Cez nový interaktívny web od NASA zažiješ misiu Apollo 11 na vlastnej koži

  • NASA vydala k 50. výročiu pristátia ľudstva na mesiaci interaktívny web
  • Zachytáva misiu Apollo 11 v reálnom čase
  • Prístup k nemu má každý
  • NASA vydala k 50. výročiu pristátia ľudstva na mesiaci interaktívny web
  • Zachytáva misiu Apollo 11 v reálnom čase
  • Prístup k nemu má každý

Presne pred 50. rokmi pristál na mesiaci lunárny modul Apollo 11. Prvý pozemšťan, ktorý v ňom letel a ktorého noha vstúpila na mesačný povrch, bol americký astronaut Neil Alden Armstrong. Výrokom „Je to malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo“ sa zapísal do svetových dejín a spolu s Buzz Aldrinom a zvyškom posádky sa stali počas deviatich dní expedície v roku 1969 najslávnejšími ľuďmi na svete.

Zásluhu na šťastnom dolete však mala nielen dvojica astronautov, ale aj desiatky inžinierov z vesmírneho strediska v americkom Houstone. Ich prácu v priamom televíznom prenose sledovalo až 500 miliónov divákov.

zdroj: Ilustračné foto pixabay.com

Interaktívny web od NASA

Práve pri príležitosti 50. výročia tejto významnej historickej udalosti sa americký Národný úrad pre letectvo a vesmír NASA rozhodol fanúšikov vesmíru potešiť a priblížiť im ako to na reálnej misii Apolo 11 v tej dobe vyzeralo.

Interaktívny web Apollo 11 Real-Time Mission Experience zavedie návštevníka priamo do kontrolného strediska v Houstone. Nájde aj množstvo originálnych fotiek a videí z misie v 69.

zdroj: apolloinrealtime.org

Počuť aj čítať môžeš komunikáciu medzi kontrolným strediskom a astronautmi v module. Všetko je zosynchronizované a účastníci letu si tak môžu užiť autentický zážitok a to hneď z viacerých uhľov pohľadu.

Viac čítaj tu >> NASA ukázala vzácne zábery vzoriek, ktoré pred 50 rokmi prinieslo Apollo 11

Tie zachytávajú komunikáciu medzi jednotlivými oddeleniami, ktoré sa podieľali na bezpečnej misii. Dá sa zistiť, o čom hovorili lekári, odborníci na trajektóriu leto alebo členovia posádky, ktorí sa nachádzali v module.

Je taktiež počuť ikonický hlas Jacka Kinga, dlhodobého komentátora NASA, ktorý celú misiu sprostredkoval verejnosti.

Zdroj: NASA.gov, Apolloinrealtime.org, sk.wikiquote.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK