Česká vláda investuje do startupov vyše 55 miliónov eur. Ako sa naša vláda stavia k startupom na Slovensku?

  • České ministerstvo priemyslu zriadilo fond na podporu startupov. Chce sa dostať z pozície montovne.
collage
  • České ministerstvo priemyslu zriadilo fond na podporu startupov. Chce sa dostať z pozície montovne.

Český minister priemyslu Jan Mládek chce zo svojej krajiny spraviť liaheň technologických startupov po vzore USA, Británie, Izraelu, Estónska či Škandinávie.  Vytvoril teda štátny fond rizikového kapitálu. Ten bude disponovať asi 55 miliónmi eur (1,5 miliardy českých korún). Z toho 40 miliónov dá ministerstvo a zvyšok pôjde z Európskeho investičného fondu.

Peniaze sú určené na podporu začínajúcich podnikov. Tie majú podľa ministra postupne nahrádzať „montovne“, ktoré sa podľa neho môžu kedykoľvek presunúť na východ. No projekt, ktorý možno na prvý pohľad nevyzerá zle, sa hneď po svojom štarte stretol s kritikou odborníkov. Česká startupová scéna má síce problémy, no nedostatok peňazí medzi nimi nie je.

„Peňazí, ktoré hľadajú začínajúce firmy, je proste dosť. Ide to ruka v ruke s tým, že na trhu je všeobecne veľa peňazí. Sú nízke, ak nie záporné úroky, takže každý, kto má voľné prostriedky, rozmýšľa, kam by ich vložil. V tejto situácii na trhu mi otvorenie nového fondu a prinesenie ďalšej likvidity príde bláznivé,“ povedal pre Hospodářské Noviny Ondřej Bartoš z Credo Ventures, kde pôsobí aj Andrej Kiska jr.

foto: deltacapital.cz

Ondřej Raška z investičnej skupiny Miton upozorňuje, že na trhu nie je len veľa peňazí, ale aj málo startupov. O tie najnádejnejšie sa medzi investormi dokonca vedie boj. Namiesto peňazí by teda startupovému prostrediu viac pomohli systematické zmeny.

Vyzerá to teda tak, že česká vláda si zvolila síce dobre vyzerajúcu, ale nič neriešiacu možnosť. Niekedy jednoducho na problémy nestačí iba hodiť hŕbu peňazí a dúfať, že sa vyriešia samé.

Lepšie by bolo, keby štát zjednodušil zakladanie firiem, pomohol finančne technologickým školám, či zjednodušil nábor odborníkov zo sveta. Veľmi ťažko sa sem totiž dostávajú programátori z východných krajín, aj keď sú fantastickí,“ povedal Ondřej Raška pre Hospodářské noviny.

foto: playtheglobe.org

Rizikový kapitál od štátu sa dá získať aj na Slovensku. Fond inovácií a technológií ponúka investície vo výške od 20 000 EUR do 1 500 000 EUR počas 4 až 6 rokov. Okrem toho sa aktívne zapája do rozvoja firmy a poskytuje mentoring a koučing.

„Ako nové, doposiaľ nerealizované formy podpory MH SR zvažuje podporu prostredníctvom anjelských investorov a nefinančnú podporu prostredníctvom zavedenia tzv. startup víz a sprostredkovania stáží v renomovaných svetových vedecko-technologických centrách. Ide predovšetkým o podporu pre začínajúcich podnikateľov s inovatívnymi projektmi,“ uviedlo Ministerstvo Hospodárstva v najnovšej Správe o stave podnikateľského prostredia.

Medzi opatrenia vyplývajúce z koncepcie podpory startupov, ktorú vláda schválila ešte v roku 2015, patrí aj možnosť založiť novú tzv. jednoduchú spoločnosť na akcie. Tento nový typ spoločnosti má uľahčiť vstup na trh začínajúcim projektom. Minimálne základne imanie je totiž iba 1 euro. Za prvý mesiac ich ale bolo založených iba pár.

Slovenská vláda teda očividne myslí aj na startupy. Je to predsa v móde. Otázkou ale je, či by napríklad také plošné zníženie daní, redukcia zbytočnej byrokracie a lepšia vymožiteľnosť práva, neboli pre nové podniky lepšie ako „mentoring a koučing“.

zdroj titulnej fotografie: playtheglobe.org / deltacapital.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech