Chcel by si žiť ako Avatar? Ukrajinci vymysleli mrakodrap zo stromov, poschodia sú postavené z konárov

  • Mrakodrap s názvom Living Skyscraper bude využívať množstvo geneticky modifikovaných rýchlorastúcich stromov
  • „Mrakodrapový strom“ je samostatný živý organizmus s vlastným koreňovým systémom
Living Skyscraper For New York City/eVolo
Living Skyscraper For New York City/eVolo
  • Mrakodrap s názvom Living Skyscraper bude využívať množstvo geneticky modifikovaných rýchlorastúcich stromov
  • „Mrakodrapový strom“ je samostatný živý organizmus s vlastným koreňovým systémom

Zohľadnenie ekologických kritérií dizajnu a architektúry bude v blízkej dobe nevyhnutnou súčasťou každého návrhu. Na výstavbu biznis centier, ale aj obytných domov je potrebné množstvo energie a surovín. Rozumné hospodárenie s energiami znamená využitie všetkých možností jej šetrenia. Medzi efektívne systémy patria napríklad solárne zariadenia, ktoré využívajú najdostupnejšiu a najčistejšiu formu obnoviteľnej energie. 

V súčasnosti si mnohí architekti či dizajnéri uvedomujú, že architektúra sa bude musieť zmeniť, a aj preto už od roku 2006 vo svete prebieha súťaž eVolo Skyscraper Competition, ktorej cieľom je pripraviť návrhy a priniesť spôsoby, ako postaviť budovy s čo najväčším ohľadom na životné prostredie.

Vieš si predstaviť, že by si žil v v mrakodrape zo stromov?

Ekologický koncept výškovej budovy

Unilad informuje, že tento rok vyhrala súťaž skupina architektov z Ukrajiny, ktorí navrhli živý mrakodrap pre mesto New York. Výherný projekt, ktorý nesie názov Living Skyscraper For New York City, bude využívať množstvo geneticky modifikovaných rýchlorastúcich listnatých stromov z tvrdého dreva, ktoré by boli vysadené v špeciálne upravenej pôde.

Potom by z nich vyrástli skutočne udržateľné výškové bytové alebo kancelárske priestory. „Aj keď je to zjavne pritiahnuté za vlasy, je to šikovný nápad,“ píše sa na stránke súťaže o výhernom projekte.

zdroj: Living Skyscraper For New York City/eVolo

Ide teda o ekologický koncept výškovej budovy. Myšlienka je síce stále v teoretickej rovine, no tento projekt dokázal vyhrať súťaž, kde mal ďalších 500 konkurentov. Unilad ďalej uvádza, že ak bude strom geneticky upravovaný, bude mať tvar mrakodrapu. Poschodia v budove by boli vytvorené z konárov a existujú dokonca návrhy na tvorbu nábytku zo stromov.

„Veríme, že integráciou geneticky modifikovaných stromov počas ich rastu a použití v architektúre dokážeme obnoviť rovnováhu medzi digitalizovanými megamestami a zdrojmi Zeme, ktoré sa postupne vyčerpávajú,“ vysvetľovali svoj koncept v prihláške do súťaže ukrajinskí architekti.

V Číne vyrastie ďalší architektonický skvost. Pôjde o „obývačku mesta“ s vlastným parkom či jazerom

Budova bude rásť 15 rokov

Tím ďalej poznamenal, že „mrakodrapový strom“ je samostatný živý organizmus s vlastným koreňovým systémom, zavlažovaním, a jeho súčasťou budú aj vlastne mechanizmy, ktoré sa oň budú starať.

zdroj: Living Skyscraper For New York City/eVolo

Tento systém by mohol skrášliť a aj úplne zmeniť mestské scenérie a znížiť emisie. „Takéto budovy by však na prežitie potrebovali vodu a hnojivo,“ dodal jeden z architektov Andrii Lesyuk s tým, že budova môže „vyrásť“ už o 15 rokov.

Modifikované stromy totiž rastú oveľa rýchlejšie ako bežné. „Pomocou špeciálnych vodiacich systémov dokážeme vypestovať mrakodrap,“ povedal. V súčasnosti sa snažia čo najskôr začať s realizáciou.

Na druhom mieste sa umiestnil mrakodrap Lluvioso. Navrhli ho izraelskí architekti Amit Deutch, Roni Dominitz a Tamar Kerber a predstavuje mrakodrap, ktorý zhromažďuje dažďovú vodu pre okolité štvrte v Mexico City.

Zdroje: Unilad, eVolo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá