Chceš cestovať po Európe mesiac zadarmo? Stačí, ak splníš niekoľko podmienok

  • Už po niekoľký raz rozdáva Európska komisia peniaze mladým ľuďom na cestovanie po Európe
  • Minulý rok ich získalo až 50.000 ľudí, čo je takmer 1/4 prihlásených záujemcov
cestuj
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Už po niekoľký raz rozdáva Európska komisia peniaze mladým ľuďom na cestovanie po Európe
  • Minulý rok ich získalo až 50.000 ľudí, čo je takmer 1/4 prihlásených záujemcov

Európska komisia rozdá v rámci programu DiscoverEU ďalším 20.000 mladým ľuďom bezplatné cestovné lístky na poznávacie cesty po Európe. K preplateniu cestovných nákladov sa môžu prihlásiť všetci občania krajín Európskej únie, ktorí tento rok oslávili alebo oslávia osemnáste narodeniny.

O tom, kto z nich nakoniec cestovné lístky zdarma získa, rozhodne po vyplnení kvízu hodnotiaca komisia. Od minulého roka sa o bezplatné cestovné v niekoľkých kolách prihlásilo celkom 275 000 čerstvo plnoletých ľudí, 50 000 ich nakoniec lístky získalo. Pri rozhodovaní o úspešnosti žiadateľov berie komisia do úvahy aj kvóty stanovené podľa počtu obyvateľov pre jednotlivé členské štáty.

Cestovať môžeš až mesiac

Prihlásiť sa môžeš do 28. novembra prostredníctvom Európskeho portálu pre mládež. Úspešným žiadateľom potom Európska komisia preplatí cestovné počas letného putovania, ktoré môže trvať minimálne jeden a maximálne 30 dní a musí sa uskutočniť medzi 1. aprílom a 31. októbrom budúceho roka.

Preferovaným spôsobom dopravy je železnica, komisia však v odôvodnených prípadoch bude preplácať aj cesty autobusom, trajektom alebo aj lietadlom, ak medzi zvolenými destináciami nebude cesta vlakom možná.

Už poldruha roka ponúka DiscoverEU mladým ľuďom nové príležitosti k objavovaniu nášho kontinentu. Veľmi ma teší, že prijali túto iniciatívu s nadšením a že vytvorili skutočnú cestovateľskú komunitu,“ uviedol eurokomisár pre mládež, vzdelanie, kultúru a šport Tibor Navracsics.

Komisia začala iniciatívu DiscoverEU v júni 2018 s rozpočtom 12 miliónov eur. Rozpočet na tento rok je 16 miliónov eur, predpokladaný rozpočet na rok budúci potom dosahuje 25 miliónov eur.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech