Českí liberáli chcú vyhovieť transgdender osobám. Pohlavie na občianskom je zbytočnosť

  • Česká pirátska strana požaduje, aby z občianskych preukazov zmizla kolónka pohlavia
  • Pohlavie uvedené v občianskom v praxi vraj nenapomáha identifikácii ich držiteľov
  • Veľká časť poslancov však s Pirátmi nesúhlasí
občiansky
minv.sk/vzpr, Unplash/ Sharon McCutcheon
  • Česká pirátska strana požaduje, aby z občianskych preukazov zmizla kolónka pohlavia
  • Pohlavie uvedené v občianskom v praxi vraj nenapomáha identifikácii ich držiteľov
  • Veľká časť poslancov však s Pirátmi nesúhlasí

Česká pirátska strana nepovažuje údaj o pohlaví za nutný na identifikáciu osoby a navrhuje, aby z občianskych preukazov zmizol. Informoval o tom portál CNN Prima News.

Podľa Pirátov je návrh v súlade s medzinárodnými štandardmi a nasleduje svetovej trendy. Kolonka o pohlaví je podľa nich zbytočná. Strana, ktorá v rámci boja za rovnosť pohlavia premenovala svoju mládežnícku organizáciu na rodovo neutrálne pirátstvo, chce týmto krokom vyjsť v ústrety transgender osobám.

Ľudia si mysleli, že má pivné brucho, no bol tehotný. Transgender porodil dve deti

Intímne tajomstvo

„Pohlavie uvedené v občianskom v praxi nenapomáha identifikácii ich držiteľov. Niekedy je to práve naopak, kedy vzhľad ľudí nezodpovedá bežnej predstave o mužoch a ženách, a tak zbytočne vznikajú nedorozumenia,“ cituje poslanca pirátov Ondřeja Profanta portál iDnes.

Profant si myslí, že ľudia, ktorí menia svoje pohlavie, sú veľmi často nútení sa preukazovať opačným pohlavím, než ako vyzerajú. CNN Prima News uvádza, že plán sa páči mnohým ľuďom práve z radov transgender osôb. Niektorí z nich považujú pohlavia za intímne tajomstvo, ktoré by vraj nemalo byť povinné zverejňovať.

zdroj: unplash/Jorge Saavedra

Denník Standard zas uvádza, že podľa progresívnej strany, ktorá v susednom Česku obhajuje napríklad aj polyamorické vzťahy viacerých osôb, si myslí, že vyškrtnutie pohlavia je navyše so súčasnými trendmi. Tie diktujú, že sa do fyzických dokladov majú uvádzať len údaje nevyhnutné na identifikáciu osôb. Podobné opatrenia vlani prijalo napríklad Holandsko.

Čo by si myslel Jack Sparrow?

Podľa CNN Prima News veľká časť poslancov však s Pirátmi nesúhlasí, a to ako z radov vládneho hnutia ÁNO, tak i z opozície. „Trúfam si povedať, že aj známy kapitán Jack Sparrow mal lepšie nápady,“ vyhlásil ironicky poslanec Patrik Nacher (za ANO).

Poslanec Marek Benda (ODS) zase tento nápad považuje za hlúposť a lacnú snahu vyhovieť progresívcom. „Myslím si, že pohlavie sú dve, muž a žena. Nie je ich 67,“ dodal.

Iní poukazujú na to, že tento údaj pohlavia na občianskom preukaze sa často hodí lekárom. Keď im totiž privezú pacienta, ktorý je v bezvedomí. Oni by mali poznať pohlavie kvôli určeniu následného liečebného postupu.

Zdroje: CNN Prima News, iDNES, Denník Standard

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech