Prichádza dražba predmetov dynastie židovských finančníkov Rothschildovcov. Podľa niektorých kontroluje svetové bohatstvo

  • Dynastia predstavuje svoju zbierku umeleckých diel, nábytku a šperkov
  • Aukcia zahŕňa diela, ktoré boli po desaťročia ukryté pred verejnosťou
Poklady rodiny Rothschildovcov
Ilustračný obrázok, Wikimedia/Henry Walter Barnett
  • Dynastia predstavuje svoju zbierku umeleckých diel, nábytku a šperkov
  • Aukcia zahŕňa diela, ktoré boli po desaťročia ukryté pred verejnosťou

Aukčný dom Christie’s v New Yorku nesie sériu aukcií tejto jesene s výnimočnou zbierkou umenia. A to nábytku, striebra, keramiky a šperkov zo ​​súkromnej zbierky bankárskej dynastie Rothschildovcov. Celková odhadovaná hodnota týchto aukcií sa očakáva až do výšky 30 miliónov dolárov.

Ide o prvú aukciu v Severnej Amerike venovanú dielam z francúzskej vetvy rodiny Rothschildovcov. 

Cennosti rodiny Rothschildovcov

Medzi vrcholy zbierky patrí obraz Gerrita Doua s názvom „Mladá žena držiaca zajaca s chlapcom pri okne“ zo 17. storočia, ktorého hodnota sa odhaduje na 3 až 5 miliónov dolárov. Na predaj je tiež antický rímsky Sardonyx – portrét rímskeho cisára Claudiusa z 1. storočia n. l. s odhadovanou hodnotou 200 000 až 300 000 dolárov.

Tento portrét bol naposledy na aukcii v Christie’s v roku 1899, a teda predtým, než sa stal súčasťou zbierky Rothschildovcov.

Jonathan Rendell, zástupca predsedu Christie’s Americas, poznamenal, že tieto predmety boli od konca 19. storočia skryté pred verejnosťou. Rozhodnutie uskutočniť aukciu v New Yorku bolo motivované konsignantmi, členmi francúzskej vetvy rodiny Rothschildovcov. Tí majú silné historické väzby na Spojené štáty.

Zbierka, ktorá kombinuje luxus a pohodlie

Zbierka zahŕňa nielen výtvarné umenie, ale aj nábytok, keramiku, striebro, gobelíny a šperky, odzrkadľujúc osobitý vkus rodiny Rothschildovcov. Rendell opísal ich štýl ako kombináciu prepychu a domácej pohody. To malo významný vplyv na prominentných amerických zberateľov umenia vrátane J. P. Morgana.

rotsch2
zdroj: Christie´s

Nadchádzajúce aukcie potrvajú niekoľko dní, začínajú večernou aukciou 11. októbra. Nasledovanou dvoma dennými aukciami a živou aukciou, kde niektoré položky začínajú s mimoriadne nízkymi počiatočnými cenami okolo 100 dolárov.

rotsc1
zdroj: Christie´s

Rozhodnutie o rozlúčke s touto drahocennou zbierkou je spôsobené racionalizáciou a generačným posunom. 

Impérium rodiny

Rodina Rothschildovcov, o ktorej sme písali v minulom článku, je známa svojím vplyvom v medzinárodných financiách. Založila svoje impérium v 18. storočí a stala sa jednou z najslávnejších európskych bankových dynastií. Ich činnosť v oblasti bankovníctva, financií a priemyslu mala významný dosah na hospodárske a politické dejiny Európy.

Rodina je však tiež obklopená kontroverznými konšpiračnými teóriami, ktoré im pripisujú vplyv na svetové udalosti a ovládanie svetových finančných inštitúcií.

Mayer Amschel Rothschild, zakladateľ dynastie, vyrastal vo Frankfurte v židovskom gete a začal sa zaujímať o obchod so starými mincami. V 19. storočí sa jeho banková ríša rozrástla do viacerých európskych krajín. Získali renomé vo financovaní vojnových operácií a infraštruktúrnych projektov.

Rodina Rothschildovcov stále zohráva významnú úlohu v medzinárodných financiách. Ich investičné aktivity pokrývajú rozličné odvetvia vrátane finančných služieb, nehnuteľností, baníctva, energetiky a charitatívnych činností. Okrem toho vlastnia niekoľko vinární po celom svete.

Rodina dodnes zachováva politiku diskrétnosti ohľadom svojho majetku a obchodných aktivít. Táto účasť v tajnosti však vyvoláva konšpiračné teórie, ktoré im pripisujú kontrolu nad svetovými vládami a globálnymi financiami. Napriek tomu zostávajú významnou rodinou v oblasti financií a priemyslu.

Benjamin de Rothschild – jedna z významných postáv rodiny Rothschildovcov, zomrel v januári 2021 s majetkom odhadovaným na 1,4 miliardy dolárov. Rodina zostáva jednou z najvplyvnejších a najbohatších rodín na svete, hoci ich aktivity sú stále obklopené záhadou a kontroverznými konšpiračnými teóriami.

Zdroje: The Art Newspaper, Christie, Redakcia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá