Hľadáš si lepšiu prácu? Toto sú varovné signály, na ktoré by si si mal dať pozor
- Ako vraví staré príslovie - Keď vtáčika lapajú, pekne mu spievajú
- Aj preto sme sa rozhodli priniesť základný zoznam vecí, na ktoré by si si mal dať pred nástupom do novej práce pozor
- Ako vraví staré príslovie - Keď vtáčika lapajú, pekne mu spievajú
- Aj preto sme sa rozhodli priniesť základný zoznam vecí, na ktoré by si si mal dať pred nástupom do novej práce pozor
Zatiaľ čo v zahraničí fungujú stránky a weby, kde si vieš pozrieť hodnotenia súčasných aj bývalých zamestnancov firmy, o ktorú máš záujem, na Slovensku je takáto možnosť zatiaľ vo hviezdach. Ak sa orientuješ v odbore, zrejme si veci dokážeš zistiť na vlastnú päsť. Aký zaujať postup, ak si čerstvý absolvent?
Ak to znie príliš dobre, nemusí to byť pravda
Pokiaľ ti tvoj budúci zamestnávateľ na pohovore sľubuje modré z neba, určite zbystri pozornosť. Neboj sa robiť si poznámky a všetko, čo ti sľubuje, si píš. Nevykašli sa ani na dôkladné preštudovanie zmluvy, pretože ak v nej sľubované benefity a nadštandardné podmienky nemáš uvedené, nemôžeš sa na ne spoliehať. Ak ti to situácia umožňuje, poraď sa s odborníkom. Väčšinou, to, čo nie je v zmluve, nemusí platiť aj napriek tomu, že ste sa na tom v minulosti „medzi rečou“ dohodli.
Podľa Deputy HR manager spoločnosti Intrum Slovakia Alexandry Štipalovej je takéto jednanie zo strany zamestnávateľa viac než ošemetné. „V súčasnosti je veľmi nízka nezamestnanosť a firmy zamestnancov potrebujú. Sľubovať niečo, čo nie je pravda a zamestnávateľ to neplánuje splniť, je hlúpe. Zamestanec by sa mal na stretnutie poriadne pripraviť a mať obsažný zoznam otázok. Ak sa o kandidátovi rozhodujem ja, dávam prednosť ľuďom, ktorí si urobili research a napríklad porovnali podmienky pozície aj v iných firmách,“ povedala pre redakciu Startitup.
Benefity nie sú len o káve a vode
Podľa portálu Profesia.sk sú zamestnanecké benefity najviac rozšírené v hlavnom meste. „V Bratislave a okolí je podľa našich štatistík iba 18,55 percenta zamestnancov, ktorí nemajú k dispozícii žiadne výhody. Na druhom konci je Prešovský kraj. V tomto regióne je takmer tretina pracovníkov, ktorí vo svojom zamestnaní nemajú spomínané plusy. Najrozšírenejším zamestnaneckým benefitom na Slovensku sú firemné akcie. Neformálne stretnutia kolegov mimo práce má k dispozícii viac ako 40 percent zamestnancov v hlavnom meste a okolí. Na ďalších dvoch miestach skončil Trenčiansky a Košický kraj,“ uvádzajú v tlačovej správe.
To, že giganti ako Google, Facebook či Netflix sa o svojich zamestnancov starajú, je známe a mnohé z nich ťa reálne prekvapia. Vedel si, že Google sa postará o tvoju rodinu po tvojej smrti?
Reálne benefity pritom ponúkajú aj mnohé menšie firmy, ale aj nadnárodné korporácie. Flexibilný pracovný čas by mal byť už dnes samozrejmosťou, rovnako ako možnosť pracovať z domu. Dobrý zamestnávateľ sa nestará len o tvoj dobrý psychický stav, ale aj vzdelávanie. To, čo vieš, dokážeš pretaviť do práce a jeho firma tak bude mať možnosť stále napredovať.
Ak si sa dostal pod šéfa, ktorý ti nie je ochotný zaplatiť ani základné školenie, na ktorom ste sa dohodli a vďaka ktorému by si sa zlepšil, ber radšej nohy na plecia.
HR manager Alexandra Štipalová má na tento problém jasný názor: „V tomto ohľade sa treba orientovať už v intenciách skúšobnej doby a komunikovať so svojim priamym nadriadeným. Pokiaľ boli uchádzačovi sľúbené benefity a školenia, ktoré zrazu neplatia, je to problém a dobrú firmu by to malo zaujímať. Pokiaľ nedôjde k náprave, zamestnanec má plné právo sťažovať sa, ale aj rozviazať pracovný pomer.“
Viac čítaj TU>>Toto je 17 benefitov, ktoré ti dokážu poskytnúť len tí najlepší zamestnávatelia sveta
Vypýtaj si dosť, aby si vyžil
To, že sú firmy po novom povinné uvádzať pri pozícii aj výšku platu, pomáha nielen tvojej orientácii v sektore, ale aj transparentnosti. Stále sa nájdu výmyselníci a treba sa mať na pozore nielen v štátnej správe, ale aj v súkromnom sektore. Na elementárnu chybu doplatila aj Petra, ktorá pracovala v jednej z bratislavských agentúr.
„Urobila som začiatočnícku chybu a nastúpila do práce bez toho, že by som mala poňatie o plate. Vedúcou tímu mi bolo povedané, že zrejme platí suma, o ktorej sme sa rozpávali na pohovore. Zmluva sa ku mne pred nástupom nedostala a po prvý raz som ju videla až týždeň po nástupe do zamestnania. Veľmi ma prekvapilo, že suma, ktorá na nej bola uvedená, nemala s tou, ktorú som si pýtala nič spoločné. Na to, aby som sa zvrtla a odišla, som už v tej chvíli nemala prostriedky,“ vyjadrila sa pre redakciu Startitup.
„V tomto prípade sa treba orientovať najmä na finančné ohodnotenie, ktoré musí byť zverejnené v inzeráte. Toto nariadenie platí už od mája 2018. Veľa firiem sa to snaží obísť ohraničeným od-do, čo tiež nie je úplne správne. Ak je finančná odmena nižšia, než suma, ktorá bola zverejnená v inzeráte, tak zamestnávateľ porušuje zákonník práce. Takéto správanie zároveň ukazuje, že podobný typ zamestnávateľa si svojho zamestnanca neváži. To na utvorenie názoru myslím stačí,“ vysvetľuje Štipalová.
Viac čítaj TU>>Toto sú najlepšie a najhoršie platené pozície na Slovensku za tento rok
Ak netušíš, koľko si vypýtať, môžeš si výšku platu skontrolovať napríklad na stránke platy.sk. Ak nie si z Bratislavy, na pohovor v hlavnom meste sa poriadne priprav. Zisti koľko stojí nájom, potraviny, ale aj voľnočasové aktivity či večere v meste. Pokiaľ si na pracovnom trhu nováčik, pomôže ti ich kalkulačka mzdy.
Zdroj: Profesia.sk, Platy.sk, money.cnn.com
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy