Chata Kamienka sa dočkala dokonalej premeny. Z bývalej útulne je dnes moderný priestor

  • Kamenná chata pod vrcholom Chopku je treťou najvyššie postavenou chatou na Slovensku a nachádza sa v nadmorskej výške 2023 metrov nad morom
  • Pôvodná chata tu stála už od 50. rokov minulého storočia, no bývalá útulňa je dnes dávno preč
  • Partia nadšencov tzv. Kamienke vdýchla nový život a moderný interiér je jeho súčasťou
wWa0cu7CNREW3BMpYaI6C52Z4KB8kI
Rules/Tomáš Manina
  • Kamenná chata pod vrcholom Chopku je treťou najvyššie postavenou chatou na Slovensku a nachádza sa v nadmorskej výške 2023 metrov nad morom
  • Pôvodná chata tu stála už od 50. rokov minulého storočia, no bývalá útulňa je dnes dávno preč
  • Partia nadšencov tzv. Kamienke vdýchla nový život a moderný interiér je jeho súčasťou

Bolo to v polovici minulého storočia, keď sa pod vrcholom Chopku začalo s výstavbou lanovky a Kamenná chata slúžila robotníkom ako útulňa. Neskôr si tu svoje odžili vysokoškoláci, ktorí sa postarali o stavbu chodníkov, po ktorých chodíme aj dnes, ku koncu bola chata bufetom a aj súkromným sezónnym bývaním. Až v roku 1996 sa našla partia nadšencov, ktorí z tzv. Kamienky urobili tradičnú vysokohorskú chatu s celoročnou prevádzkou. Chata prešla prvou veľkou rekonštrukciou. Pribudla terasa, nocľaháreň.

Ako je to dnes?

Od roku 2016 bolo opäť z priestorov chaty na Chopku počuť búchanie a klopkanie. Jej majitelia sa totižto pustili do ďalšej vlny obnovy, no a rozhodne sa nejedná len o kozmetické zmeny. Kamienka dostala väčšiu jedálenskú časť, nové veľké okná, ktoré dnu vháňajú dostatok potrebného svetla a šetria energiu, vymenil sa vstup do chaty a aj strešná krytina. Celú chatu dnes vykuruje ústredné kúrenie, zabudovaná je aj rekuperácia. Nuž a ten interiér… (fotogalériu nájdeš nižšie v článku).

Moderný, no stále tradičný

Pravdepodobne najväčšou výzvou pre interiérových dizajnérov bolo zachovať atmosféru horskej chaty vďaka materiálom. Aj preto pravdepodobne štúdio Rules pod vedením Ing.arch. Márie Dida stavilo na prirodzenú krásu kameňa, dreva a pohľadového betónu. Priznané drevené trámy a obloženie, „nahé“ žiarovky, jednoduché sedenie a z času na čas štipka kovu pôsobia industriálne, no zároveň dostatočne útulne na to, aby si tu teplý čaj či polievku vychutnali všetci nadšenci hôr.

Pohrali sa s detailmi

Aj na drobnostiach záleží. Preto si pri najbližšej návšteve Kamienky, ktorá je pomyselným stretávacím bodom Horehronia s Liptovom všimni, že na bare sa črtá panoráma tatranských vrchov, pár červených stoličiek má podporiť chuť do jedla, tkané koberce a ovčie kože pripomenúť tradície. Ani funkčnosť interiéru nezaostáva. Drevené lamely na stenách nie sú len tak náhodou, no je možné ich premeniť na vešiaky.

Štúdio Rules na svojom webe o celej práci na tomto jedinečnom priestore priznalo: „Aj keď to tak na prvý pohľad nemusí vyzerať, prerobený interiér sme vytvorili na rovnakých hodnotách ako mal jeho predchodca. Priestor novej Kamienky je pekný v autentickej drsnosti jeho stavebných materiálov, ktoré sme navrhli bez dodatočných povrchových úprav a ponechali v ich prirodzených prevedeniach. Samozrejme, nový interiér sa vyznačuje priestrannosťou, a preto bude vždy postrádať stiesnenú útulnosť svojho predchodcu, ale presne to bolo zmyslom rozšírenia – poskytnúť kvalitnejšie služby a vyšší komfort väčšiemu množstvu hostí.“

Na koniec len dodávame, že dielo by malo byť dokončené už v tomto roku a je realizované len z vlastných prostriedkov.

Zdroj: kamennachata.sk, rules.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá