Česko zakazuje chov zvierat na kožušinu. Zatvorí všetky farmy a posunie sa tak o krok bližšie k vyspelej spoločnosti

  • Zabíjaniu zvierat pre kožušiny v Českej republike odzvonilo.
jjnj
  • Zabíjaniu zvierat pre kožušiny v Českej republike odzvonilo.

Nosenie kožuchov vyrobených zo zvierat bol jedným z najväčších módnych trendov 20. storočia. V súčasnosti sa od zvieracích kožušín už našťastie upúšťa, no stále sa čísla zabitých zvierat pre módne výstrelky ľudí pohybujú celosvetovo v červených číslach. Preto je vždy skvelou správou, keď sa niektorá krajina postaví tomuto priemyslu na odpor. Tentokrát múdry krok spravili naši susedia v Česku.

Prvý októbrový deň vstúpil v Českej republike do platnosti zákaz chovu zvierat určených na výrobu kožušín. Od začiatku októbra 2017 teda v Česku nemôže vzniknúť žiadna ďalšia zvieracia farma na tieto účely. Navyše všetky existujúce zvieracie farmy s cieľom chovu zvierat za účelom výroby kožušín musia svoju činnosť v krajine ukončiť do konca roku 2019. Pod zákon sa podpísalo celkom 50 poslancov a komunita ochrancov zvierat tento krok s radosťou privítali. Prevádzkovatelia dnes už zakázaného priemyselného odvetia však poukazujú na to, že zvieracie kožušiny z trhu nezmiznú a nahradia ich výrobky zo zahraničia.

Poslanci v návrhu zákona argumentovali najmä etickými dôvodmi a nevyhovujúcim podmienkam chovu, ktoré na farmách kožušinovej zvery v Českej republike panujú. Nový zákon zakazuje (citujeme) „chov a usmrcovanie zvierat výhradne, alebo prevažne za účelom získania kožušiny“. Zákaz tak obsahuje akúsi malú „dieru“ a netýka sa tak chovu králikov a nutrií. Podľa odporcov zákona sa týmto krokom žiadne zvieratá nezachránia. Ich chov a zabíjanie sa len presunie do ilegality a zahraničia (najmä do Poľska a Nemecka).

Willo

Napriek názoru odporcov nového zákona si myslíme, že prijatie podobnej legislatívy je rozhodne krok k inteligentnej a vyspelej spoločnosti. Podobný zákon by mnohí rozhodne uvítali aj na Slovensku. Zabíjanie zvierat pre módne výstelky človeka je totiž pomerne likvidačné. Veď na výrobu jedného kožuchu je potrebné usmrtiť napríklad 65 noriek, 10 jazvecov, 60 zajacov, 14 vydier, 11 líšok či 15 rysov.

zdroj: interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech