Cestovanie inak: V Argentíne ťa okradnú, v Lisabone ti nanútia hašiš. Toto sú krajiny, kde nechce nik žiť

  • Dobrodružné cesty zlákajú nejedného turistu, no málokto sa na ne vie pripraviť
  • Toto sú krajiny, v ktorých je lepšie mať prázdne vrecká a rozum v hrsti, aby si nimi bezpečne precestoval
pjimage(40)
Unsplash/Patrick Langwallner, TASR/AP/Rahmat Gul
  • Dobrodružné cesty zlákajú nejedného turistu, no málokto sa na ne vie pripraviť
  • Toto sú krajiny, v ktorých je lepšie mať prázdne vrecká a rozum v hrsti, aby si nimi bezpečne precestoval

Pokiaľ sa nechystáš omočiť si nohy v mori a získať bronz na pláži vzdialenej 15 metrov od rezortu, v ktorom si sa ubytoval, v týchto krajinách potrebuješ viac, ako milý úsmev a slovíčka ďakujem či prosím v miestnom jazyku.

S batohom na pleciach a ubytovaním podľa pravidla čo deň prinesie sa musíš vedieť obozretne obracať. Ak si si zvolil odmenu v podobe skutočného spoznávania miestneho života a kultúry, čítaj ďalej.

Argentína

Ak si rozhodnutý, že vycestuješ do tejto destinácie, najväčšou hrozbou sú lúpežníci. Prefíkaní a zväčša pracujúci v tímoch, aby ťa v okamihu obrali o cennosti.

Priprav sa, že ťa aspoň raz okradnú. Argentína je nádherná a nie až tak nebezpečná, ak sa zmieriš s tým, že v momente, keď od teba zlodej pýta peňaženku, nemá zmysel odporovať. Pokúsiť sa utiecť je život ohrozujúce. Skúsil som to iba raz, a keď som sa obzrel, mierili na mňa zbraňou. Tak som zastal a zlodejovi dal, čo chcel. Ten sa potom pobral preč, hovorí Adrián, ktorý sa v Argentíne narodil.

Najznámejšie krádeže sú horčicové“. Stačí chvíľka nepozornosti a okoloidúci na teba vyšplechne horčicu alebo kečup, ktorý sa následne pokúša utrieť a ospravedlňuje sa ti. Kým ty riešiš túto prekérnu situáciu, jeho komplic ti elegantne vytiahne z vrecka nejakú drahocennosť.

zdroj: Unsplash/Jonatan Lewczuk

Afganistan

Vojenský konflikt nie je obyčajné pouličné násilie, preto sa z celého Afganistanu stala „no go“ zóna. Svoj surový ráz pripomína nielen zvýšeným rizikom, no aj psychickým stavom svojho ľudu. 

Generácie sú poznačené vojnou, ktorá sa stala prirodzenou súčasťou ich životov.

Krásna krajina sa zmenila na pre turistov neprístupnú.

zdroj: TASR/AP/Rahmat Gul

Maroko

V posledných rokoch sa stalo veľmi obľúbenou turistickou destináciou. Ísť tam na vlastnú päsť, znamená dodržiavať určité pravidlá. V Maroku je možné takmer všetko. Nádherná krajina s exotickou chuťou korenín a orientálnej hudby okúzli takmer každé srdce.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Travel.State.Gov, insternational SOS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK