Česko mieri k úplnej legalizácii marihuany po vzore Nemecka. Na Slovensku môžeme len snívať

  • Praha pôsobí dojmom hlavného mesta marihuany v Európe
  • Česko chce nasledovať nemecký príklad
praha marihuana konope legalizácia česko
Ilustračný obrázok, Unsplash/Anthony DELANOIX, Pixabay/Terre Di Cannabis
  • Praha pôsobí dojmom hlavného mesta marihuany v Európe
  • Česko chce nasledovať nemecký príklad

Nie je žiadnym tajomstvom, že Česká republika, najmä Praha, patrí k miestam s vysokým objemom marihuany v obehu. Deutsche Welle upozorňuje na to, že hlavné mesto našich západných susedov je plné nálepiek a plagátov s ikonickým listom tejto rastliny.

Taktiež zdobí okná a fasády mnohých obchodov, ktoré ponúkajú všetko, čo by človek mohol potrebovať na jej pestovanie, počnúc ornicou cez semienka a hnojivá až po lampy na jej pestovanie v interiéri. Okrem toho, mnohé obchody s potravinami ponúkajú aj nápoje, čokoládu, masti či krémy s obsahom konope.

Forbes píše, že aj za súčasných právnych podmienok patrí Česko k najliberálnejším krajinám, čo sa týka regulácie legislatívy ohľadom marihuany. Ešte v roku 2010 došlo k dekriminalizácii na osobnú spotrebu a o tri roky neskôr bolo legalizované jej požitie aj na medicínske účely.

Prague Monitoring dodáva, že v Českej republike môžete pestovať konope s obsahom THC (tetrahydrokanabinolu), hlavnej psychoaktívnej látky, až do 1 %, čo je podstatne viac, ako je priemer EÚ (0,2 %). Napriek tomu môžeš za držbu 10 gramov marihuany v Česku za súčasných okolností dostať pokutu až 500 eur. Zdá sa však, že táto situácia už nebude trvať dlho.

Od legalizácie si sľubujú zníženie riziko závislosti

Telegraph India píše, že pokutu, hoci nie nevyhnutne vo výške 500 eur, za prečiny súvisiace s marihuanou dostane približne 20-tisíc Čechov ročne. Avšak prechovávanie väčšieho množstva ako 10 gramov je trestným činom, za ktorý môžu Česi skončiť vo väzení na päť rokov. 

Aj kvôli tomu národný protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, člen strany premiéra Fialy ODS, dostal od českej vlády úlohu vypracovať zákon na legalizáciu marihuany. Prvý návrh takejto novej legislatívy by Vobořil mal prezentovať v marci nasledujúceho roka.

56-ročný český politik je podľa Deutsche Welle presvedčený, že „ak štát legalizuje užívanie drog a dostane ich pod svoju kontrolu, riziko závislosti sa zníži“. 

Vobořil navrhuje, aby vládne agentúry prevzali kontrolu nad výrobou, ale aj predajom tejto návykovej látky. Podľa jeho názoru by mali existovať licencované spoločnosti, ktoré budú pracovať podľa prísnych pravidiel týkajúcich sa výroby a distribúcie marihuany.

Predajcovia by museli požiadať o štátnu licenciu, podobne ako to je v Kanade. Zatiaľ nezodpovedanou otázkou zostáva, či sa používatelia budú musieť registrovať.

„Pokúsim sa tiež zabezpečiť, aby sa konvenčným fajčením konzumovalo čo najmenej marihuany, pretože to je spôsob, ktorý poškodzuje zdravie v najväčšej miere,“ dodal Vobořil, ktorý chce podporovať alternatíve spôsoby, ako napríklad požitie pomocou odparovačov či ako prísada do jedál alebo nápojov.

Nasledujú nemeckú iniciatívu

Pre portál Upstart český odborník na drogovú problematiku potvrdil, že konkrétne kroky intenzívne konzultuje s nemeckou stranou a budú sa snažiť o harmonizáciu legislatívy v tejto oblasti.

Berlín totiž, ako informovalo britské BBC, koncom októbra taktiež oznámil plán legalizovať marihuanu na rekreačné účely. „Sme v kontakte s našimi nemeckými kolegami a opakovane sme si vzájomne  potvrdili, že chceme koordinovať konzultácie o našich návrhoch,“ poznamenal Vobořil.

Očakáva sa, že nový právny rámec by mal vstúpiť do platnosti k 1.1. 2024. Forbes zároveň uvádza, že Česká republika je krajinou, kde približne 30 % obyvateľov dospelých marihuanu vyskúšalo a 8 až 9 % populácie ju užíva na pravidelnej báze.

Aj preto sa niektorí odborníci  domnievajú, že legalizácia má potenciál generovať značné príjmy zo zdaňovania spotreby marihuany, berúc do úvahy, že v krajine je približne 800 000 jej aktívnych užívateľov.

Zdroje: Deutsche Welle, Forbes, Prague Morning, Telegraph India, Upstart, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá