Dynastia židovských finančníkov Rothschildovcov podľa niektorých kontroluje všetky peniaze tohto sveta

  • Jedni ich obdivujú, iní zas osočujú. Rodinná ríša Rothschildovcov sa spomína už od 18. storočia
  • Mayer Amschel Rothschild poslal synov do Európy, kde ovládli svet bankovníctva
  • Za základ svojho úspechu považujú najmä silné partnerstvo a dobrú spoluprácu
  • Riadia sa heslom „Concordia, Integritas, Industria“ čiže „Jednota, Integrita, Priemysel“
slachtici
Facebook/Rothschild Family
  • Jedni ich obdivujú, iní zas osočujú. Rodinná ríša Rothschildovcov sa spomína už od 18. storočia
  • Mayer Amschel Rothschild poslal synov do Európy, kde ovládli svet bankovníctva
  • Za základ svojho úspechu považujú najmä silné partnerstvo a dobrú spoluprácu
  • Riadia sa heslom „Concordia, Integritas, Industria“ čiže „Jednota, Integrita, Priemysel“

Rothschildovci boli priekopníkmi v medzinárodných financiách a okrem rodného Frankfurtu založili pobočky v Londýne, Paríži, Viedni a Neapole. Patria medzi najslávnejšie európske bankové dynastie a takmer 200 rokov majú veľký vplyv na hospodárske a nepriamo aj na politické dejiny Európy. Sú nielen obdivovaní, ale i nenávidení či osočovaní.

Konšpirátori o nich dokonca hovoria ako o ľuďoch, ktorí ovládajú svet. Vraj kontrolujú všetky peniaze a finančné inštitúcie na svete či podľa hoaxerov dokonca sponzorovali a povzbudzovali väčšinu vojen.

Niektorí historici napríklad podľa týždenníka Život tvrdia, že práve peniaze Rothschildovcov pomohli Wellingtonovi zorganizovať Napoleonovo Waterloo. To však Brian Cathart, autor knihy The News from Waterloo, v článku pre Independent nazval nezmyslom.

Jednota, integrita a priemysel

Aktuality píšu, že svoje meno označujú za synonymum pre kvalitu a dokonalosť v oblasti finančných služieb, vína, výtvarného umenia a architektúry. Rothschildovci investovali do veľkých infraštruktúrnych projektov, ako sú mosty, tunely, železnice i do Suezského prieplavu. Medzi ďalšie ich obchodné záujmy patria hotely i médiá, napríklad magazín Forbes či agentúra Reuters. 

Za základ svojho úspechu považujú najmä silné partnerstvo a dobrú spoluprácu. Ich heslom je „Concordia, Integritas, Industria“, čiže „Jednota, Integrita, Priemysel“.

Nemecký básnik a prozaik Heinrich Heine v roku 1841 sa na adresu vplyvnej rodiny vyjadril: „Peniaze sú bohom dnešnej doby, Rothschild je jeho prorokom…“ píše Život. 150 rokov po týchto slovách sa rodina stala nielen najbohatšou, ale i najmajetnejšou a najmocnejšou v západnom svete. Podľa magazínu Forbes im konšpiračná scéna pripisuje majetky v hodnote 500 biliónov dolárov.

Mayer Bauer ako podnikateľ Rothschild

Rodinnú ríšu založil Mayer Amschel Rothschild v 18. storočí. Podľa informácií z portálu Investopedia vyrastal v židovskom gete vo Frankfurte, kde na obyvateľov striehli prísne nariadenia. Židia nesmeli voľne cestovať, chodiť do divadla, otvoriť si fabriku a v nedeľu či počas kresťanských sviatkov pre nich dokonca platil zákaz vychádzania.

Podnikateľského ducha údajne zdedil po otcovi, ktorý obchodoval s tkanivom. No vďaka tomuto biznisu sa z nich milionári nestali.

Učeň v bankárskej rodine

Mayer v 12 rokoch prišiel o svojich rodičov, ktorých zabila epidémia kiahní. Nešťastná udalosť zmenila celý rod. Kniha The House of Rothschild uvádza, že sa po smrti rodičov vydal ako učeň do Hannoveru k bankárskej rodine Oppenheimerovcov.

Práve tam sa začal zaujímať o obchod so starými a vzácnymi mincami. V ňom pokračoval aj po návrate do Frankfurtu. Pracoval pre knieža Viliama I. Hesenského, pričom v tom čase išlo o jedného z najbohatších mužov Európy.

Deti, ktoré ovládli svet bankovníctva

V roku 1770 sa Mayer oženil s Gutle Schanpperovou, dcérou dvorného činiteľa. Dvojica mala desať detí, päť synov a päť dcér.

Počas francúzskej revolúcie banková ríša Rothschildovcov rýchlo rástla. Mayer Rothschild uľahčil platby z Británie za najímanie hesenských žoldnierskych vojakov. Na začiatku 19. storočia poslal Rothschild svojich synov do zahraničia, aby ovládli bankovníctvo v Neapole, Viedni, Paríži či Londýne.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: topdesat.sk, zivot.pluska.sk, finweb.hnonline.sk, aktuality.sk, goodreads.com, forbes.com, forbes.sk, investopedia.com, timesofisrael.com, independent.co.uk, teraz.sk, sport.aktuality.sk, washingtonpost.com, snopes.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá