Chceš mať viac peňazí? Implementuj do svojho života tieto návyky a pôjde to ľahšie

  • Nadobudnutie veľkého bohatstva si často vyžaduje množstvo odriekania a tvrdej práce
  • Okrem toho je však mimoriadne dôležité mať aj správnu stratégiu odkladania peňazí, ktoré zarobíš
  • V tej väčšinou vynikajú skromní ľudia, ktorí vďaka svojim návykom dokážu pomerne rýchlo ušetriť veľkú časť peňazí
auto hodinky hipster
Unplash/Caleb Lucas, Eliud Gil Samaniego,
  • Nadobudnutie veľkého bohatstva si často vyžaduje množstvo odriekania a tvrdej práce
  • Okrem toho je však mimoriadne dôležité mať aj správnu stratégiu odkladania peňazí, ktoré zarobíš
  • V tej väčšinou vynikajú skromní ľudia, ktorí vďaka svojim návykom dokážu pomerne rýchlo ušetriť veľkú časť peňazí

Mať dostatok peňazí na všetko, čo chceš, je pravdepodobne aj tvoj sen. Ak si však nevyhral v lotérii, cesta za splnením tohto cieľa je vo väčšine prípadov náročná a plná tvrdej práce a odriekania. Okrem toho s tým však súvisí aj stratégia, ako si odložiť svoje ťažko zarobené peniaze.

V tomto vynikajú skromní ľudia, ktorí vďaka svojmu životu dokážu rýchlo a efektívne hromadiť svoje úspory. Pozri sa na ich návyky, zároveň ich môžeš do svojho života implementovať aj žiť tak pohodlnejší život. 

Skromní ľudia si varia sami 

Snažia sa minimalizovať náklady, ktoré minú za jedlo v reštauráciách a radšej si ho pripravia sami úplne od nuly. Možno sa to nezdá, no čiastočným obmedzením jedenia v reštauráciách dokážeš ušetriť pomerne veľkú čiastku. 

Taktiež majú svoj vlastný „stravovací plán“, na základe ktorého sa stane ich varenie oveľa efektívnejšie. Vedia totiž na dni presne, čo budú variť, čo im dáva väčšiu šancu nakúpiť lacné potraviny a pripraviť si skutočne lacné a chutné jedlo. 

Chcú využiť každú kvapku z výrobkov, ktoré si kúpia

Tieto typy ľudí sú majstrami v tom, aby využili aj ten posledný kúsok zo zubnej pasty, krému na tvár či olivového oleja. Nikdy daný produkt nevyhodia skôr, než sú si istí, že z neho dostali úplné maximum. 

Nakupujú v sekáčoch

Skromní ľudia nakupovali v second handoch ešte predtým, ako sa to stalo cool. Treba však rozhodne priznať, že tento spôsob nakupovania ti môže v rozpočte ušetriť pomerne slušnú čiastku. No a naviac v „sekáčoch“ nájdeš často krajšie veci, ako v klasických obchodoch s oblečením. Trendy a módne značky pre nich nie sú dôležité, chcú jednoducho vec, ktorá je kvalitná a spoľahlivá. 

Skromní ľudia nakupujú v Second Handoch
zdroj: ilustračný obrázok / unsplash.com

Pokazené veci nevyhadzujú, ale opravujú

Pre niekoho sa už stalo rutinou, že keď sa vec pokazí, jednoducho ju vyhodí a kúpi si novú. Skromní ľudia robia pravý opak a snažia sa vždy vec opraviť a vyhnúť sa ďalšiemu nakupovaniu. Toto pravidlo platí u nich pri každej veci, ktorú vlastnia. 

Skromní ľudia nepotrebujú pravidelné masáže, návštevy kúpeľov či manikúry

Určite však neplatí, že tieto procedúry vôbec nepodstupujú. Len ich jednoducho nepotrebujú tak pravidelne, ako možno iní ľudia, ktorí za ne pravidelne platia niekoľko stoviek eur mesačne. Skromní ľudia majú život postavený na minimalizme a to platí v každej oblasti. 

Ostávajú doma

Sú väčšinou introverti, ktorí nemajú problém zostať večer doma a užiť si pohodový večer sám so sebou. Keď sa chcú stretnúť s priateľmi, radšej ich pozvú k sebe, len aby nemuseli míňať peniaze za drahé jedlo či nápoje. 

Využívajú komunitné zdroje

V mnohých mestách sa koná veľký počet akcií, na ktoré sa dá dostať úplne zadarmo a zabaviť sa. Tento typ akcií títo ľudia milujú a pravidelne na ne chodia, keďže tam môžu dostať veci či zážitky úplne zadarmo. 

Žijú v menších domoch 

Minimalizmus vyhľadávajú aj pri spôsobe bývania a vo väčšine prípadov preto skromní ľudia žijú v menších domoch. Chápu totiž, že do menšieho domu sa zmestí menej vecí, vyžaduje to menej upratovania a celkového času na údržbu.

Často sa rozhodnú byt alebo dom nevlastniť vôbec len preto, aby ušetrili náklady s tým spojené. Tieto peniaze neskôr investujú do aktív, ktoré im zarobia ďalšie peniaze. 

Skromní ľudia žijú v malých domoch
zdroj: ilustračný obrázok/ unsplash.com

Stretávajú sa s podobnými ľuďmi

Platí pravidlo, že s kým si, taký si. Skromní ľudia sa preto vyhýbajú kontaktu s ľuďmi, ktorí bezohľadne utrácajú svoje úspory, pretože vedia, že by to bol najrýchlejší spôsob, ako by o tieto peniaze prišli aj oni. 

Myslia dlhodobo a žijú v rámci svojich možností 

O svojich úsporách a plánoch premýšľajú vždy dlhodobo a sú ochotní v prvých rokoch svojho pracovného života vynaložiť veľké úsilie na to, aby sa v budúcnosti mali lepšie a slobodnejšie.

Taktiež pri nich platí pravidlo, že sa prikrývajú len takou perinou, na akú majú. Svoj rozpočet si starostlivo rozdeľujú na tú časť, ktorú môžu minúť a tú, ktorú si odložia do svojich úspor. Tvoria si rezervu a vyhýbajú sa zbytočným úverom. 

Nepotrebujú najnovšie technológie 

Nie, skutočne. Títo ľudia nepotrebujú mať každý rok nový model iPhonu a vystačia si s jedným telefónom aj niekoľko rokov. Vedome tak odolávajú nutkaniu pravidelnej aktualizácie svojich moderných doplnkov.

Podobný princíp platí aj pri kúpe auta, kedy rozhodne nekupujú čisto nové auto. Vedia totiž, že po kúpe nového auta jeho cena dramaticky klesne. 

 

 

Zdroje: treehugger.com, The Simple Dollar

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech