Český vizionár prepája prírodu s technológiami, preraziť chce aj na Slovensku

  • Petr Rokůsek sa s firmou Nano Energies zameriava na výskum a testovanie zdieľanej elektriny
  • Uvažuje o vytvorení istého AirBnB pre zdieľanie elektriny
  • Ľudia si budú môcť v budúcnosti určiť, aký druh energie a odkiaľ chcú využívať
Petr Rokůsek
Petr Rokůsek
  • Petr Rokůsek sa s firmou Nano Energies zameriava na výskum a testovanie zdieľanej elektriny
  • Uvažuje o vytvorení istého AirBnB pre zdieľanie elektriny
  • Ľudia si budú môcť v budúcnosti určiť, aký druh energie a odkiaľ chcú využívať

Vyštudovali ste Českú technickú univerzitu, prečo ste sa rozhodli vydať práve cestou modernej energie?

Študoval som inžinierstvo životného prostredia. Boli sme prvý ročník od komunizmu, ktorý mal prepojiť technológie a prírodu. Stále totiž existuje rozpor medzi tými, ktorí chránia prírodu a napríklad tými, ktorí majú postaviť diaľnicu či riešia odpadové hospodárstvo. My sme v sebe mali obe zložky.

Podarilo sa vám rozbehnúť biznis hneď po škole?

Nie, po skončení školy sa nedalo okamžite venovať tomu, čo robím teraz a musel som si najprv zarobiť nejaké peniaze pre svoju slobodu. Nechcel som však pracovať na nejakom úrade. Preto vznikla spoločnosť Jansen Display na výrobu reklamných pútačov, ktorú som založil s holandským partnerom Sebastianom Jansenom a vlani sme ju predali americkému investorovi. Pred 11 rokmi som si zarobil už dostatok peňazí, aby som sa mohol venovať energetike.

V roku 2007 tiež došlo k liberalizácii energetického trhu, čo nám dalo vstupenku byť jeho súčasťou na poli elektriny. Príchod obnoviteľných zdrojov spôsobil istú dynamiku v sieti. Vrátil som sa tak do svojho odboru a o rok neskôr vznikla firma Nano Energies.

Pomohla vám teda liberalizácia trhu, aké však bolo celkové prostredie pre rozbehnutie firmy?

Vznikli sme na dynamike, ktorá išla proti obnoviteľným zdrojom. Tá sa prejavuje aj v cene elektriny –  keď ju poznáte, tak môžete predikovať výrobu elektriny. Na začiatku sme preto ťažili z tohto nápadu, neskôr sme si však povedali, že by bolo fajn podporovať obnoviteľné zdroje. Chceli sme, aby ľudia, ktorí majú záujem o obnoviteľné zdroje, sa jednoducho pripojili k sieti a využívali zelenú elektrinu.

Čo sa ukázalo ako najväčší problém?

Práve to pripojenie ľudí k zelenej elektrine. V tom čase bol v Česku boom fotovoltaických elektrární, ktorý bol však zle regulovaný štátom. Prinieslo to tak negatívny mediálny pohľad na všetky obnoviteľné zdroje. K dispozícii bola zelená elektrina, ktorá však bola ešte drahšia než iná.

Petr Rokusek
zdroj: Petr Rokůsek

Vám sa to však podarilo zmeniť.

V podstate sme vytvorili sofistikovaný systém, ktorý mal umožňovať zákazníkom využívať moderné technológie. Nedostali sme však príležitosť to na trhu spraviť. Keď to porovnám so známym, ktorý začínal v Spojených štátoch, tak ich firma hneď rapídne rástla. V roku 2008 sa už priblížili k podmienkam, ktoré v Českej republike vznikajú dnes. Ľudia sa až teraz reálne začínajú zaoberať tým, akú energiu budú odoberať, meniť svet okolo seba. Sme tak asi 10 rokov za konkurenciou v zahraničí. Na druhej strane, každá nevýhoda je výhodou.

V čom?

Nemohli sme sa síce venovať retailu, ale zaoberali sme sa predikciou rozvodovej siete a obchodovaniu na spotových trhoch s elektrinou. To sa nám veľmi darilo a prinieslo zisk. Začali sme v Belgicku, kde sme mali veľa známych, potom sme sa rozšírili do Holandska či Francúzska. Celkovo sme tak dnes v siedmich krajinách a vstupujeme do Rakúska. Uvažujeme o rozšírení aj do Slovinska, Írska či Španielska.

V akom časovom horizonte by ste sa tam mohli dostať?

Už v budúcom roku. Sme totiž jedna z mála energetických firiem, ktoré sa na trh pozerajú komplexne. Nie sme len tí, ktorí obchodujú s energiou a plynom, ale máme isté know-how a vytvárame vlastné siete. Ľudia budú potrebovať meniť svoju výrobu elektriny a upravovať ju tak, aby to bolo pre nich finančne výhodné.

Aká je teraz vaša pozícia na domácom trhu, ste už plnohodnotným hráčom v porovnaní s klasickými poskytovateľmi energie?

Nemusíme už bojovať o svoje miesto a máme diverzifikáciu na národných trhoch. Česko však pre nás nie je kľúčový trh. Nemusíme sa obávať, že keď skončíme na jednom trhu, skončí aj celá firma. Spájame sa s ďalšími partnermi, ktorí sa chcú venovať modernej energetike a rozmýšľajú, že by zmenili svoje správanie. Inými slovami, nepýtame sa zákazníkov, koľko odoberajú energie a vystavujeme im cenové ponuky. Naším cieľom je, aby mohli vyrábať či spotrebovávať elektrinu tak, aby to bolo čo najvýhodnejšie.

Máte pod sebou tri divízie, Nano Energies Trade, Nano Green a Digital Energy Services. Ktorá z nich je najúspešnejšia? 

Z pohľadu peňazí je najúspešnejší Trading, ale úspech peniazmi nemeriame. V ďalších dvoch firmách robíme tiež skvelé veci, ktoré budú veľmi úspešné a zároveň prospešné v priebehu troch rokov. Veľký úspech očakávame od Digital Energy Services, s ktorou sme práve vstúpili na slovenský trh. Vďaka flexibilite poskytuje klientom chytré riadenie, ktoré pomáha optimalizovať spotrebu a výrobu elektriny.

Sú Slováci a Česi v niečom rozdielni?

Česko a Slovensko sú pomerne podobné krajiny s podobnými trhmi. Pre nás sú trhy však rôzne v tom, že na Slovensku nemáme vybudované také vzťahy s energetikmi, výrobcami elektriny či s veľkými priemyselnými spotrebiteľmi elektriny ako v Česku. Na druhej strane sú u vás podniky prepojené a snažíme sa nájsť biznis model, aby aj Slováci mohli využiť to know-how, ktoré je už v Českej republike.

Akú úlohu má vo vašom biznise blockchain a ako súvisí s energetikou?

Teraz to poviem ako vizionár. Vďaka internetu a elektrine ľudia získali možnosť tlačiť si kryptopeniaze. Ale nie iba táto činnosť je postavená na elektrine, sme teda na nej priamo závislí. V kryptosvete sú často ľudia, ktorí sa pohybujú vo virtuálnej rovine, ale je tam málo odborníkov z energetickej roviny. V princípe máme za sebou určitý vznik internetového systému, vďaka ktorému sa dnes blockchain šíri do všetkých oblastí. Nehovorí sa však o tom, ako sa bude riešiť ďalej. V podstate je internet živený elektrinou. Keď sa nad tým zamyslíme, v podstate je to naša najväčšia závislosť.

A preto som sa rozhodol zaoberať kryptomenami. Verím, že planétu máme iba jednu, a preto musíme múdro nastaviť systém výroby a produkcie elektriny z obnoviteľných zdrojov, pretože už teraz je jasné, že kilowatthodiny budú v budúcnosti kryť hodnotu globálne platných kryptomien ako to bolo v prípade zlata či papierových peňazí.

Prečo ste si za svoje sídlo vybrali Lichtenštajnsko?

Je to malá európska krajina. Netrpí politickými šarvátkami a dá sa v nej tak sústrediť na schvaľovanie zákonov, ktoré takéto technologické zmeny umožňujú. Rokujeme s ľuďmi, ako zabezpečiť budúcnosť ľudstva, ako legálne pokryť blockchain, aký to bude mať vplyv na samotnú energiu a podobne. Je to veľmi silná téma pre všetkých do budúcna, lebo je naviazaná aj na našu morálku a etiku. Môžeme sa totiž dožiť aj toho, že nebude dostatok energie, aby sme to všetko zvládli. Musíme teda pracovať na našej flexibilite vo využívaní energie. Nutné je, aby sme sa napojili na dych Zeme a  prepojili ho s technológiami.

Aké najčastejšie chyby robia užívatelia pri využívaní a šetrení energie dnes?

Hlavne sú spôsobené tým, že spotrebitelia nepoznajú dáta svojej spotreby a vďaka tomu robia chybné rozhodnutia. Vypnutie svetla na chodbe má totiž omnoho menšiu hodnotu než ubratie stupňa na termostate či varenie väčšieho množstva vody v kanvici. Ak budú mať obyvatelia tieto dáta, tak sa budú aj lepšie rozhodovať. A na tom pracujeme. Nie je to však len o domácnostiach, ale aj o spotrebných podnikoch a výrobcoch elektriny.

Vlani ste informovali, že uvažujete nad istým Airbnb pre zdieľanie elektriny. V akom štádiu je to teraz?

V súčasnosti to testujeme na vlastných zamestnancoch a spriatelených firmách. Sme na energetickom poli, ktorý podlieha istej regulácii a systém nie je technologicky ešte doriešený. Snažíme sa spojiť s niektorým z významných hráčov na energetickom trhu, aby mal projekt výraznejší dosah a rast a skutočne tak pomohol k zmene. Systém potom bude využiteľný všade.

Ako to bude vyzerať v praxi?

Ľuďom dáme možnosť, aby si v aplikácii v telefóne určili, aký druh energie si chcú kúpiť. Ten druh energie sa potom algoritmom pripočíta ku konkrétnej spotrebe. Nemôže sa však stať, aby vyrobená elektrina bola niekde zaúčtovaná dvakrát. Nebude to len o tom, že si môžete vybrať druh energie, ale aj konkrétnu elektráreň. Predpokladáme preto, že vznikne obrovský impulz k tomu, aby ľudia stavali svoju vlastnú elektráreň z obnoviteľných zdrojov. Potom si aj cenu budú môcť nastaviť samostatne.

Petr Rokusek
zdroj: Petr Rokůsek

Nebolo by jednoduchšie namiesto stavby elektrárne ukladať si vyrobenú energiu do batérií?

Nemusíme vyvíjať iba ekologické batérie, môžeme zároveň aj prispôsobovať svoje správanie a využiť k tomu technológie, ktoré sú dnes súčasťou nášho sveta. Pokiaľ je energie viac, povedzme zo Slnka, tak sa dá potom kúpiť lacnejšie. Dynamika v sieti stále je, koncový užívateľ však nemá možnosť na ňu siahnuť. Elektrinu v energetickej sieti tiež treba spotrebovávať tam, kde sa vyrába. Potom nemusíme ťahať dlhé drôty a sťažovať sa, že nám to kapacitne nevyhovuje.

V budúcnosti teda bude mať jednotlivec ako spotrebiteľ väčšie práva než dnes?

Áno a myslím si, že dnes o rôznom spôsobe využitia energie nevie a ani nemá možnosť to ovplyvniť, preto tiež vzniká neefektívnosť siete. Nikto tomu nerozumie, iba vidí faktúru za elektrinu a dodávateľa. V budúcnosti sa to zmení.

Dnes je tiež obrovský hype ohľadom jadrovej energie, na Slovensku sa hovorí o meškajúcej dostavbe tretieho a štvrtého bloku Mochoviec. Aký je váš postoj k nej?

Určite je ovplyvnený skúsenosťou z belgického trhu, kde minulý rok odstavili šesť zo siedmich jadrových blokov. Došlo tam k ich neplánovanej odstávke, čo spôsobilo veľkú paniku na trhu s elektrinou a cena násobne stúpla. Veľké firmy utrpeli obrovské straty, ale tie kapitálovo slabšie buď skrachovali, alebo za cenu veľkej podpory investorov sotva prežili. Síce sa dnes často hovorí, že jadrová energia nám vytvára väčšiu stabilitu, ale súčasne je vysoké riziko ohrozenia napríklad dronmi a botnetovými útokmi, čo môže prevádzku jednoducho prerušiť. Rozhodne viac podporujem malé zdroje energie, ktoré budú decentralizovane rozložené.

Aké sú v súčasnosti najvýznamnejšie nové zdroje energie? Hovorí sa o aj novom type jej získavania pri zmiešavaní slanej a sladkej vody…

Tých nápadov je nekonečne veľa. Boli však aj pred dvanástimi rokmi, dnes sa o nich len viac mediálne hovorí. Postupne sa objavujú mikrozdroje ako počítače či mobily, nezaznamenali však taký úspech. Poznáme napríklad technológiu OLED, ktorou sa komerčne vyrábajú televízory. Nie každý však vie, že sa ňou dajú vyrábať aj okná, ktoré sú schopné byť cez deň priehľadné a v noci svietiť ako svietidlá. Videl som viacero ďalších nápadov, ktoré sa zdali byť revolučné, ale tiež sa nepresadili. Nemám na to odpoveď. Kladiem si preto otázku, či sa to podarí, keď elektrárne budú veľké ako USB či pamäťové karty. Nie je to nepravdepodobné, keď si zoberiete zmenšovanie počítačového čipu. Musíme však premýšľať o našej morálke a etike predtým, než získame takúto zbraň v podobe získavania voľnej energie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá