Chceš nakopnúť svoju kariéru? Prihlás sa na bezplatný kurz a staň sa hviezdou v IT biznise

  • Bezplatný kurz nemeckého jazyka STENGL IT Akademie vznikol ako reakcia na klesajúcu výučbu a úroveň nemčiny na školách
  • Slovenský pracovný trh má o ľudí s dobrou nemčinou záujem
  • Hovorí o tom aj počet ponúk na pracovnom portáli Profesia.sk, kde bolo pred týždňom uverejnených 206 takýchto pozícií
nemcina
archív Startitup/unsplash
  • Bezplatný kurz nemeckého jazyka STENGL IT Akademie vznikol ako reakcia na klesajúcu výučbu a úroveň nemčiny na školách
  • Slovenský pracovný trh má o ľudí s dobrou nemčinou záujem
  • Hovorí o tom aj počet ponúk na pracovnom portáli Profesia.sk, kde bolo pred týždňom uverejnených 206 takýchto pozícií

Na klesajúci počet nemecky hovoriacich IT odborníkov reaguje Stengl IT Akademie, ktorá ponúka bezplatný kurz nemeckého jazyka. Jedinou podmienkou, aby si sa ho mohol zúčastniť, je zdolať pár krátkych testov. Ak máš záujem, určite neváhaj. Dopyt rakúskych a nemeckých firiem po IT odborníkoch s vyvinutými soft-skills a nemčinou na úrovni B2 je obrovský.

Paradoxom však je, že až 43 % záujemcov o zamestnanie uvádza na portáli Profesia.sk, že ich znalosť nemeckého jazyka je postačujúca. Realita sa však bohužiaľ ukáže na osobnom pohovore, kde požadovanú normu spĺňa približne polovica. Zvyšok dosahuje základnú alebo len minimálnu úroveň porozumenia.

zdroj: archív stenglakademie.sk

Programovacie jazyky v angličtine? Mýtus!

IT sektor je globálne vnímaný veľmi jednosmerným spôsobom a to predovšetkým ľuďmi, ktorí sa naň pozerajú zvonka. Je potrebná angličtina, ktorou sa dohovoríš všade a otvára ti dvere do technologického sveta a firiem, ktoré komunikujú predovšetkým v angličtine.

Je asi pravda, že programovacie jazyky sú v angličtine, ale nie je to len o nich. Dôležitá je predovšetkým komunikácia medzi ľuďmi. Dosť často sa stáva, že nemecké alebo rakúske firmy majú na Slovensku nemecky hovoriacich CEO a určite je plusom, keď s ním viete komunikovať po nemecky. Nemčina sa v jednom momente nedá nahradiť angličtinou, pretože aj nemecký odborný IT jazyk sa potrebuje a chce rozvíjať,“ ozrejmila pre Startitup potrebu ovládania nemeckého jazyka v IKT sektore prodekanka FIIT STU v Bratislave Viera Rozinajová.

Projekt vznikol ako reakcia na všeobecne klesajúci záujem o tento jazyk už na základných a stredných školách. Práve tu vzniká priestor na dostatočné podchytenie žiakov a študentov o výučbu a dôkladné ovládanie nemčiny. Ich počet v minulom roku klesol v porovnaní s anglickým jazykom o neuveriteľných 50 %, ktorý si už dlhodobo drží svoje prvenstvo a dobré čísla.

Dopyt po IT odborníkoch je v súčasnosti historicky najvyšší

Po takých, ktorí majú uvedenú aktívnu znalosť nemeckého jazyka popri anglickom vo svojom životopise ako bonus, sa vytvára obrovský priestor na trhu. Je už neuveriteľné, že požadovaná jazyková úroveň firiem na záujemcu o zamestnanie je momentálne dosť vysoká.

Rakúsko je druhý najväčší investor na Slovensku, v krajine je okolo 200 firiem a všetky dostupné štúdie ukazujú a potvrdzujú všeobecné tvrdenia, že nemecký jazyk je pre tieto firmy veľmi dôležitý. Keďže sa jedná prevažne o malé a stredné firmy, mnohokrát je nevyhnutná priama interakcia medzi vedením a zamestnancom,“ hovorí rakúska veľvyslankyňa na Slovensku Margit Bruck-Friedrich.

zdroj: archiv: stenglakademie.sk

Kurz, ktorý ponúka Akadémia Stengl v spolupráci s FIIT STU v Bratislave a Rakúskym inštitútom, je zameraný na potreby IT odborníkov s témami: ako správne písať žiadosti, životopisy, ako viesť pracovný pohovor, porady či dodržiavať firemnú kultúru.

Tento rok štartuje jeho štvrtý ročník. Záujem je veľký a úspešnosť uvedená do praxe je 30 absolventov. Z toho logicky vyplýva, že nie každý záujemca sa na kurz dostane. A nie každý ho prirodzene úspešne ukončí.

Výraznejší záujem o výučbu sme zaznamenali za posledných 4-5 rokov. Majú ho často práve firmy, ktoré k nám expandovali z angloamerického priestoru. Stretli sme sa už aj s firmami, ktoré hľadali svojich nových spolupracovníkov nie až tak podľa ich dosiahnutej kvalifikácie, ale na základe dobrých jazykových zručností,“ ozrejmila situáciu riaditeľka Rakúskeho inštitútu v Bratislave Jana Homolová.

V našej krajine je veľa rakúskych a nemeckých firiem, kde ako IT odborník môžeš skvelo zarobiť. Jednou z podmienok je práve nemecký jazyk. „Nemecko je pre IKT veľmi lákavé. Rakúsko je náš sused, Nemecko je blízko, takže rozhodne väzby medzi krajinami musia byť a je rozumné ich rozvíjať ďalej,“ dodáva na záver Rozinajová.

Siemens, švajčiarsky Kistler, s ktorým spolupracuje aj FIIT STU v Bratislave, sú hladné po odborníkoch v oblasti IKT. Ak si takým ale chýba ti v zručnostiach nemčina, vyži možnosť prihlásiť sa na bezplatný kurz nemeckého jazyka a zarob si.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá