Chceš, aby ťa tvoji zamestnanci rešpektovali ako lídra? Musíš byť jedným z nich

  • Alex Haslam a Kim Peters si položili otázku, prečo mnohí lídri na svojej pozícii zlyhávajú
  • Domnievali sa, že kľúčom k úspešnému vedeniu je identifikovanie sa so svojimi zamestnancami
  • Najnovšia štúdia ich predpoklady potvrdila
leadership-913043_960_720
pixabay.com
  • Alex Haslam a Kim Peters si položili otázku, prečo mnohí lídri na svojej pozícii zlyhávajú
  • Domnievali sa, že kľúčom k úspešnému vedeniu je identifikovanie sa so svojimi zamestnancami
  • Najnovšia štúdia ich predpoklady potvrdila

Si majiteľom nejakej firmy a chystáš sa niekoho povýšiť na novú pozíciu? Okrem jeho výborných výsledkov si začni všímať aj jeho vzťah ku kolegom. Ak totiž vyberieš niekoho, kto má všetky typické znaky vodcu, môžeš to oľutovať. Nová štúdia tvrdí, že pre pozíciu lídra je oveľa dôležitejšie identifikovať sa so skupinou ako z nej vyčnievať.

Existuje mnoho opisov toho, ako by mal líder vyzerať. Mal by byť sebavedomý, nekompromisný, schopný vykonať rozhodnutie, keď ostatní zlyhajú. Napriek tomu, často dochádza k tomu, že aj ľudia, ktorí všetky tieto vlastnosti spĺňajú, často zlyhávajú. Prečo je to tak?

Alex Haslam, profesor psychológie na Univerzite v Queenslande spolu so Stephenom Reicherom a Michaelom Platowom v knihe The New Psychology of Leadership tvrdí, že kľúč k úspechu leží v premýšľaní ako “my” a nie ako  “Ja”.

Vodcovstvo je založené na vzťahu medzi lídrom a jeho podriadenými, pričom všetci sú si vedomí toho, že sú súčasťou tej istej skupiny. Ľudia sa stanú efektívnejšími lídrami, ak budú vystupovať ako členovia skupiny a nie ako nadriadená bytosť. Je dôležité, aby všetci v skupine vyznávali tie isté hodnoty, obavy, skúsenosti a záujmy.

Takáto predstava teda odhaľuje jednu z najzákladnejších chýb, ktorej sa mnohí lídri dopúšťajú. Ako sa jej môžeš vyhnúť? Jednoducho. Namiesto toho, aby si sa snažil vyčnievať z davu, skús zapadnúť. Zvláštna rada, že? Prečo by mal byť vodca presne taký istý ako každý druhý zamestnanec? V skratke, tvoji podriadení ťa budú viac rešpektovať, ak sa budeš správať ako jeden z nich. Všetky tvoje rozhodnutia potom vnímajú ako niečo, čo robíš najmä pre ich dobro, nielen pre seba alebo firmu.

Autori štúdie si svoje dohady overili aj v praxi. Zorganizovali test pri nábore nováčikov do kráľovského námorníctva.

Vedci skúmali, ktorí z vedúcich skupiny sa preukáže ako najlepší líder. Zvíťazí prirodzené vedúce vystupovanie alebo bude autorita prameniť z tímového ducha? Výskum prebiehal počas 32 týždňového náročného výcviku, ktorý vojakov pripravil na tie najhoršie podmienky a extrémne prostredie.

Dohady autorov štúdie sa potvrdili. Ukázalo sa, že tí, ktorí sa stavali sami do vedúcej pozície neboli schopní presvedčiť svoj tím o správnosti svojho rozhodnutia. Naopak, tí, ktorí vystupovali ako súčasť tímu, preukázali väčšie vodcovské schopnosti. Inými slovami, zdá sa, že ak chceš byť rešpektovaným vodcom, musíš začať na pozícii podriadeného.

Štúdia teda odhalila mnoho nových zistení o vedúcich pozíciach a o tom, prečo často kvalifikovaní ľudia zlyhávajú. Ak teda niekedy budeš uvažovať o tom, koho dosadíš na pozíciu lídra vo svojej firme, spomeň si na tento prieskum.

Zdroj: www.hbr.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech