Cestovatelia pozor: Letecká doprava má v Európe podľa predpokladov skolabovať

  • Tak ako sa dočítaš o štatistikách venujúcim sa zvyšovaniu cien či rastu populácie, tak existujú aj štatistiky venujúce sa lietaniu a letiskám
  • Tie najnovšie nie sú veľmi optimistické a o dve dekády hlásia kolaps leteckej dopravy
erik-odiin-539947-unsplash
Unsplash
  • Tak ako sa dočítaš o štatistikách venujúcim sa zvyšovaniu cien či rastu populácie, tak existujú aj štatistiky venujúce sa lietaniu a letiskám
  • Tie najnovšie nie sú veľmi optimistické a o dve dekády hlásia kolaps leteckej dopravy

Organizácia Eurocontrol, ktorá sa stará o bezpečnosť letovej prevádzky v Európe prednedávnom varovala, že tento spôsob dopravy ľudia tak obľubujú, že už čoskoro bude nebezpečné lietať. Zatiaľ čo kapacita letísk povoľuje nárast už len o 16%, do roku 2040 sa ráta so zvýšeným návalom cestujúcich o 53%.

Dnes lietame denne v Európe s priemerne dvanásťminútovým meškaním, no o viac ako dve dekády to má byť už 20 minút a okrem toho bude z dôvodu bezpečnosti vo vzduchu nemožné poradiť si s približne 1,5 miliónmi letov (to znamená pravidelné meškanie pre približne 160 miliónov cestujúcich). Tento nárast bude potrebné na letiskách zabezpečiť vyšším počtom odletových hál aj pristávacích dráh, ktoré je už teraz ťažké stavať. Navyše, minútové meškanie predstavuje pre aerolinku náklady vo výške 70 eur.

Situáciu v celej Európe odzrkadľuje aj letisko v našom hlavnom meste. Bratislavské Letisko M. R. Štefánika totižto hlási z júna svoje historicky najlepšie výsledky. „V prvom polroku vybavilo letisko 901 563 cestujúcich. Je to druhý najsilnejší prvý polrok letiska v celej jeho histórii a zároveň najsilnejší za posledných 10 rokov, od roku 2008. Oproti vlaňajšiemu prvému polroku vzrástol počet cestujúcich o viac ako 165-tisíc,“ informoval predseda predstavenstva Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec. Mimoriadne úspešný bol aj rok 2017.

Eamonn Brennan, generálny riaditeľ Eurocontrolu hovorí, že veľkým problémom je nedostatok pracovných síl, ktoré letiská majú a jediné, čo im môže pomôcť, sú nové technológie. Podľa podrobnej štatistiky spojenej s predpokladmi na rok 2040 sa očakávajú v rámci lietania v Európe tri hlavné výzvy.

Po prvé to bude výzva k zvyšovaniu kapacít letísk, pretože o 22 rokov už cestujúcim nebude stačiť približne 17 z nich, po druhé je to boj so zadovážením adekvátnych služieb letiska za predpokladu, že 16 z nich už bude veľkých ako dnešný londýnsky Heathrow a po tretie prispôsobenie sa klimatickým zmenám, ktoré výrazne ovplyvnia letovú prevádzku.

Zdroj: reuters.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech