Český startup jediným pohľadom do tvojich očí diagnostikuje cukrovku. Prelomová technológia ochorenie odhalí do niekoľkých sekúnd

  • Startup má potenciál zmeniť zdravotníctvo
  • Pohľad do očí vďaka technológii naberie iné rozmery
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Amanda Dalbjörn, unsplash/Mykenzie Johnson
  • Startup má potenciál zmeniť zdravotníctvo
  • Pohľad do očí vďaka technológii naberie iné rozmery

Startup Aireen by si bez akejkoľvek hyperbolizácie zaslúžil prívlastok prelomový. Jedným pohľadom do tvojich očí totiž dokáže odhaliť zdravotný stav.

Absolútne bezbolestný

Pohľad do očí bude niečím, čo ti môže zachrániť život. Minimálne ten 30-sekundový pohľad pomocou umelej inteligencie od Aireen. Startup, o ktorom hovoríme, dokáže známky choroby identifikovať skôr, než sa dostanú do rozvinutého štádia.

Nápad vznikol v roku 2018 a ponúka softvér, do ktorého sa nahrajú zábery očného pozadia zaznamenané takzvanou Fundus kamerou, opisuje Startupjobs. Umelá inteligencia následne vyhľadá a klasifikuje patologické útvary, na základe ktorých v priebehu pár sekúnd určí diagnózu. Práve vďaka obrovskému potenciálu sa Startup stal Vodafone Nápadom roka 2021.

Výhodou spomínanej technológie je okrem iného aj to, že proces je úplne bezbolestný.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa CzechStartups.org (@czechstartups)

Lekári už s technológiou pracujú

Vďaka včasnému odhaleniu prípadného ochorenia sa tak znížia aj náklady na ďalšiu liečbu. Jednou z chorôb, ktorú je možné odhaliť analýzou očnej sietnice, je cukrovka. Práve toto je ochorenie je aj jednou najčastejších príčin oslepnutia.

Portál CzechCrunch poukázal na to, že nakoľko klinické skúšky potvrdili jej schopnosť odhaľovať zmeny spôsobené cukrovkou, Startup sa stal prvým registrovaným zdravotníckym prostriedkom svojho druhu v Českej republike.

S technológiou aktuálne pracujú lekári na očnej klinike NeoVize v Prahe a Brne. Toto však pre Startup nie je konečným cieľom. S technológiou chcú preraziť do celého sveta. Rozširovať však nechcú len počet kliník, ktoré by technológie využili, ale aj množstvo odhaľovaných chorôb.

Tím totiž aktuálne pracuje na vývoji detekcie Alzheimerovej choroby či makulárnej degenerácie.

Oko
zdroj: unsplash/Amanda Dalbjörn

„Aireen ako zdravotnícky prostriedok vstupuje na trh, ktorý je významne regulovaný a musí tak spĺňať celý rad náležitostí. Kvôli certifikačnému procesu a prijatiu inovácie odbornou komunitou, je akákoľvek väčšia zmena v odbore (o ktorom platí, že je veľmi konzervatívny) pomalá a zložitá,“ hovorí o českom startupe portál Startupjobs.

Kedy a či vôbec sa technológia dostane aj na Slovensko je pravdepodobne vo hviezdach. Isté však je, že má potenciál zmeniť diagnostiku civilizačných ochorení.

 
Zdroje: Aireen, Startupjobs, CzechCrunch

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech