Chceš pracovať ako vychovávateľ šteniatok? Na Slovensku ti preplatia náklady za psa

  • V Bratislave máš možnosť počas jedného roka „vychovávať“ šteniatka, a to úplne zadarmo
  • Celú asistenciu okolo psa dostaneš zaplatenú od Výcvikovej školy
  • Počas roka je dostupných približne 25 psov
BeFunky-collage (2)
Unsplash
  • V Bratislave máš možnosť počas jedného roka „vychovávať“ šteniatka, a to úplne zadarmo
  • Celú asistenciu okolo psa dostaneš zaplatenú od Výcvikovej školy
  • Počas roka je dostupných približne 25 psov

Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy oznámila, že hľadá ľudí, ktorí by pracovali ako vychovávatelia šteniat. Téme sa venoval aj portál Bratislava24. Každoročne sa narodí pre výcvikovú školu približne 25 mláďat, ktoré potrebujú svoj domov.

Ľudia sa môžu prihlásiť a zobrať si na jeden rok domov šteňa, o ktoré sa stará. Súčasne sú všetky náklady so psom kryté Výcvikovou školou. Startitup to potvrdila Katarína Kubišová, koordinátorka chovu a výchovy.

Kubišová ďalej hovorí, že psy odovzdajú potenciálnym vychovávateľom na jeden rok a so záujemcami podpíšu dobrovoľnícku dohodu. Ide o dohodu, kedy síce nedostávajú zaplatené, ale všetky náklady na psa sú kryté.

zdroj: Unsplash

„S majiteľmi psov sme nezaznamenali žiadne problémy. Na základe záujmu o šteniatko ihneď vidíme, či svoje rozhodnutie myslia vážne,“ hovorí Kubišová.

Vychovávateľmi sa tak zväčša stávajú rodiny alebo jednotlivci, ktorí majú potrebu pomôcť, alebo sa chcú naučiť ako pracovať so psom. Častou motiváciou záujemcov – rodičov býva naučiť svoje deti zodpovednosti či schopnosti podeliť sa.

„S vychovávateľmi psov sme nezaznamenali žiadne problémy. Na základe rozhovoru ihneď vidíme, či svoje rozhodnutie myslia vážne,“ hovorí Kubišová.

Výcviková škola sa venuje hlavne výcviku psov pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré majú zrakové postihnutie alebo iné ťažké zdravotné postihnutie. Kvalitne vycvičený psí pomocník pomáha pri každodenných činnostiach, najmä pri samostatnom pohybe.

Dobrovoľníci sa nemusia zaviazať šteňa vychovávať počas celého roka. Ak sa niečo stane, tak psa môžu vrátiť bez žiadnych sankcii. Práca je skôr určená ľuďom, ktorí pracujú z domu alebo môžu do práce priviesť vlastných psov.

Dobrovoľníctvo na Slovensku

V rámci podujatia Dobrovoľník roka ocenili v kategórii SlovakAid Veroniku Zimovú, ktorá pôsobí v Albánsku. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR). V Košiciach v pondelok 9. decembra ocenili dobrovoľníkov v deviatich kategóriach za roky 2018 a 2019.

Podľa ministerstva zahraničných vecí je jedným z nástrojov oficiálnej rozvojovej spolupráce Slovenska vysielanie dobrovoľníkov do rozvojových krajín. Rezort diplomacie od roku 2003 poskytuje oficiálnu rozvojovú pomoc pod logom SlovakAid. Od roku 2012 cez tento projekt prispievajú dobrovoľníci k úspešnej realizácii rozvojových a humanitárnych projektov.

Cieľom ministerstva zahraničných vecí je zapojiť väčší počet mladých a ľudí v produktívnom veku do dobrovoľníckych projektov realizovaných v zahraničí.

Len v roku 2019 bolo z prostriedkov SlovakAid vo výške 250-tisíc eur vyslaných 24 dobrovoľníkov do 13 partnerských krajín v regióne západného Balkánu, Východného partnerstva, Afriky či Ázie.

zdroj: Unsplash

V európskom meste dobrovoľníctva pre rok 2019, v Košiciach, sa v pondelok 9. decembra konalo podujatie Dobrovoľník roka. Košice získali titul mesta dobrovoľníctva ako prvé sídlo z krajín strednej a východnej Európy a ako šieste európske mesto v poradí. Pri príležitosti odovzdávania cien dobrovoľníkom za roky 2018 a 2019 odovzdali Košice svoj titul talianskej Padove.

Posilniť občiansku spoločnoť chce aj vláda

Posilnenie rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku, princípov otvoreného vládnutia, dobre spravovanej spoločnosti a udržateľného rozvoja. Také sú hlavné zámery Akčného plánu Koncepcie rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku na roky 2019 –2020. Základnými prioritami sú efektívnosť a účelnosť poskytovania dotácií, podpora nových foriem participácie občanov na lokálnej, regionálnej a celoštátnej úrovni či tvorba nového systému princípu partnerstva.

Podľa materiálu je takisto dôležité podporiť aktívnych občanov a mimovládne neziskové organizácie a rozvíjať dobrovoľníctvo vo verejnom a občianskom sektore. Akčný plán, ktorý predložil splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Martin Giertl prostredníctvom ministerky vnútra Denisy Sakovej, vláda schválila.

„Spolupracujeme s operačným programom Efektívna verejná správa, ktorého veľká časť je priamo určená na zefektívnenie verejnej správy cez inštitúty participácie a spolupráce. Obrovským prínosom pre občiansku spoločnosť bolo vyčlenenie 30 miliónov eur pre mimovládne organizácie, čo je európsky unikát, a tie implementujú verejné politiky v spolupráci so subjektom verejnej správy, aby sa naučili, ako to spolu robiť a aby ten potenciál jednej a druhej strany vyústil do spoločného riešenia. Považujeme to za veľmi prínosné pre celú spoločnosť,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA Giertl.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá