táto časť totiž chudobná, špinavá a zanedbaná. Šírili sa tu choroby a hygiena tu bola na veľmi zlej úrovni. V dôsledku toho prišiel návrh na sanáciu, po ktorého prijatí sa začala ulica meniť na nepoznanie.

Zdroje: O Peniazoch, Grand Magazine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá