Slováci dostávajú pozvanie na tretiu dávku, aj keď na ňu ísť nemajú. Vypukol obrovský chaos, štát označil vinníka

  • Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský upozorňuje, že zoznam na pozvánky na tretiu dávku pochádza od poisťovní
  • „Je to pozvánka, môžete ju odmietnuť,“ tvrdí minister
Lengvarský politika Slovensko
TASR/Jaroslav Novák
  • Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský upozorňuje, že zoznam na pozvánky na tretiu dávku pochádza od poisťovní
  • „Je to pozvánka, môžete ju odmietnuť,“ tvrdí minister

Na tlačovej besede po rokovaní vlády Vladimír Lengvarský reagoval na nesprávne doručovanie pozvánok na tretiu očlovaciu dávku ľuďom, ktorí nezapadajú do ohrozenej skupiny. Viacerým obyvateľom vraj mala prísť pozvánka na takzvaný booster aj napriek ich priaznivému zdravotnému stavu.

V takom prípade minister Lengvarský tvrdí, že ľudia môžu dávku aj odmietnuť. „Je to pozvánka, stále sa dá odmietnuť.“ Z akého dôvodu dochádza k chybovosti, povedať nevie. Zoznamy prichádzajú z poisťovní. Poisťovne však hovoria, že robia iba to, čo im prikázalo Ministerstvo zdravotníctva.

Otáznymi sú aj ľudia, ktorí Covid-19 prekonali a nevedia, či je pre nich tretia dávka určená. Podľa slov ministra zdravotníctva počas zajtrajšieho dňa prerokuje túto otázku s konzíliom odborníkov a dozvie sa, ako bola tretia dávka v rámci prekonania ochorenia komunikovaná.

Možné zhoršenie, no nepravdepodobné sprísnenie pravidiel cestovania

Lengvarský nevylučuje, že sa po Pamiatke zosnulých pandemická situácia zhorší. „Po Dušičkách môže dôjsť k nárastu, ten sa prejaví v nasledujúcich dňoch, ministerstvo však nevie predikovať, koľko ľudí bude cestovať a aké veľké kolektívy budú tvoriť. Vieme len odporučiť, aby necestovali všetci naraz, rovnako sa vyhli preplneným cintorínom.“

Zavedenie obmedzenia cestovania či celoplošného testovania minister vylúčil.

Presun pacientov v rámci okresov

Čo minister vylúčiť nevie, je odklad tzv. bielej medicíny, a teda klasických zákrokov pri zhoršení situácie v rôznych okresoch. Do rušenia zákrokov však nemocniciam vstupovať nechce, keďže ich mikromanažment doposiaľ fungoval dobre.

Presuny pacientov v rámci krajiny sa dejú už teraz, nie je vylúčená ani medzinárodná pomoc v prípade nepriaznivého vývoja situácie.

„Zatiaľ sú pacienti prevážaní len na úrovni krajov, a to na základe spolupráce krajských koordinátorov a tímu, ktorý to riadi a vidí, ktoré lôžka sú voľné.“

Zdroj: TK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie