Neskutočné miesta, ktoré sa nachádzajú len pár kilometrov od Bratislavy. Je hriech ich nenavštíviť

  • Nachádzajú sa len pár kilometrov od Bratislavy, niektoré priamo v meste
  • Vybral ich pre teba cestovateľ a fotograf Michal Hertlík
pamiatky
Michal Hertlík archív
  • Nachádzajú sa len pár kilometrov od Bratislavy, niektoré priamo v meste
  • Vybral ich pre teba cestovateľ a fotograf Michal Hertlík

Máme posledný prázdninový týždeň. Preto ak neplánuješ výlet za hranice, cestovateľ a fotograf Michal Hertlík pre teba pripravil niekoľko netradičných miest, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti hlavného mesta. To preto, aby si nemusel ďaleko cestovať. 

Zaujímavé a doposiaľ neobjavené skvosty nájdeš vďaka tomuto výberu aj priamo v Bratislave. Možno okolo nich prechádzaš každý deň a ani netušíš, čo predstavujú a akú históriu si so sebou nesú. 

Bratislavské UFO 2

Jedno UFO sa nachádza v Starom meste. Stavba je opradená príbehmi a jej výstavba mala priamy súvis so zbúraním časti podhradia, Vydrice a synagógy na Rybnom námestí. UFO sa postupne z nemilosti Bratislavčanov a vlastne všetkých Slovákov dostáva. Fakty dávajú za pravdu všetkým tým, ktorí tvrdia, že ťah postaviť most a na ňom ikonickú reštauráciu s vyhliadkou na celé hlavné mesto a jeho okolie, bol dobrý a v tom čase správny. Chátrajúce okolie, židovská svätyňa, o ktorú sa v tom čase nemohla starať ani miestna židovská náboženská obec, boli spolu s nastavením obyvateľov mesta ale aj elít vhodným podhubím na búranie. A tak na masívnej oceľovej konštrukcii vzniklo UFO. 

 V Bratislave sa však nachádza ešte jeden mimozemský objekt, o ktorom vie len málokto. Michal hovorí, že vo Vrakuni, konkrétne na sídlisku Medzijarky, stojí na vyvýšenom kopčeku uprostred parku konštrukcia lietajúceho taniera.

Nájdeš ju medzi panelákmi na Bieloruskej ulici. Tie sú navyše postavené do tvaru osemuholníka, neďaleko obytného domu Pentagon. Autorom tohto málo známeho netradičného umeleckého objektu zo socialistických čias je akademický sochár Juraj Hovorka. Určite stojí za povšimnutie, návštevu a prinajmenšom malé fotografické príbehy.

zdroj: archív Michal Hertlík

zdroj: archív Michal Hertlík

zdroj: archív Michal Hertlík

zdroj: archív Michal Hertlík

UFO bolo na súčasné miesto postavené v 70. rokoch minulého storočia a slúži ako poznávacie znamenie lokality Medzijarky. Komunisti chceli totiž postaviť futuristické sídlisko, no nakoniec zostalo z celej idey len záhadné UFO,“ vysvetľuje Michal.

Majestátny stredovek

K Pajštúnu sa dá dostať niekoľkými rôznymi lesnými cestami. Aj počas najväčšej korony, kedy ľudia vyhľadávali tiché miesta v prírode bez ľudí, bol práve les pri Pajštúne vhodný na prechádzky bez rúška. K zrúcanine vedú strmé zemité cestičky s hrubými koreňmi stromov a tak ti dá výstup hlavne v záverečnej časti celkom zabrať. 

Pajštún je zrúcanina kedysi majestátneho stredovekého hradu na západnom Slovensku a nájdeš ju severne od obce Borinka v katastrálnom území Stupavy.

Pajštúnsky hrad patril do sústavy pohraničných hradov, ktoré v Malých Karpatoch chránili hranice Uhorska v 13. storočí. Od svojho vzniku si prešiel cez prsty vyše 20 majiteľov, no nakoniec bol v 18. storočí vypálený, a po spustošení napoleonskými vojskami aj kompletne zničený a opustený. 

zdroj: archív Michal Hertlík

zdroj: archív Michal Hertlík

zdroj: archiv Michal Hertlík

zdroj: archív Michal Hertlík

Do súčasnosti sa zachovali väčšinou len hradné múry, so zachovanými oknami, arkiermi, vstupmi, oblúkmi a klenbami. Michal tvrdí, že najpôsobivejšie a najtajomnejšie z celého hradu sú kamenné nosníky zvané krakorce nad vstupom v podobe groteskných maskarónov z roku 1619. Tieto kamenné levy s pitoresknými grimasami boli vytesané z piesčitého vápenca z Litavských vrchov v Rakúsku.

V priestoroch bývalého hradného nádvoria sa nachádza funkčné ohnisko a pekný verejný priestor, kde si môžeš posedieť s kamošmi na tráve a stráviť pokojne aj celé popoludnie. V zákutiach zrúcaniny nájdeš krásne výhľady na Karpaty, okolie hlavného mesta a neďaleké Rakúsko. 

Včely v múzeu

V dnešnej dobe sa včelám prikladá zvýšená pozornosť. Medu nie je dosť a včelie rodiny sa postupne zmenšujú. Hovorí sa, že keď uhynie posledná včela, zahynie aj ľudstvo. 

v tichej dedine Kráľová pri Senci sa nachádza netradičné Múzeum včelárstva. Iniciátorom jeho založenia bol Rudolf Mičieta, historik a odborník včelárstva a autor prvého diela o dejinách včelárstva na Slovensku. Múzeum začalo zhromažďovať svoje zbierky v roku 1975. Nájdeš tam dokumenty o vývoji včelárstva a jeho využívaní v rozličných oblastiach.

Exteriér múzea pripomína klasický úľ, je farebné a príťažlivé pre deti aj dospelých. Nazýva sa Včelárska Paseka, založili ju v roku 1930 a väčšinou tu nájdeš len stále expozície. 

V tej, ktorá sa nachádza sa v areáli, sú vystavené unikátne zbierky úľov používaných už v 17. storočí, debničkové úle z 18. storočia, či iné typy skutočne netradičných úľov s rozličnými tvarmi, podobami, maskami, z rôznych materiálov a farieb. V budove veľkého včelína sú medomety, lisy na medzistienky, včelárske pomôcky a potreby z viacerých období vývoja slovenského včelárstva. 

Ak sa chceš dozvedieť o včelách úplne všetko, práve v Paseke sa ti to môže podariť. 

zdroj: archív Michal Hertlík

zdroj: archív Michal Hertlík

zdroj: archív Michal Hertlík

Živá rozprávka na Myjave

Nie je to Disneyland, ale veď prečo by bol. Na Slovensku máme inakšie rozprávky, ktoré deti poznajú a majú radi. 

Tento vskutku jedinečný domček je raritou na Myjavských kopaniciach. Nachádza sa na Myjave vo Švancarovej doline v katastri obce Jablonka. Pán Viliam Wachsmuth sa tu asi pred dvadsiatimi rokmi rozhodol postaviť niečo atraktívne, čo sa mu aj podarilo. Všetko si sám navrhol a postavil podľa vlastnej fantázie iba pomocou vlastných rúk.

Hneď za bránou sa nachádza veľký gaštan, vo vnútri ktorého má sídlo troll. Domček má pomerne veľa okien a každé je iné. Keď vojdeš do domu, okamžite nadobudneš pocit, že si v kvapľovej jaskyni. Michal hovorí, že sa budeš cítiť ako v rozprávke. Všetko sa odrazu dostane do pohybu. Pravý uhol tu nenájdeš. Absolútne všetko je asymetrické.

Mozaikovitá podlaha je vytvarovaná do netradičných obrazcov. Veľmi zaujímavé sú aj schody vedúce do podkrovia, z ktorých každý schod je iný a podľa Michala pôsobia ako schody do neba.

zdroj: archív Michal Hertlík

zdroj: archív Michal Hertlík

zdroj: archív Michal Hertlík

zdroj: archív Michal Hertlík

Miléniový kríž

Vedie k nemu krásna zelená lúka, ktorú po bokoch lemujú ovocné stromy. Tie sú samozrejme najkrajšie na jar a na jeseň. Vtedy je aj samotný výstup ku Krížu doslova pastvou pre oči. 

Miléniový kríž bol postavený v roku 2000 pri príležitosti miléniového roku, ako aj na oslavu narodenia Ježiša Krista.

Nájdeš ho na vrchu Vírovská v lokalite Bočiny. Je križovatkou pre štyri obce a to Rybky, Rohov, Oreské a Smrdáky. Kríž je vysoký 27 metrov, s rozpätím 9 metrov. Sú na ňom vyznačené 4 svetové strany a 5 rôznofarebných holubíc. Tie symbolizujú svetadiely.

Dolná časť kríža je rozšírená na plochu 4×4 metre, kde je umiestnená kaplnka. Počas víkendov a sviatkov býva večer osvetlený a je viditeľný z okolitých dedín aj z veľkej diaľky. Za krížom nemusíš chodiť len za kresťanským účelom. Ľudia tu väčšinou posedávajú, kochajú sa výhľadom, a užívajú si otvorený priestor. Na druhej strane tu stretneš aj veľa veriacich, ktorí sem prídu práve s cieľom duchovnej očisty a nájsť vnútorný pokoj. Kresťanské symboly a priestory kaplnky im to umožňujú.

Krížu sekunduje niekoľko menších, podobných veľkému. Pred vstupom do kaplnky sa nachádzajú dve lavičky, tam si môžeš sadnúť, pozerať na kopce, kríž a relaxovať.

zdroj: archív Michal Hertlík

zdroj: archív Michal Hertlík

zdroj: archív Michal Hertlík

zdroj: archív Michal Hertlík

Pre viac info o cestovateľských počinoch Michala sleduj jeho Facebook a Instagram

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá