Cestovateľský festival Cestou necestou v Bratislave

hhh
ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Ako prejsť 8 900 kilometrov pešo a nestratiť všetky ponožky? Čo robiť, keď ti v Afganistane nezoberú len batoh, ale aj ilúzie? A dá sa na Maldivy ísť za cenu dovolenky v Chorvátsku?

Odpovede na tieto aj mnohé ďalšie otázky prinesie jesenný cestovateľský festival Cestou necestou v Bratislave, ktorý ponúkne desiatky prednášok, diskusií a stretnutí s ľuďmi, ktorí dokazujú, že sny sa dajú premeniť na realitu.

Počas niekoľkých dní sa v hlavnom meste predstavia cestovatelia, dobrodruhovia a fotografi, ktorí objavovali svet doslova na všetky spôsoby – pešo, na bicykli, autom, stopom či na plachetnici. Festival ponúkne viac ako štyridsať prezentácií z piatich kontinentov a doplnia ho aj tematické diskusie o sólo cestovaní, práci a dobrovoľníctve v zahraničí či o tom, čo jesť a nejesť na cestách. Novinkou tohto ročníka bude „speak dating“ – netradičná cestovateľská zoznamka, kde si ľudia môžu nájsť nových parťákov na cesty alebo jednoducho stretnúť rovnako naladených ľudí.

Zúberová Patrícia (Dusa putnicky) – Z Gobi po Karakoram 7 tvárí Ázie (13)
zdroj: Zúberová Patrícia

Medzi najväčšie lákadlá programu patrí rozprávanie Ivky Smolkovej, prvej Slovenky s prestížnym titulom Triple Crown. Po tom, čo prešla Pacifickú hrebeňovku, Continental Divide Trail a Appalachian Trail, sa rozhodla svoje cesty spojiť do jedného celku a prejsť peši z Kanady až na Floridu – 8 900 kilometrov za 315 dní. Silný zážitok ponúkne aj Šebastián Bok, ktorý sa po úspešnej minuloročnej prednáške vracia s cestovateľským stand-upom o dobrodružstvách z Iraku, Iránu a Afganistanu, kde čelil aj nečakanému prepadu.

Festival prinesie aj príbehy Ondreja a Zuzany Brichtovcov, ktorí sa vydali na 43-ročnom nákladiaku až do Tibetu, či rozprávanie Rolanda Víznera o putovaní po menej známych miestach Angoly a Namíbie. O Afrike porozpráva aj Laco Branický, ktorý sa na bicykli vydal zo Slovenska až na najjužnejší bod kontinentu – Strelkov mys. Po deviatich rokoch sa na pódium vráti Lucia Tužinská, ktorá preplávala 13 000 námorných míľ na deviatich plachetniciach.

Zúberová Patrícia (Dusa putnicky) – Z Gobi po Karakoram 7 tvárí Ázie (18)
zdroj: Zúberová Patrícia

Program bude tradične rozdelený podľa regiónov. Afrika sa predstaví od dobrovoľníctva v Ghane cez Madagaskar, Ugandu a Namíbiu až po extrémne výpravy naprieč Saharou. Ázia ponúkne rozprávania z Iraku, Tibetu, Saudskej Arábie, Nepálu či Maldivov, Európa zasa treky v Pyrenejách, Karavankách a Fagaraši, Camino de Santiago, Island či cestovanie karavanom s deťmi. Návštevníci sa prenesú aj do Južnej Ameriky a Karibiku – do Peru, Kolumbie a Francúzskej Guyany, a nechýba ani Austrália, Nový Zéland či Severná Amerika.

Okrem prednášok sa návštevníci môžu tešiť na sériu diskusií, ktoré otvárajú témy ako sólo cestovanie, ženy na cestách, autonómne karavanové expedície, život a práca v zahraničí či cestovanie s deťmi. Festival sa tak stáva nielen priestorom na zdieľanie zážitkov, ale aj na výmenu praktických skúseností a inšpirácií.

Zúberová Patrícia (Dusa putnicky) – Z Gobi po Karakoram 7 tvárí Ázie (9)
zdroj: Zúberová Patrícia

„Každý rok sa snažíme priniesť nielen nové príbehy, ale aj nové formáty. Cestovanie nie je len o miestach, ale aj o ľuďoch – a práve títo ľudia stoja za festivalom Cestou necestou. Ich odvaha, humor aj pokora sú tým, čo nás spája,“ hovorí organizátor Michal Knitl, ktorý sám vystúpi s dvoma prezentáciami o dlhých peších trekoch v Európe. Festival Cestou necestou vznikol v roku 2013 a dnes je najväčším cestovateľským festivalom na Slovensku. Každoročne prináša viac než sto podujatí v rôznych mestách a vyše dvestopäťdesiat prezentácií od slovenských aj zahraničných dobrodruhov. Jesenné podujatie v Bratislave patrí k vrcholom sezóny a tradične ponúka jedinečnú atmosféru plnú inšpirácie, humoru a ľudských príbehov.

Viac informácií a kompletný program nájdete na tu.

Čítaj viac z kategórie: PR

Najnovšie videá

Trendové videá