Chceš byť produktívnejší? Toto je 5 tipov, ako si vylepšiť svoj pracovný stôl

  • V pracovnom prostredí trávime najpodstatnejšiu časť dňa
  • Je dôležité, aby sme sa v ňom cítili dobre a motivovalo nás to k lepším výkonom
Unsplash
  • V pracovnom prostredí trávime najpodstatnejšiu časť dňa
  • Je dôležité, aby sme sa v ňom cítili dobre a motivovalo nás to k lepším výkonom

Pracové prostredie je dôležité nielen pre pracovný rozvoj, ale aj duševnú pohodu. Malo by byť nastavené tak, aby zamestnancov dokázalo motivovať k lepším výkonom a eliminovalo stres. V otvorených priestoroch sa často vytráca intimita a dôležité súkromie.

Ak sa ti s pracovným prostredím zžíva ťažko, môžeš vyskúšať niekoľko nasledujúcich tipov.

Mood board

Hoci „tabuľa nálady“ patrí najmä ku kreatívnym profesiám ako sú grafici, dizajnéri či fotografi, inšpiráciou môže byť aj pre bežného zamestnanca. Dá sa meniť podľa toho, čo ťa v danom týždni čaká alebo si na ňu môžeš jednoducho pripnúť to, čo máš rád.

Mood board sa väčšinou začína od jedného obrázku, od ktorého sa odvíjajú ďalšie. Môže to byť fotka z dovolenky, ale aj z výletu v či obľúbeného mesta. Použiť môžeš čokoľvek, čo ťa motivuje a má pre teba špecifický význam, vrátane slov, ktoré by mali byť izolované.

Pegboard

Ďalšou kreatívnou formou, ako ozvláštniť svoje pracovné prostredie je pegboard. Prispôsobiť si ho môžeš podľa svojich predstáv vďaka dierkovanému povrchu a rôznym komponentom. Tie tvoria háčiky, nádobky…. v bežných hobby marketoch majú výber od výmyslu sveta.

Tento variant odporúča aj Nina Weisslechner, ktorá sa venuje dizajnu pracovných priestorov: „Pegboardy sú v súčasnosti veľmi populárne kvôli ich variabilite. Dajú sa meniť neustále či už na základe individuálnych prefencií a vkusu alebo ako suplenta úložného priestoru,“ hovorí pre Startitup.

Pegboard si vieš navrhnúť tak, aby si mal všetko potrebné po ruke a bez zaplnenia pracovnej dosky stola.

Rastliny zvyšujú výkon

Ďalšou zanedbávanou témou v pracovných priestoroch sú rastliny. Tejto téme sa venovali aj psychologické štúdie, ktoré ukázali ich pozitívny vplyv na človeka. S tým suhlasí aj dizajnérka Nina Weisslechner.

„Prítomnosť rastlín dokáže ľudský výkon zvýšiť aj o 15 %. Pre firmy ich dodávajú špeciálne kvetinárstva, ktoré sa zameriavajú na rastliny vhodné do officových priestorov. V tomto ohľade si treba zohľadniť najmä potreby rastliny a jej náročnosť na svetlo, vodu atď. Ja by som na pracovný stôl určite odporučila sukulenty, ktoré sú trendom,“ hovorí.

Medzi najznámejšie sukulenty patria kaktusy a mliečniky. Na pracovných stoloch si našli svoje miesto vďaka ich nenáročnej starstlivosti.

Pri výbere kvetov treba dbať aj na okolie, ktoré s tebou pracovný priestor zdieľa. Ak máš okoloseba alergikov, určite do práce nenos nič, čo má peľ.

Daj pozor na nežiadúce farby

Samostatnou a komplikovanou kapitolou sú farby. Ich základné rozdelenie je každému viac či menej známe. Ak si chceš farebne vylepšiť priestor pracovného stola, mal by si zohľadniť viacero faktorov.

Ak pracuješ v korporáte, uvedom si, že primárne by si mal brať ohľad na korporátne farby, ktoré sa zvyknú pretaviť aj do priestoru. Najmä buď opatrní, aby si nesiahol do farieb konkurenčnej firmy. Takýto prístup by sa zrejme nestretol s pochopením žiadneho nadriadeného.

Pozor by si mal dať aj na skryté významy farieb. Červená je často považovaná za povzbudzujúcu, ale agresívnu farbu.  Odtiene modrej sa považujú za upokojujúce a dokážu eliminovať stres, ale druhej strane vedia pôsobiť chladne. Ak je tvoja obľúbená farba príliš výrazná alebo krikľavá, skús si do nej zladiť len drobné doplnky. Červená a oranžová sú veľmi vítané na drobných predmetoch, ktoré ťa potešia, ale nebudú narúšať farebnosť priestoru.

Ak sa ti ťažko sústredí, skús do svojho pracovného priestoru implementovať odtiene zelenej. Proti smútku ti pomôže žltá, ktorá pripomína slnečné lúče a leto. Do pracovného priestoru sa neodporúča fialová, ktorá má uspávajúci účinok a podporuje chuť do jedla.

Nie je fotka ako fotka

Fotografie na pracovnom stole sú milé a ukazujú ľudskosť. Ak ti fotografie detí a priateľov pomáhajú zlepšiť deň, určite si ich na stole nechaj. Nezabudni, ale na vkus a mieru. Tvoj stôl by nemal pripomínať panorámu New Yorku vyrobenú z fotorámov.

„Ak dotyčný pracuje vo firme, ktorá je rodinne založená a potrpí si na uvoľnené správanie, tak sú fotografie vítané. Ak je to firma, kde je prostredie nastavené oficiálnejšie a reprezentatívnejšie, treba v takom ohľade pristúpiť aj k fotografiám,“ vysvetlila dizajnérka pracovných priestorov.

Na pracovný stôl nepatria fotky z bujarých párty, ani nahé dieťa vo vaničke či na prebaľovacom stole. Sú určité veci, ktoré by mali zostať v rodinnom albume.

Zdroje: digitalsynopsis.com, profile.safnow.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK