Československý dukát vydražili za sumu, ktorá by ti stačila na 4 byty

  • Nezvyčajná aukcia priviedla do pozornosti raritnú mincu
  • Tento vzácny dukát je z roku 1937
Mince
Ilustračný obrázok, Unsplash/rc.xyz NFT gallery
  • Nezvyčajná aukcia priviedla do pozornosti raritnú mincu
  • Tento vzácny dukát je z roku 1937

V zahraničí sú aukcie mincí za státisíce eur bežné, u nás sú skôr raritou. No nedávno sa presne takáto aukcia udiala aj na Slovensku. Aukčný dom Macho & Chlapovič vydražil mimoriadne vzácnu mincu z čias Československa.

Ide o vzácny dukát vyrazený v roku 1937, ktorý sa predal za neuveriteľných 840 000 eur. Vyvolávacia cena bola „len“ 650 000 eur. Ide o rekordnú čiastku, za akú bola kedy vydražená československá minca.

Razená v Kremnici

Minca má pôvod v zbierke Karla Hackenschmieda, bývalého zamestnanca Rakúsko-uhorskej banky a neskôr aj československého ministerstva financií. Tento konkrétny jedinečný dukát bol razený v Mincovni Kremnica v roku 1937. Je považovaný za sen každého, kto sa venuje numizmatike. Očakáva sa, že bolo vyrazených len niekoľko kusov, možno len štyri až osem.

2-dukat-1937_FqskAKerLBAG4Sj (1)
zdroj: Macho & Chlapovič

Pričom tento konkrétny je považovaný za najzachovalejší z nich.

Majiteľom tejto jedinečnej mince sa stal podnikateľ z Českej republiky, pričom predajca zostáva utajený. Vraj mincu získal pred niekoľkými rokmi za sumu 630 000 eur. Tento unikátny dukát si získal pozornosť a zaujatie numizmatických expertov. Stáva sa tak významným záznamom v histórii československej numizmatiky.

Zanietený numizmatik

Karel Hackenschmied bol významný pracovník Rakúsko-uhorskej banky a zanietený numizmatik. Jeho zbierka vzácnych mincí, najmä z čias cisára Františka Jozefa I., považovali za jednu z najkvalitnejších. Po roku 1918 pracoval na československom ministerstve financií a aktívne dopĺňal svoju zbierku.

Jeho kolekciu dlho ukrývali v bankovom trezore a až v roku 2006 ju ponúkli na predaj na aukcii Meissner-Neumann. Jedným z najvzácnejších kúskov bol 2 dukát z roku 1937, ktorý obohatil celú zbierku a stal sa významným predmetom záujmu na numizmatickej scéne.

Dražba cenností dynastie Rothschildovcov

Nedávno aukčný dom Christie’s v New Yorku uskutočnil sériu aukcií tejto jesene, ktoré zamerali na výnimočnú zbierku umenia a cenností zo súkromnej zbierky bankárskej dynastie Rothschildovcov. Celková odhadovaná hodnota týchto aukcií dosiahla až 30 miliónov dolárov.

Séria aukcií bola významná, pretože predstavovala prvú aukciu v Severnej Amerike, ktorú venovali dielam z francúzskej vetvy rodiny Rothschildovcov. Zbierka zahŕňala rôzne druhy umenia, ako je nábytok, striebro, keramika, gobelíny a šperky, ktoré odzrkadľovali osobitý vkus a štýl tejto významnej rodiny.

Medzi vrcholy zbierky patril obraz Gerrita Doua s názvom „Mladá žena držiaca zajaca s chlapcom pri okne“ zo 17. storočia, ktorého hodnota bola odhadovaná na 3 až 5 miliónov dolárov. Na aukcii sa tiež predával antický rímsky Sardonyx – portrét rímskeho cisára Claudiusa z 1. storočia n. l. s odhadovanou hodnotou 200 000 až 300 000 dolárov.

Najnižšie položky začínali pri 100 dolároch

Tieto cennosti boli dlhé desaťročia ukrývané pred verejnosťou a rozhodnutie uskutočniť aukciu v New Yorku bolo motivované samotnými členmi francúzskej vetvy rodiny Rothschildovcov, ktorí mali historické väzby na Spojené štáty.

Nadchádzajúce aukcie trvali niekoľko dní, pričom začali večernou aukciou 11. októbra. Potom nasledovali ich dve denné aukcie a živá aukcia, kde niektoré položky mali mimoriadne nízke počiatočné ceny okolo 100 dolárov.

Toto rozhodnutie o predaji cenných diel z rodiny Rothschildovcov spôsobil generačný posun v rámci rodiny. Rodina Rothschildovcov má dlhú históriu v oblasti medzinárodného bankovníctva a financií a zostáva jednou z najvýznamnejších rodín v tejto oblasti.

Rodina Rothschildovcov bola v minulosti obklopená konšpiračnými teóriami, ktoré im pripisovali vplyv na svetové udalosti a ovládanie svetových finančných inštitúcií. Napriek tomu zostávajú významnou rodinou v oblasti financií a priemyslu.

Zdroje: Macho & Chlapovič, Redakcia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá