Cestovateľský hit Slovákov sa opäť otvára, nepustí však každého. Okúpeš sa tu v mori a nadýchneš sa histórie

  • Do Izraela budú môcť pricestovať cudzinci, ktorí sú úplne zaočkovaní a od druhej dávky ešte neuplynulo šesť mesiacov
  • Povolenie sa týka aj turistov, ktorí dostali posilňujúcu dávku očkovacej látky
pjimage - 2021-10-22T200211.411
Unsplash/Cole Keister Unsplash/Jue Huang
  • Do Izraela budú môcť pricestovať cudzinci, ktorí sú úplne zaočkovaní a od druhej dávky ešte neuplynulo šesť mesiacov
  • Povolenie sa týka aj turistov, ktorí dostali posilňujúcu dávku očkovacej látky

Izraelskí lídri navrhujú znovuotvorenie krajiny pre úplne vakcinovaných turistov od 1. novembra. Tento krok prichádza v čase, keď sa krajina vynára zo štvrtej vlny pandémie koronavírusu.

V júli Izrael odštartoval kampaň zaočkovania posilňujúcou dávkou a tretiu dávku vakcíny konzorcia Pfizer-BioNTech ponúkol prakticky všetkým obyvateľom vo veku nad 16 rokov. Zdá sa, že táto kampaň dostala šírenie koronavírusu pod kontrolu.

Úrad izraelského premiéra Naftaliho Bennetta uviedol, že do krajiny budú môcť pricestovať cudzinci, ktorí sú úplne zaočkovaní a od druhej dávky ešte neuplynulo šesť mesiacov, alebo v ostatnom období dostali posilňujúcu dávku očkovacej látky. Povolenie vstupu turistov prichádza pred rušným vianočným obdobím, kedy desaťtisíce zahraničných návštevníkov zvyčajne cestujú do Jeruzalema a Betlehema.

Cestovateľský hit

Ak si o Blízkom východe myslíš, že je to samá púšť a ťavy kráčajúce nehostinnou krajinou, Svätá zem zmätie tvoje mylné predstavy. Väčšina filmov, ktoré zobrazujú Blízky východ, sa popravde natáča inde – najmä v saharských oblastiach Maroka, teda tisíce kilometrov odtiaľto v Afrike.

Izrael je skvelou dovolenkovou destináciou pre všetky druhy turistov. Na svoje si tu prídu turisti, ktorých zaujíma história, milovníci adrenalínu a aj ľudia, ktorí chcú spoznávať pamiatky. V krajine máš možnosť stretnúť ortodoxných Židov, starých etiópskych mníchov, koptských kresťanov a do toho bude nad nimi zvolávať na modlitbu moslimský muezín. Jednoducho takýto etnicky a nábožensky pestrý guľáš na malom priestore by si inde hľadal márne.

zdroj: Unsplash/Shai Pal

Rajom pre potápanie je predovšetkým Červené more, v ktorom sa môžeš aj okúpať. „Zaplávať“, alebo skôr poležať na hladine, si však môžeš aj v Mŕtvom mori. Po zdravom kúpeli môžeš vyjsť na hory do posvätného Jeruzalema, kde sa na pár dní zastavíš nasávať neuveriteľnú atmosféru, po večeroch skúšať miestnu úžasnú kuchyňu, vychutnávať šišu na ulici, kým sa vyberieš ďalej na sever až do úrodnej Galiley, na vojnou ostrieľané Golany a konkrétne na vrch Hermon, kde si neďaleko púšte zalyžuješ.

Návšteva Izraela sa dá podľa každoročne pripravovaných odporúčaní a máp pre cestovateľov z hľadiska bezpečnosti prirovnať k návšteve iných, bežných európskych krajín. 

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie