Chcel by si aj po debakli s Čechmi fandiť priamo v Lotyšsku? Štvrťfinále je drahé, a aj tak sa naň asi nedostaneš

  • Slovenskí hokejisti predsa len postúpili do vyraďovacej fázy turnaja
  • Možnosť fandiť im v boji o medaily priamo na štadióne s národnou vlajkou je však len veľmi malá
  • Dôvodom sú vysoké ceny, obmedzená kapacita a podmienka o prekonaní COVID-19 alebo zaočkovaní priamo v Lotyšsku
TASR - Jaroslav Novák
  • Slovenskí hokejisti predsa len postúpili do vyraďovacej fázy turnaja
  • Možnosť fandiť im v boji o medaily priamo na štadióne s národnou vlajkou je však len veľmi malá
  • Dôvodom sú vysoké ceny, obmedzená kapacita a podmienka o prekonaní COVID-19 alebo zaočkovaní priamo v Lotyšsku

Slovenskí hokejisti si vďaka dobrému štartu do turnaja, kedy v prvých troch zápasoch v skupine A vyhrali súboje s Bieloruskom (5:2), Veľkou Britániou (2:1) aj výberom z Ruska (3:1), po prvýkrát od roku 2013 zabezpečili postup do štvrťfinále. 

Bodová kalkulačka hlásila istotu vstupu do vyraďovacej play-off fázy majstrovstiev sveta 2021 v Rige už potom, ako v pondelok Rusko zdolalo Švédsko, ktoré tak definitívne zostalo mimo postupovej štvorice. 

Náhly záujem o majstrovstvá sveta

Zdá sa, že postup mladučkej slovenskej zostavy ďalej prekvapili asi každého. TASR informovala, že útočník Pavol Skalický sa už pred turnajom s realizačným tímom dohodol, že nastúpi len prvých šesť stretnutí, a potom „z osobných dôvodov“ odcestuje domov. Domáce médiá, napríklad Sport24.sk špekulujú, že ho čaká svadba, čo vyvolalo aj niekoľko otáznikov o tom, či tréneri pred MS nemali uprednostniť iných hráčov. 

RTVS zas operatívne zmenila svoj plán komentovať všetkých 64 stretnutí majstrovstiev sveta len na diaľku kvôli prísnym pandemickým opatreniam a sťaženému prístupu k hráčom, kedy rozhovory v prestávkach medzi tretinami prebiehajú len cez internet a videohovor. 

Od soboty je v Rige klasický štáb a trio komentátorov Matej Hajko, Pavol Gašpar a Boris Valábik zápasy komentujú na vlastné oči priamo z tribúny. „Cítili sme potrebu ešte viac priniesť divákom na obrazovky energiu, ktorú naši chlapci dávajú v zápasoch,“ vysvetľuje práve Hajko, zároveň riaditeľ sekcie športu v našej verejnoprávnej TV.

Tá si od kroku sľubuje hlavne „presnejšie“ komentovanie. „Komentovať hokej z monitora je veľmi náročné. Z miesta dokážeme vidieť veľa toho, čo nie je vo finálnom televíznom výstupe. To dokážeme navyše sprostredkovať divákom,“ dodáva Hajko.

zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Nadšenie z postupu do štvrtkového štvrťfinále síce kazí debakel so Švajčiarskom (1:8) a vysoká prehra s rivalmi z Českej republiky (3:7), no s uvoľňujúcimi sa protipandemickými opatreniami po celom svete určite mnohých fanúšikov hokeja zaujíma, či našim teoreticky môžu fandiť aj naživo, priamo na tribúnach, prípadne, či si budú môcť pozrieť aspoň súboje iných hokejových veľmocí ako je Rusko, Fínsko či USA o medaily.

Pre Slovákov majstrovský hokej opäť až o rok

Rozhodnutie o tom, či sa na šampionát dostanú diváci, bolo búrlivé aj v samotnom Lotyšsku, informuje insidethegames

MS 2021 sa pôvodne mali konať aj v Bieloruskom Minsku, no Lukašenkovej krajine, v ktorej napríklad domácu futbalovú ligu neprerušili ani počas najväčších denných prírastkov nových nakazených ochorením COVID-19, boli nakoniec majstrovstvá odňaté. Dôvodom však nebola korona, ale sankcie pre nedemokratický režim, ktorý v posledných mesiacoch násilne potláča protesty proti sfalšovaným voľbám a obmedzenej slobode prejavu. Štrajkovali totiž aj najväčší sponzori moderného hokeja, ktorí si chceli uchrániť svoj imidž. 

Šampionát sa teda koná výsostne v Rige, ktorá je podľa aktuálnych opatrení na stránke MZV na cestovateľskom semafore v zelenej krajine. Vstup do Lotyšska je však naďalej pomerne obmedzený. Musíš vypĺňať elektronický dotazník a preukázať sa PCR (nie antigénovým) testom starším menej než 72 hodín. Výnimku majú zaočkovaní a osoby po prekonaní COVID-19.

Hoci však lotyšský parlament prehlasoval premiéra Krišjānisa Kariņša a jeho ministra zdravotníctva ešte v máji a dovolil tak vstup divákov na šampionát, IIHF spolu s organizátormi nabrala odvahu pustiť ich na tribúny až od 1. júla, teda posledného dňa skupinovej fázy a nášho zápasu s Českom.

Slovensko hokej lístky
zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Smutnou správou je, že možnosť dostali iba osoby žijúce v Lotyšsku. Cudzinci teda majú smolu, hoci sa diskutuje aspoň o výnimke pre susedné Fínsko.

Diváci musia byť zaočkovaní priamo na území Lotyšska, a to dokonca oboma dávkami vakcíny, prípadne musia mať potvrdenie o prekonaní ochorenia. 

Ceny nie sú práve ľudové

Do Riga arény sa tak či tak nedostane viac než 2 660 divákov, v Olympijskom športovom centre je kapacita len 1 058 divákov, informuje IIHF.

Vstupenky na posledný zápas Slovenska stáli 110 eur, za štvrťfinále musia domáci dať 165 eur. Semifinálová vstupenka je za 220 eur, zápas o bronz stojí 280 eur a finále až 340 eur. 

Organizátori priznávajú, že ide o vyššie ceny, ktoré však majú aspoň trochu pomôcť beznádejne stratovému tímu organizátorov. 

Zdroje: Sport24.sk, RTVS.sk, insidethegames.bz, IIFH

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech