Cestovný ruch potrebuje injekciu na oživenie. Táto krajina ti pri návšteve preplatí značnú časť letenky

  • Vláda pre letecké spoločnosti vyčlenila nemalú sumu peňazí
  • Cieľom je opäť prebrať odvetvie cestovného ruchu
Ilustračný obrázok
pixabay/Julieshoots,pixy/Anne Fonda
  • Vláda pre letecké spoločnosti vyčlenila nemalú sumu peňazí
  • Cieľom je opäť prebrať odvetvie cestovného ruchu

Odvetvie cestovného ruchu utrpelo asi najviac zo všetkých. Cestovným kanceláriám, hotelom aj leteckým spoločnostiam príjmy klesali z mesiaca na mesiac. Množstvo krajín preto už teraz hľadá plány, ktoré by pomohli k obnove cestovného ruchu. Austrália situáciu vzala pevne do vlastných rúk. Na plány, ktoré by mali viesť k prebudeniu austrálskeho turizmu, si vláda vyčlenila 1,2 miliardy.

Koronakríza si vyžiadala ďalšiu obeť. Je ňou populárna kaviareň, ktorú Bratislavčania milovali

Dotácia 800 000 leteniek

Štát sa rozhodol, že domáci turizmus preberú doplácaním súm zľavnených leteniek. Austrálčania tak budú môcť lietať za nižšie sumy do niekoľkých domácich destinácii, za podpory štátu.

Podľa predsedu vlády Morrisona má tento plán predstavovať spôsob, akým je možné v krajine obnoviť turizmus, ktorý bol pandémiou výrazne zasiahnutý. Zatiaľ čo predseda vlády označil spomínaný plán, ktorý zahŕňa dotáciu 800 000 vnútroštátnych leteniek za plán zotavenia, niektorí z oblasti cestovného ruchu a hoteliérstva tento balík kritizovali. Podľa nich je takto podpora zacielená iba na letecké podniky. Príliš nadšení neboli ani klimatickí aktivisti.

Portál The Guardian uvádza, že spoločnosti Qantas a Virgin Australia zlacnené lety ocenili. Poukazujú však aj na to, že cestovanie Austrálčanov závisí od štátov, ktoré udržia svoje hranice otvorené.

Lietadlo
zdroj: pixybay/Pexels

Destinácie budú pravdepodobne pribúdať

Zľavnené letenky si budú môcť Austrálčania rezervovať od 1. apríla do konca júla. To, kedy sa zrealizuje prvý let, však ešte nie je úplne jasné. Zľava, ktorú vláda ponúka, však zahŕňa lety do konca decembra.

Obyvatelia si budú môcť vybrať medzi 13 ponúkanými destináciami. Austrália však nevylúčila, že do zoznamu nepribudnú aj ďalšie miesta. Kľúčovým cieľom je motivovať Austrálčanov k dovolenkám na domácej pôde. Využiť ich samozrejme môžeš aj ty, ak budeš chcieť cestovať v rámci Austrálie.

Portál ABC uvádza, že konkrétne trasy aj presný počet leteniek sa budú odvíjať od dopytu. Odhaduje sa však, že každý týždeň bude ponúknutých približne 46 000 leteniek za polovičné ceny, väčšinou v spolupráci s leteckými spoločnosťami Qantas, Virgin a Jetstar. Predseda vlády uvádza, že tento balík peňazí nepodporí len letecké spoločnosti, ale nepriamo aj hotely a kaviarne, ktoré turisti navštívia počas svojej dovolenky.

Australia
zdroj: pixy/Anne Fonda

Cesta do neznáma

Zatiaľ sa letecké spoločnosti s krízou vyrovnávajú po svojom. Spoločnosť Qantas napríklad spúšťa takzvané „záhadné lety,“ ktoré majú podporiť domáci cestovný ruch v celej Austrálii a pripomenúť dávne časy. Celodenné výlety, počas ktorých cestujúci pri nastupovaní nepoznali cieľ, boli totiž populárne v 90. rokoch.

Turisti teda nebudú vedieť, kam cestujú. Konečnú zastávka sa dozvedia až po pristátí. BBC uvádza, že celodenný balíček ponúka aktivity zahŕňajúce obedy pre labužníkov až po šnorchlovanie na tropických ostrovoch.

Zdroje: The Guardian, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech