Chceli byť bez okuliarov, no takmer prišli o zrak. Známa súkromná klinika lieta v problémoch

  • Majiteľom kliniky je uznávaný lekár Ivo Ďurkovič
  • Prípadmi sa zaoberá polícia aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou
oko, operácia
Unsplash/Akram Huseyn, Egon Vikhrev
  • Majiteľom kliniky je uznávaný lekár Ivo Ďurkovič
  • Prípadmi sa zaoberá polícia aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

Ubehol týždeň od medializovania fiaska v jednej z bratislavských nemocníc, kedy bolo pacientovi pri minuloročnej operácii odstránené zlé oko. Táto situácia otvorila tajomnú komnatu a denník SME dnes informoval o tom, že na rováši má aj populárna očná klinika.

O svojej skúsenosti sa s denníkom podelila slovenská herečka Michaela Szöcsová, ktorá zákrok absolvovala v laserovom centre Cornea pri Apollo Business centre na Prievozskej ulici v Bratislave. Toto centrum spadá pod očnú kliniku iClinic a meno jej majiteľa sa spája so šéfom hokejového klubu Bratislava Capitals a zároveň lekárom Ivom Ďurkovičom. 

Ako uviedla herečka, cieľom operácie bolo zbaviť ju dioptrií. O svojom nepríjemnou zážitku, ktorý ju takmer obral o zrak, sa rozhodla hovoriť až po 3 rokoch. Herečka vysvetlila, že problém jej robilo akékoľvek svetlo, dokonca aj denný svit. V dôsledku toho bola nútená stráviť dlhé týždne v posteli v tme a so zatvorenými očami. 

Na celej situácii je najsmutnejšie to, že herečka nie je jediná, kto má s konkrétnou klinikou problémy. Denník SME našiel ďalších 7 bývalých pacientov kliniky, ktorí sa vyjadrili, že ich podnety rieši buď polícia, alebo Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Na kliniku dokonca niektorí podali trestné oznámenia.

Video postavené na emóciách

Na vyjadrenie očnej kliniky iClinic nebolo potrebné dlho čakať. Uverejnila ho na sociálnej sieti s tým, že článok je tendenčný a účelovo selektuje negatívne informácie o operáciách na klinike. „ Tie nezodpovedajú skutočnosti, pretože čitateľovi ponúkajú iba skreslenú a subjektívnu interpretáciu, špekulácie a domnienky,“ uvádza klinika.

Logo

Redaktor Startitup s.r.o.

1300 - 2000 €
mesačne
mesačne

Fakty, ktoré by mali svedčiť v prospech kliniky, sú podľa stanoviska denníkom SME zamlčané. „Väčšinu článku a celé video postavil na emóciách, ktorými hrubo manipuluje verejnú mienku.“

V stanovisku sa tiež píše, že celý kolektív kliniky pozostávajúci z kvalifikovaných odborníkov a členov mnohých zahraničných oftalmologických spoločností a ďalších nemedicínskych zamestnancov je hlboko znepokojený. 

„V iClinic sme v roku 2021 vykonali vyše 20-tisíc operácií, prinášame pacientom kvalitnú starostlivosť aj vďaka svetovo najmodernejším technológiám,“ píše klinika a dodáva, že medzi jej klientov patria známe osobnosti zo sveta športu. Mnoho spokojných pacientov pochádza najmä z Rakúska, Nemecka a Švajčiarska.

„Naším cieľom je liečiť pacientov a pomáhať im. Preto sme sa rozhodli, že ochranu dobrého mena našej kliniky budeme riešiť všetkými dostupnými zákonnými prostriedkami,“ upozorňuje klinika na záver. 

Muž prišiel o zdravé oko

22. júna Slovenskom otriasla informácia, ktorej dodnes mnohí nerozumejú.

V bratislavskej Nemocnici Ružinov totiž vyoperovali pacientovi nesprávne oko. V dôsledku toho prišiel o obe oči. Lekárka, ktorá operáciu viedla, už vraj s pacientmi nepracuje a nemocnica už zaviedla viaceré opatrenia. O udalosti informoval portál Teraz.sk

Nemocnica poskytla pacientovi a jeho rodine plnú súčinnosť pri zmiernení následkov, a to zdravotníckeho, psychologického aj sociálneho charakteru. Veľmi citlivo vnímame túto tragickú udalosť, samozrejme, s dotknutými komunikujeme a budeme nápomocní vo všetkých smeroch,“ cituje hovorkyňu univerzitnej nemocnice Evu Kliskú portál Teraz.sk. „Vzniknutej situácie nám je nesmierne ľúto.

Potvrdila, že lekárka už prácu pri lôžku pacienta ani na ambulancii a operačných sálach oftalmologickej kliniky nevykonáva. Podľa dostupných informácií však operáciu viedla uznávaná oftalmologická autorita.

Nemocnica po incidente preškolila personál očnej kliniky. „Na operačnej sále sa dôsledne vykonáva manažment protokol bezpečnej operácie s následným dodržiavaním pravidiel pooperačnej starostlivosti,“ dodala hovorkyňa.

Prípadom sa začal ihneď zaoberať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý mal za úlohu prešetriť, či bola poskytnutá zdravotná starostlivosť správne. 

S ďalšími informácia prišla Televízia Markíza. Ukázalo sa, že išlo o 50-ročného pacienta, ktorému bola diagnostikovaná rakovina oka. V dôsledku toho bolo jeho vyoperovanie potrebné. Chyba nastala už počas prípravy na operáciu, kedy bolo pacientovi zalepené nesprávne oko. 

Lekárka, ktorá operáciu robila, vzala za chybu plnú zodpovednosť. Takmer ihneď nemocnicu opustila a zároveň sa zriekla všetkých zastávajúcich funkcií v odbore.

Situácia ju mrzí a tiež je ochotná poskytnúť rodine odškodné. TV Markíza sa s lekárkou pokúšala spojiť, no žena na telefonáty nereagovala. K detailom sa v ten deň nechcela vyjadriť ani nemocnica, kde bola operácia vykonaná. 

Zdroje: SME, Teraz.sk, TV Markíza, Facebook/iClinic

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá