Cestovanie vstalo z mŕtvych. Slováci v roku 2021 nakupovali letenky s chuťou, vraciame sa do čias pred koronou

  • Slováci si vlani rezervovali o 88 % viac letov než v roku 2020
  • Najradšej máme Európu, zvyšok sveta mieri do USA
Cestovanie
Unsplash/Gian Cescon, Dan Senior
  • Slováci si vlani rezervovali o 88 % viac letov než v roku 2020
  • Najradšej máme Európu, zvyšok sveta mieri do USA

Svet je stále sužovaný pandémiou a počas cestovania sa preto zrejme nevyhneš aspoň nejakým obmedzeniam, ktoré s ňou súvisia. Cestovatelia však aj napriek tomu hlásia dobré správy, vlani sa cestovalo podstatne viac než v roku 2020. Aj Slováci sa približujú k predpandemickým číslam.

Vychádza to z údajov travel-tech spoločnosti Kiwi.com. Vo svojej tlačovej správe menujú aj najpopulárnejšie destinácie sveta.

O 88 % viac rezervácií

Spoločnosť Kiwi.com vo svojej tlačovej správe uvádza, že v roku 2021 sa na ich portáli uskutočnilo o 42,5 % viac rezervácií než rok predtým: „Slováci si dokonca rezervovali o 88 % viac letov,“ píšu v správe. Väčšina Slovákov smerovala do európskych destinácií.

Čísla naznačujú skutočne dobré správy. Slovenskí cestovatelia sa pomaly približujú k počtu rezervácií, ktoré uskutočnili pred pandémiou v roku 2019. V tom čase ich bolo ešte zhruba o tretinu viac.

Slováci si pri cestovaní vyberali najmä blízke mestá, dominoval napríklad Kyjev, Londýn, Praha, Brusel či Malta: „Celkovo slovenskí cestovatelia navštívili 318 miest v 84 krajinách sveta, v ktorých polovica z nich strávila v priemere tri dni.“

Najobľúbenejšími krajinami Slovákov boli Španielsko, Taliansko, Grécko, Veľká Británia a Portugalsko.

Vysvetlením môže byť to, že Európa je pre nás jednoznačne najlacnejšou destináciou z hľadiska ceny leteniek. Po nej nasleduje Ázia a Afrika.

V globálnom meradle boli najpopulárnejšie destinácie v USA, kam smerovalo najviac celosvetových rezervácií. Nasledovalo Taliansko, Španielsko, Turecko a Mexiko.

Chuť cestovať rastie

Slováci sa do sveta vyberali najčastejšie v čase, ktorý zrejme neprekvapí nikoho. Ide o letné prázdniny. Len za tri mesiace – august, júl a september – bolo zrealizovaných viac ako 45 % zo všetkých slovenských rezervácií za rok 2021.

Začiatok roka bol zasa jedným z najslabších období nielen pre Slovákov, ale tiež pre cestovateľov z celého sveta,“ konštatuje spoločnosť Kiwi. Dodávajú, že z globálnych dát vyplýva, že ľudia najviac cestovali na jeseň a v závere roka, najmä v decembri.

Oživenie cestovného ruchu spoločnosť pripisuje nízkym cenám leteniek. Podľa ich údajov priemerné ceny v rokoch 2019 až 2021 klesli o 38 %: „V porovnaní s rokom 2020 boli ceny leteniek v minulom roku asi o 14 % nižšie.“

Chuť cestovať by mala v roku 2022 naďalej rásť: „Súčasná situácia naznačuje, že s rastúcim počtom očkovaných ľudia začínajú znova dôverovať cestovaniu. Letecké spoločnosti posilňujú letové poriadky a počet zrušených letov sa znižuje. Veríme, že aj tento rok bude záujem zákazníkov rásť ako v období pred pandémiou,“ uzatvára Dočkalová.

Zdroj: Tlačová správa/Kiwi.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie