Český startup môže uľahčiť prácu aj slovenským lekárom a zjednodušiť život pacientom

  • Na zlepšenie objednávacieho systému človek nepotrebuje milióny
  • Dvaja Česi o tom presvedčili už tisíce lekárov
dop
XDENT/pexels.com
  • Na zlepšenie objednávacieho systému človek nepotrebuje milióny
  • Dvaja Česi o tom presvedčili už tisíce lekárov

Digitalizácia už dnes zasahuje do takmer každej oblasti. Ak je tu možnosť, chceme si veci a procesy v bežnom živote zjednodušiť. Jednou zo sfér, ktorá potrebuje inovácie ako soľ, je bezpochyby zdravotníctvo. Ešte aj dnes sa stretávame so zdĺhavými vybavovačkami u lekárov, ktoré sťažujú život lekárom aj pacientom. Dvaja podnikatelia z Česka sa však rozhodli na trh priniesť softvér, ktorý by mal návštevy u lekárov zautomatizovať. Zdravotníctvo je pritom len začiatok, ich produkt má potenciál zmeniť formu objednávania aj v rámci ktorejkoľvek inej služby. Či už ide o dohodnutie termínu u veterinára alebo kaderníka. To všetko len vďaka pár klikom.

Ako to celé začalo?

Jiří Dušek a Jan Svoboda vytvorili v roku 2009 produkt smsDiary, s ktorým vstúpili na český trh v oblasti stomatológie. Základnou myšlienkou produktu bolo efektívne eliminovať zmeškané prehliadky pacientov u lekára, ktorému tak vznikali značné straty.

Produkt smsDiary elegantne pacientom pripomína termín 2 dni pred schôdzkou, čím redukoval počet zmeškaných prehliadok o 80%. Postupom času sa produkt smsDiary rozšírili o ďalšie funkcie, ako sú plánovanie, SMS pozvánky na prehliadky, pokladňa a priame účtovanie.

Na základe skúseností s produktom smsDiary a ďalším projektom bookappo.com, s ktorým expandovali aj do USA, vytvorili špeciálny ordinačný software pre stomatológov XDENT.

XDENT je vytvorený pomocou najmodernejších dostupných technológií, ktoré prinášajú revolučné možnosti a funkcie. Cieľom tvorcov bolo agregovať pod seba všetky softvéry, ktoré lekári musia využívať tak, aby boli dostupné na jednom mieste. Dnes podľa Forbes využíva ich služby viac ako 2 500 lekárov na 450 klinikách, pričom XDENT je dostupný aj na slovenskom trhu. Ich rast prestavuje približne 20 kliník mesačne a v súčasnej dobe pôsobia na 25% trhu. Ročné tržby XDENT sa pohybujú na úrovni 10 miliónov českých korún, pričom zakladatelia ich startup rozbehli len z vlastných zdrojov.

„Vďaka službe Xdent sa nám podarilo minimalizovať množstvo pacientov, ktorí zabúdajú na návštevu v ordinácii. Či už ide o preventívne prehliadky alebo ďalšie zákroky, pacient je vďaka niekoľkým kliknutiam v programe vždy informovaný o dátume a hodine návštevy prostredníctvom sms, ktorá mu príde na mobilný telefón. U našich klientov sme tak stúpli v cene,“ popisuje jeden z klientov skúsenosti s XDENT.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech