Český miliardár narazil. Musí zbúrať svoj provensálsky „palác“ za 20 miliónov eur

  • Miliardár musí po nariadení súdu zbúrať stavbu do polroka
  • V prípade oneskorenia mu bude za každý deň nariadená pokuta vo výške 500 eur
český miliardár má problém
Pixabay/jackmax34
  • Miliardár musí po nariadení súdu zbúrať stavbu do polroka
  • V prípade oneskorenia mu bude za každý deň nariadená pokuta vo výške 500 eur

Pred viac ako desiatimi rokmi sa stal Radovan Vítek majiteľom vidieckeho statku Les Dilais, sídliaceho v malebnej skalnatej dedinke Gordes vo francúzskom Provensálsku. Kúpil ho cez svoju spoločnosť Ciskey.

Namiesto 200 až 1 300 metrov štvorcových

V roku 2012 predložil úradom návrh na rekonštrukciu. Podľa plánov malo ísť o 200 štvorcových metrov, ale výsledkom rekonštrukcie sa údajne stala budova s rozlohou 1 300 štvorcových metrov. Podnikateľ na takúto rozlohu nemal povolenie a prípadu sa zmocnil súd v Avignone. 

Vo Francúzsku mal Vítek kúpiť hneď niekoľko nehnuteľností. Zameral sa na malé mesto Saumane de Vaucluse, kde kúpil luxusnú vilu La Tulliere spolu s jej pozemkami. Patrí k nej aj tenisový kurt a bazén. 

Pol hodinu od mesta sa nachádza mesto Gordes, kde sa nachádza jeho vidiecky statok Les Dilais s udržovanou záhradou a bazénom. Statok je obklopený vysokými stromami a je lokalizovaný neďaleko centra mesta. 

český podnikateľ má problém
zdroj: Unsplash/mk. s

Súd rozhodol o zbúraní

Stavba má dve poschodia a suterén. Projekt s tak veľkou rozlohou nejde dostatočne legalizovať, z čoho môže vyplývať, že išlo o snahu obísť predpisy.

Po spore s územným plánovaním súd rozhodol, že stavba musí byť zbúraná do polroka. Podľa Forbesu sa jej hodnota pohybuje približne okolo 20 miliónov eur. K situácii sa podnikateľ zatiaľ nevyjadril. 

Sťažovali sa aj miestni obyvatelia

Už pred niekoľkými rokmi sa na Vítkove činy sťažovali aj niektorí miestni obyvatelia. Prekážalo im zbúranie časti starého statku, ktorý sa dal prestavať. Medzi ďalšie sťažnosti patrili zneprístupnenie vidieckej cesty, ktorá viedla cez pozemok či plot pripomínajúci väzenie.

Architektonickej kancelárii a firme Ciskey sa bola udelená státisícová pokuta. V prípade oneskorenia demolácie Vítek dostane za každý deň pokutu vo výške 500 eur. Tento krok môže indikovať, že k búraniu nemusí dôjsť v presne stanovenom termíne.

Tretí najbohatší Čech

Radovan Vítek sa podľa štatistík Forbesu v roku 2021 umiestnil ako tretí najbohatší Čech. Je hlavný majiteľ realitného impéria CPI Property Group, ktorý sa podieľa najmä na nájomných bytoch a kanceláriách.

Ešte v roku 2020 sa v rebríčku najbohatších Čechov držal na druhom mieste. Počas koronakrízy však utrpeli predovšetkým hotely a obchodné centrá, a tak jeho bohatstvo o niečo kleslo. Ani to ale nezabránilo miliardárovi naďalej expandovať.

V poslednej dobe so svojou manželkou investuje do pretekárskeho okruhu vo Velké Chuchli, majú aj záujem o dokúpenie pozemkov patriacich štátu.

V nákupoch pokračuje aj jeho spoločnosť, ktorá kúpila polovičný podiel troch plánovaných nehnuteľnostných projektov v Nemecku, ktorých suma bola 15,3 miliónov eur. Niekoľko nehnuteľností kúpila aj v Ríme, vrátane obchodného domu Maximo.

Zdroje: Forbes, Forbes, Forbes, Investigace

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá