Česko nie je len Praha. Je plné výnimočných jazier,ktoré ti nahradia dovolenku v exotike

  • S prichádzajúcim letom sa blíži aj termín dovoleniek
  • Ak sa stále nevieš rozhodnúť, či vycestovať ďalej do zahraničia, dovolenkovať na Slovensku alebo u našich susedov, ponúkame ti pár tipov, ktoré stoja za zváženie
  • V Česku nájdeš všetko a ešte viac ako potrebuješ
  • S prichádzajúcim letom sa blíži aj termín dovoleniek
  • Ak sa stále nevieš rozhodnúť, či vycestovať ďalej do zahraničia, dovolenkovať na Slovensku alebo u našich susedov, ponúkame ti pár tipov, ktoré stoja za zváženie
  • V Česku nájdeš všetko a ešte viac ako potrebuješ

Keď sa povie Česko, väčšina z nás si predstaví Prahu, hokej alebo pivo. Málokto už vie, že za dovolenkou ako z katalógu nemusí cestovať ďalej ako k našim najbližším susedom.

Česká republika je plná malebných miest, ktoré ti dokonale nahradia pieskové pláže, palmy aj rušný život turistických destinácií. Prinášame ti pár netradičných tipov, kam skočiť k vode, ak budeš mať v lete pár dní voľna a chuť vypadnúť za hranice. 

Čierne jazero na Šumave

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Marek Šaroch (@mareksaroch.cz),

Pri pohľade na Čierne jazero budeš mať pocit, že je bezodné. To žiaľ nie je pravda, napriek tomu je výnimočné a pri návšteve Šumavy ho nemôžeš vynechať. 

Ide o najväčšie české prírodné jazero ľadovcového pôvodu a zároveň aj najväčšie v celej republike. Názov dostalo podľa čiernej hladiny, ktorej odtieň spôsobuje 9 metrov vysoká vrstva kalu, ktorá sa na jeho dne ukladá už stotisíc rokov.

K jazeru sa viaže aj niekoľko povestí. Malo by ukrývať telá utopencov, ktoré sa zachovali vďaka ľadovej vode alebo nacistický archív, ktorý sem vhodila Štátna bezpečnosť. 

Jeho neobyčajnú atmosféru podčiarkuje okolie. Nejde totižto o klasickú turistickú destináciu s plážami a atrakciami. Ak hľadáš pokojné miesto uprostred lesa pri vode, Čierne jazero je presne to, čo hľadáš. Možno tu nájdeš inšpiráciu pre svoju tvorbu, tak ako mnohí literárni alebo hudobní autori. Zbierať impulzy pre svoju tvorbu sem chodila napríklad Eličška Krásnohorská alebo Jan Neruda. 

Kamencové jazero

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Kamencové jezero (@kamencovejezero),

Jazero láka nielen Chomutovčanoch alebo Čechov. Jeho príťažlivá jedinečná sila vplýva aj na turistov z celého sveta. Niet sa čomu čudovať, je jediným kamencovým jazerom na svete. Vzniklo zaplavením kamencového lomu.

Ľudia ho vyhľadávajú nielen ako príjemné miesto, kde stráviť dovolenku. Jeho voda je veľmi prospešná pre ľudské zdravie a to ho robí neobyčajne výnimočným. Po celej dĺžke sa tiahne pláž a nielen to. Nachádza sa tu najdlhšie plávajúce mólo v Českej republike. 

Jazero ponúka aktivity pre milovníkov športov, môžeš si požičať šlapadlo, aj paddleboard. Keď už tu budeš, musíš vyskúšať aj vodné lyže, miestny okruh je totiž najdlhší v Česku. V blízkosti sa nachádza Zoopark, letné kino a dokonca aj nudistická pláž.  

Vodná nádrž Lipno

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Chalupa Pasečná /LipnoCZECH (@chalupa_pasecna),

Obklopená kopcami sa na hornom toku Vltavy nachádza vodná nádrž Lipno, najväčšie umelé jazero Českej republiky. Vďaka svojej dĺžke 44 kilometrov je právom nazývaná aj juhočeským morom.

Lipno právom patrí k ďalším veľkým skvostom Šumavy. Po celej jeho dĺžke sa tiahnu pláže, medzi unikátne patrí napríklad pláž na Králičiom ostrove alebo pláž vo Frymburku. Ak si tu budeš chcieť oddýchnuť a zrelaxovať, miesto si budeš musieť chytiť už skoro ráno.

Dovolenka na Lipne ti poskytne všetky základné veci, ktoré potrebuješ. Okrem reštaurácií, detských ihrísk alebo kokteil baru si môžeš užiť aj plážový volejbal alebo cyklistiku.

Na hlavnej pláži ostrova Čierne v Pošumaví sa nachádza dokonca aj tobogán. Užiť si môžeš aj kanoe, jachting, windsurfing,  šlapadlo, elektročln alebo aj plachetnicu. 

Máchovo jazero

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Máchovo jezero (@machovojezero),

Jedným z najobľúbenejších a zároveň najviac navštevovaných jazier je Máchovo jazero v Libereckom kraji. Názov dostalo na pamiatku Karla Hynka Máchu, ktorý sem pravidelne jazdil naberať inšpiráciu k svojej tvorbe. 

Jazero je jedinečné nie len svojou históriou, ale aj prírodnými úkazmi, ktoré ponúka. V jeho strede sa nachádzajú dva ostrovčeky, Myšlín, s pozostatkami pevnosti zo 14.storočia a Kachní ostrov. Oba ostrovy môžeš obdivovať iba z diaľky, nachádzajú sa tu totiž ornitologické rezervácie.

Ak ťa láka rušnejší život, toto miesto je pre teba ako stvorené. Okrem pláží a kempov sa tu nachádza aj množstvo hotelov, reštaurácií, dokonca aj diskotéka. Na svoje si prídeš aj ako milovník vodných športov alebo cykloturistiky. Ak túžiš po historických zážitkoch, určite musíš navštíviť hrad Bezděz, hrad Kokořín alebo zámok Lobeč, ktoré sa nachádzajú v blízkosti. 

Jazero Náklo

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Wake Park Náklo (@wakeparknaklo),

Prírodné kúpalisko Náklo tiež patrí k najnavštevovanejším prírodným nádržiam v Litovelskom kraji.  Kvôli ťažbe štrkopiesku je tu však kúpanie obmedzené. Aj napriek tomu ťa tu však čaká obrovské množstvo príležitostí na zážitky. 

Hĺbka jazera dosahuje v niektorých miestach až 25 metrov, preto je vhodné pre vodné športy. Nájdeš tu vodné skútre alebo si môžeš požičať paddleboard. Dokonca sa tu nachádza aj vyhradené miesto pre rybárov. Vstup je úplne zadarmo, zaplatíš iba za parkovanie, ktoré ťa vyjde 50 českých korún na deň.

Vstup do vody je síce prudký, je však krištáľovo čistá a určite stojí za to okúpať sa v nej. Popri jazere sa nachádza upravená pláž, stánky s občerstvením aj miesto na kempovanie. Ak teda nepatríš k tým, ktorí si potrpia na luxus, Náklo musíš určite navštíviť. Mimochodom, je to iba skok na Moravu. 

Pieskovňa v Adršpachu

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Alyona Portiannikova (@alyona_portiannikova),

Ak je ti tento zatopený lom bývalej pieskovne známy, nemýliš sa. Zrejme ho poznáš z rozprávky Tretí princ, ktorá sa tu natáčala. A naozaj, nemohli si vybrať lepšie miesto. 

Prírodná rezervácia Adršpašsko- teplických skál je ako stvorená nielen na turistiku ale aj na romantický výlet za vlastným rozprávkovým zážitkom. Nezabudnuteľný pocit z priezračne čistého jazierka obklopeného pieskovými plážami umocňuje pohľad na skaly a nekonečný les. 

Jazierko patrí k najkrajším v Českej republike, kúpanie je tu však prísne zakázané kvôli spodným prúdom. Môžeš si tu však požičať loďku a všetku tú jedinečnú krásu obdivovať z hladiny. Popri brehu vedie prehliadkový chodník dlhý 1,5 kilometra. Scenériu jazierka uloženého uprostred skál si teda môžeš vychutnať aj z vyhliadok. 

Zdroje: wakeparknaklo.cz, kudyznudy.cz, invia.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech